Günler 24 değil 25 saat olacak

Bilim adamları dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşünün yavaşladığını hesapladı.

  • Selim Öztürk
Bir gün 25 saat olacak mı?

Günler gittikçe uzuyor. Bahar geldi diye değil. Bilim adamları yer katmanlarını, astrolojik kayıtları, güneş ve ay tutulmalarıyla ilgili eski kayıtları inceleyerek hesapladı... Dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşü yavaşladı. Bu yavaşlamanın Milattan Önce 700 yılında belirgin biçimde başladığı tespit edildi. Bunun başlıca sorumlusu Ay'ın çekim gücü gösteriliyor.

Zaman içinde bu çekim gücünün arttığını savunan bilim adamları, örneğin yeryüzünde dinozorların yaşadığı dönemde, yani yaklaşık 100 milyon yıl önce, dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşünün daha hızlı olduğunu ve günlerin 23 saat olduğunu kanıtladılar.

GÜN 21 SAAT, BİR YIL 420 GÜNDÜ

Dahası, yeryüzünde sadece tek hücreli canlıların bulunduğu dönemde (yaklaşık 530 milyon yıl önce) ise bir günün yaklaşık 21 saat olduğu belirtildi. Bir yılın süresinin yani Dünya'nın güneşin etrafındaki turunu, aynı hızla tamamladığı anlaşıldı. Ancak günler yaklaşık 21 saatlik olduğundan, bir yıl 420 gündü.

Bilim adamları, Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşünün yavaşlamasıyla günlerin artık 24 saati aştığını ve bunun yakın gelecekte 25 saate çıkacağını açıkladılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

ooo iyimis ya zaten guler yetmiyo hatta mumkunse 30 olsa super olur :D

'' ooo iyimis ya zaten guler yetmiyo hatta mumkunse 30 olsa super olur :D ''

Off nasıl bir yorum bu? Günler uzaycak ama aylar, yıllar aynı oranda kısalcak fark eden birşey yok sadece insanların kafası karışacak.

o zaman 24 dizisinin adının 25 olarak değişmesi lazım :D haha

KESİN BU BULUŞU YAŞLANMIŞ PROFLAR GENÇ KALMAK İÇİN UYDURMUŞTUR. DÜŞÜNSENİZE GÜN 25 SAAT AY AY 32-33 GÜN YIL 379 GÜN 6 SAAT YAPAR. DOĞUM GÜNÜNÜ 15 GÜN SONRA KUTLAR:))

KESİN BU BULUŞU YAŞLANMIŞ PROFLAR GENÇ KALMAK İÇİN UYDURMUŞTUR. DÜŞÜNSENİZE GÜN 25 SAAT AY AY 32-33 GÜN YIL 379 GÜN 6 SAAT YAPAR. DOĞUM GÜNÜNÜ 15 GÜN SONRA KUTLAR:))

günler uzayınca aylarıda 28 güne indirip eski türk takvimine geçecek dünya böylelikle hangi günün pazartase hangi günün salı olduğu her zaman belli olacak.ileriye dönük daha kapsamlı plan yapmak daha kolay hale gelecek.kuzey yarım küre için de haziran ve temmuz ayın ortasına bir adet artık ay konacak ve aylarda böylelikle 13 e çıkarılacak.
asıl önemlisi böylilike bizlerde gençleşeceğiz.

kıyamet alametlerinde vardı ya bir gün bir yıl kadar uzun olacak diye

" '' ooo iyimis ya zaten guler yetmiyo hatta mumkunse 30 olsa super olur :D ''

Off nasıl bir yorum bu? Günler uzaycak ama aylar, yıllar aynı oranda kısalcak fark eden birşey yok sadece insanların kafası karışacak. ""

uff yoruma bak bu olayı senin torunun bile göremez nie kastın ki :)

hayat alt üst olcak desene bütün 24 saatllik dilimiyle çalışan herşey çöpe düşünün kollarızdan pc nizdeki saatler

Saatler yine 1 saat ileri geri oynayacak mı? :D

madem 530 milyon yıl öncesini biliyorlar neden 25 saatin ne zman olacağını söylemeyip de yakın geleecek diyorlar bence yalandan başka birşey değil!

biz görmeyiz o günleri . . .

yakin gelecek dunya tarihine gore herhalde:) yaklasik bir 250.000 senecik falandir.

yaa kıyamet mi geliyo

Daha güzel olur böyle, şimdi olsaydı ödevleri yetiştirememe derdinden yada annemin "hemen yat!" baskılarından bir saat daha kurtulabilirdim :))

Evet artık beklenen sona az kaldı gibi birşey.Zaten ahir zamanda yaşıyoruz,ne olacağını bilemeyiz.Allah sonumuzu hayırlı kılsın,inşallah...:D.Kıyamet yaklaştı..Herkes ona göre yaşasın derim,ben.İlerde yaptıklarınızdan bir başkası sorumlu olmayacak...

valla ben öldüğüm zaman benim için kıyamet kopmuştur :)

Sadece doğa değil zaman da bozuldu galiba, öyle mi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play