"Google: Sansürcü ve insan haklarına karşı"

CHIP Online Google hakkında aykırı görüşleri ile tanınan Gerald Reischl ile bir röportaj yaptı.

Google-Health: Google sağlığınızı takip etsin

Google-Health: Google sağlığınızı takip etsin
Google Earth: Bir Google hizmeti

Soru: Google taraftarları arama sonuçlarının diğer arama motorlarına nazaran çok daha iyi olduğunu söylüyorlar. Bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Reischl: Jimmy Wales (Wikipedia kurucusu) ile yaptığım bir röportajda Google ve Yahoo sonuçlarının aynı derecede iyi veya aynı derecede kötü olduğunu fakat her zaman Google'ın kazanan taraf olarak çıktığını öğrendim. Yapılan bir testte basit bir şekilde logoların yeri değiştirildi. Mevzu bahsin Yahoo'nun verdiği sonuç olması gerekirken yine Google daha iyi performans sundu. Google kendini iyi pazarlıyor, cool bir etkiye sahip ve lego renkli mükemmel bir pazarlama balonu. Fakat kendimin de yaptığı bir test, Google'da yapılan ürün aramalarında çıkan sonuçların yarısının fiyat karşılaştırma sitelerine yönlendirdiğini gösteriyorsa, bu durum arama motorunun iyi veya daha iyi çalıştığı anlamına gelmez.

Soru: Google'dan vazgeçmek istemeyen bir kullanıcı nelere dikkat etmeli?

Reischl: İnsanları Google'dan vazgeçmeleri için değil bilakis başka arama motorlarına da bir şans vermeleri için teşvik ediyorum. Ayrıca neredeyse tüm Google hizmetleri için en azından bir alternatif mevcut. Google kadar iyi olan fakat onun kadar "cool" ve moda olmayan birçok alternatif var. Örnek vermek gerekirse exalead.com, ixquick.com veya quintura.com.

Soru: Kitabınızda Google'ın kullanıcıya hastalıklarını ve bulgularını web üzerinden merkezi bir şekilde yönetme imkânı sunan Google-Health uygulamasından da bahsettiniz. Öyle görünüyor ki, kişisel verilere etraflı bir şekilde erişebilecek olan bu tip hizmetlere yoğun bir talep var. Sizce bu gelişmenin sebebi nedir ve bu gelişmeye nasıl bir tepki gösterilmeli?

Reischl: Google'ın sağlık ve genetik araştırmaları alanına girmeye cüret etmesi son derece kuşkulu bir durum. Kan değerleri veya röntgen görüntüleri gibi sağlık bilgilerini Google-Health gibi bir portala kaydetmek ABD'de işe yarayabilir. Fakat Avrupa'da aynı şekilde olacağını düşünmüyorum. Bizde pasaport veya bir sağlık kartı için parmak izi alma planlandığında bile hararetli tartışmalar yapılmaya başlanıyor. Google-Health portalı bir Amerikan buluşudur ve ABD başbakan seçimi kampanyalarına konu olabilir, zira sağlık hizmetleri başlı başına bir seçim kampanyası konusu niteliğindedir. Elbette sağlık bilgilerinizi bir portalda depolamak ve bunları her an her yerden ulaşılabilir hale getirmek son derece rahat bir alternatif. Eminim Avrupa'da da bu hizmetten faydalanmak isteyen kişiler olacaktır. Özellikle de "Benim saklayacak hiçbir şeyim yok" diyen tipler bunu yapacaktır. Şahsen ben, bilgi koruması ve insan hakları gibi konuları elinin tersiyle iten, verilere kimin erişim hakkı olduğunu garanti edemeyen ve belki ilerleyen zamanlarda kullanıcı şartlarında yapacağı alelacele bir değişiklik ile bu bilgileri sigorta kuruluşlarına hatta işverenlere ve diğer firmalara sunabilecek bir Amerikan firmasının portalında sağlık bilgilerimi asla depolamam. Sağlık bilgileri, kâr odaklı özel bir Amerikan firma tarafından kontrol edilemeyecek kadar hassastır ve özen gerektirir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

evet google veri çalıyor

bunun haberin microsoft versiyonunu da bekliyoruz. bakalım.

Bunlar Microsoft adamı kardeşim. Tabi Google ı kötülerler. Microsoft bulsa bir kaşık suda boğar google ı.

Bunuda lütfen silmeyin. O adam o kadar hakaret yalan yanlış konuşmuş google hakkında bende ufaktan onun hakkında konuşurum tabii. Düşünce özgürlüğü yani.

CHIP Online'ın Notu:
CHIP Online özgür bir platformdur... Hakaret, küfür ve hukuki sorun yaratacak sözler içermeyen her yorum yayınlanır.

Adam bazı konularda çok haklı özellikle kullanıcı verileri çok yakından takip etmesi insaları haliyle rahatsız ediyor...

KAVAS33 diyor ki ben google üzerinden hack yapıldığının farkındayım
çünkü google üzerinden milyonlarca gişiyi bende izliyorum
google beni izliyorum aradığıklarımızı biliyor!

Sizce microsoft veri çalmıyormu...??

Googlenin bana zarari yerine cok faydasi olmustur eger kullanıcı verileri toplaniyorsa ben zaten onemli durumlar disinda isimimi ve adresimi yazmam bu verileri toplayanlardan biriside firefoxmus gecenlerde oyle bir haber okumustum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir