Google'dan Chrome eklentileri için önlemler

Chrome'un yeni sürümüyle gelecek bu özellik; uzun zamandır şikayet edilen sorunu tarihe gömüyor!

Google'dan zararlı Chrome eklentileri için 2 önlem

Google, web tarayıcısı Chrome'a zararlı eklentilerin yüklenmesini engellemek üzere yeni adımlar atıyor. Chrome'a şu an size sormadan, sessizce eklenti yüklenebiliyor; ancak 25. sürümden itibaren bu durum değişecek.

Google, özel verilerimize göz diken sakıncalı eklentileri engellemek amacıyla iki farklı önlem alacak. Bunlardan birincisi, Chrome Web Store'a yüklenen her eklentiyi incelemek ve zararlı olduğu düşünülen eklentileri kaldırmak olacak. Chrome 25'de yapılacak bir değişiklik ise artık üçüncü parti yazılımların tarayıcıya "sessizce" eklenti yüklemesine izin vermeyecek. Google, bu değişikliğin nedenini şu sözlerle açıklıyor:

"Malesef bu işlev Chrome'a eklenti yüklemek üzere üçüncü partiler tarafından sıkça kötüye kullanılıyordu."

Böylece Chrome 25, herhangi bir program tarayıcınıza eklenti kurmaya çalıştığında, size yukarıdaki gibi bir onay ekranı gösterecek. Yani Chrome 25'den itibaren onu açtığınızda sisteminizdeki başka programlar tarafından yüklenen yabancı eklentilerle karşılaşma olasılığınız, ortadan kalkmış olacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Yaşasın Maxthon

Off daha Sürüm 23.0.1271.97 m de 25 e kadar ölme eşeğim ölme :-/

onada bir formul buluruz :)

bunu ie 10 nun yanında sadece formalite olarak kullanıyorum...

canary,beta,dev filan kullanın onlarda vardır bu özellik nede olsa ilk biz test ediyoz :D

maxthon hakikaten şaşırttı beni. İnternet download manager gibi her videoyu indiriyorsun, reklam engelleme filtresi kendi bünyesinde var, bu gibi çok güzel özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Açıkçası deneme amaçlı yükledim ama hakikaten çok akıcı ve zevkli bir tarayıcı...

2013 arefesinde hala ie kullananlar varmıdır diyemiyorum xp kullanan olduğuna göre

şahsen crome nin ikide bir kilitlenmesinden dolayı yollarımızı ayırdı favorim şimdiye kadar tıkır tıkır çalışan yandex.browser :-)))

YAndex browser dediğin chromium projesinin kaynak kodlarını kullanıyor

Çok iyi ama geç düşünülmüş bir önlem, özellikle de v9 u anasayfam yap veya yandex bar kur gibi eklentiler sadece chrome için değil diğer tüm büyük tarayıcılar için tam bir baş belası. BUNDAN 1 HAFTA ÖNCE kurduğum bir programın kurulum dosyasına gizlenmiş olan yandex eklentisini opera chrome ve internet explorer den kaldırırken delirmek üzereydim. sadece tarayıcılara değil pc yede yerleşen ve hiç bir şekilde kurulduğuna dair uyarı vermeyen YANDEX ten böylesine bir hata beklemezdim. tıpkı ucuz yazılım firmaları gibi davranmış

Chrome iyi güzelde kilitlenip açılırken hata verme meseleslnl düzeltseler iyi olur.

en iyisi Maxthon

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir