Google'ın gerçek YouTube stratejisi

Google sürekli zarar yazan YouTube ile ne yapacak? Planlarda ne var? Cevapları araştırdık...

Gizli bir sosyal ağ!

Gizli bir sosyal ağ!
YouTube kullanıcı hesapları sadık bir kitle oluşturuyor

Google'ın YouTube'a sahip olmasının tartışılan faydalarından biri de YouTube'un sadece video yayını yapmaktan öteye geçmesi oldu. YouTube kişisel yayın yapılan, videoların paylaşıldığı, yorumlar ve cevap olarak yayınlanan yeni videolarla oldukça etkileşimli bir ağ. Hatta YouTube için bir sosyal ağ bile denebilir. İnternet televizyonu olmanın ötesinde, blogların ötesinde YouTube'un geleceğe yönelik önemi burada yatıyor. Bir sosyal ağ olarak ele alındığında önemi büyüyor. YouTube'daki milyonlarca kullanıcı hesabı olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Yani oldukça büyük bir sosyal ağ ve hesabı olan kullanıcılar devamlı trafik sağlıyor. Paylaşılan YouTube videoları da başka sosyal paylaşım platformlarından YouTube'a devamlı trafik akıtıyor ve internet aramalarında her alanda öne çıkan bir platform olmasına büyük katkıda bulunuyor.

Elbette içerdiği dev meta-data'nın paraya dönüştürüldüğünü söylemek zor. Bundan daha önce de bahsetmiştik, video içerik paylaşmak bant genişliği ve genel maliyetler açısından internette geri kalan her türlü içerik paylaşımından çok daha pahalıya mal oluyor. Ancak YouTube'un faydalarına geri dönelim. YouTube kullanıcı alışkanlıklarının anlaşılmasında çok büyük bir öneme sahip.

Buradan öğrenilen dersler Google için çok kıymetli ve Google'ın reklam motorunun optimize edilmesine büyük katkıda bulunuyor. Daha önce yaptığımız haberlerde de söylediğimiz üzere, internet reklamcılığında üzerinde en çok durulan konulardan bir tanesi kullanıcıya özel, tüketicinin özel ihtiyaçlarını hedef alan reklamcılık.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

açık arttırmaylamı satcak?

Madem beceremeyecekti niye aldı? Ne YouTube'un Google'a ihtiyacı vardı, ne Google'ın YouTube'a. Tekellik kimden gelirse gelsin, kötüdür.

bu video paylaşım sitelerinde hep merak ederim reklam gelirleri nasıl giderleri karşılıcak diye.Bence internet reklamcılıgının önemi tam olarak kavranmadı dünyada

ihaleyemi gircen :)

heaa gittigidiyor'a koyacakmış :))

aFamous kardeşime tam destek katılıyorum en güzel tesbiti yapmış ve tekellik kimden gelirse gelsin kötüdür demiş süper yorum

Bildiğim kadarıyla google youtube'u daha çok video arama özeliğinin popilatiresi sebebiyle satın aldı.Bu aslında google'ın arama sektöründeki gücünü artırmak içindi.

Madem beceremeyecekti niye aldı? Ne YouTube'un Google'a ihtiyacı vardı, ne Google'ın YouTube'a. Tekellik kimden gelirse gelsin, kötüdür.

Sacma sapan yorum yapiyorsun kim nerde tekel ?
Dailymotion, hulu vs vs biliyormusun Türkiyede siz daha youtube google satin aldiginda ögrendiginizde o siteler vardi onun gibi 100 lerceside var ne tekeli ya atmayalim.

youtube kadar populer video sitesi yok google enayi değildir çıkarı olmasa hiç uğraşmaz ...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir