Gorilla Glas'tan daha sağlamı geliyor!

Gorilla Glass'ın üreticisi Corning, safirden daha güçlü ve çok daha ucuz bir ekranın peşinde!

  • Cem Şancı
Gorilla Glas'tan daha sağlamı geliyor!

Gorilla Glass'ın üreticisi Corning, telefon ve tabletler için çizilmesi son derece güç yeni bir ekran geliştiriyor. Bugüne dek, çizilmelere karşı en dayanıklı telefon ekranının, bugün çok az cihazda ve telefon bileşeninde kullanılan safir olduğu düşünülüyordu. Ancak, düşme ve çarpma durumlarında kolayca kırılan bu pahalı ekranlar, aynı zamanda telefonların maliyetini de çok arttırıyordu. Hatta Apple'ın, maliyet nedeniyle iPhone ekranlarında safir kullanma planını sürekli ertelediği biliniyor.

Gorilla Glass'ın üreticisi olan Corning ise,yeni haberlere göre, Project Phire isminde yeni bir çalışmayla, safirden çok daha dayanaklı ve elbette daha ucuz bir materyal geliştiriyor.

Corning şimdilik yeni Phire ekranlarla hangi firmaların ilgilendiğini söylemedi ancak Apple'a karşı rekabet içinde olan ve halihazırda Gorilla Glass kullanan markaların Phire ekranlara geçebileceklerini tahmin etmek zor değil. Yeni ekranların, 2015'in sonuna doğru ortaya çıkması bekleniyor. Bu durumda, 2016'da karşımıza çizilmesi zor ve yıllarca ilk günkü gibi parlayan cihazlar çıkması sürpriz olmayacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Gelecek yorumları düşünerek söylemeliyim ki bataryayı değiştirebilir yada harici bataryalar ile şarj edebilir yada yedek bataryalarınız ile istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz ancak ekran öyle değil. Bence bu yenilik çok güzel oldu ekranıma çizilmez 9H sertliğinde korucu cam yapıştırmaktansa çıplak şekilde çizilmeden kullanma özgürlüğü beni daha çok ilgilendiriyor netekim yanımda her zaman 3 tane tam dolu yedek batarya taşıyan adamım :)

Yav he he demekten kendimi alamıyorum. Gorilla Glass cam aldatmacadan ibaret. Düşünün araba camları her türlü dış koşula maruz kalıyor. Tozla kirle birlikte silecek çalıştırılıyor. Çamurlu su sıçrıyor silecek çalıştırılıyor ama bir cep telefonu camı gibi kolay çizilmiyor. Hiç kimse sıfır bir araç sileceğini Gorilla Glass camlı telefonuna 2 dakika bile sürtmek istemez :) Hatta Gorilla Glass o kadar sahte bir teknoloji ki çizilmesin diye üstüne film takmayan yok.

17:57 bence bu konuda yanılıyorsun araba camlarının gg ile yapılması imkansız değil lakin maliyetli bir iştir Apple'ın safir camı maliyeti yüzünden ekran yerine sadece parmak izi tarayıcısında kullanması gibi bu konuda daha fazla araştırma yapabilirsin araba camlarında kullanılması belki artılarının yanında eksileride getiriyordur belki görüş açısı daraltıyordur belki gece görüşünü engelliyordur araba camları biraz bombelidir biliyorsun onları tasarlayan mühendisler onu da düşünebilirler elbet ama bildikleri bişey vardır mutlaka iyi forumlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play