Güvenlik testlerinde Firefox zirveyi zorluyor

Güvenlik ve kararlılık konusunda en iyi tarayıcı sizce hangisi? İşte araştırmaların sonucu...

  • Cem Şancı
Firefox testlerde zirve yaptı

Web uygulamalarını test eden Sauce Labs'ın son testinde, Firefeox tüm rakiplerini geride bırakarak, güvenlik konusunda lider oldu.

Bugün kullanıların tarayıcıların hepsinin incelendiği testte, en kötü sonuçları IE6 aldı.Internet Explorer 6, %0.31 çökme oranıyla, en güvensiz tarayıcı ünvanını kazandı. Ancak IE'nin son versiyonu IE10, %0,05'lik çökme oranıyla göz doldurdu.

Ancak Firefox'un ve Chrome'un çok daha kararlı tarayıcılar olduğu da dikkat çekti. Chrome'un tüm versiyonlarındaki hata oranı, testteki diğer tarayıcılarla karşılaştırılamayacak kadar küçük çıktı.

Piyasadaki en güncel sürümler incelendiğinde ise, Firefox'un rakipleri arasında parladığı göze çarptı.

Chrome 27, %0,015 hata oranına, IE 10 %0,05 hata oranına sahipken, Firefox sıfıra çok yakın hata oranı ile testin birincisi oldu. Güncel sürümler içinde en zayıf halka ise, Safari 6 oldu. Safari 6'nın hata oranı %0,12 olarak ölçüldü.

Sauce Labs sonuçları kesinleştirmek için için tarayıcılar üzerinde 55 milyon test gerçekleştirmiş. Elbette, hata oranı web tarayıcılar için temel kıstas değil. Web geliştiricileri bir tarayıcıdan, hız, performans ve görsel kalite de bekliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Mozilla Firefoxxx 1 numara

ilk versiyondan itibaren firefox kullanıyorum

IE kullananlar şokta güvensiz IE kullanıpta saç baş yolmamak imkansız...

@grezimonk IE6 kullanan yok sakin ol :D

@grezimonk len gerzek şaban ie 6 kullanan mı kaldı...

Birilerine kapak olmuştur her halde :D Forever TİLKİ <3

Haberin Özeti; Internet Explorer 6, %0.31 çökme oranı Chrome 27, %0,015 hata oranı IE 10 %0,05 hata oranı Firefox sıfıra çok yakın hata oranı Haber Firefox ile ilgili olmasına rağmen "Chrome'un tüm versiyonlarındaki hata oranı, testteki diğer tarayıcılarla karşılaştırılamayacak kadar küçük çıktı." diyerek hala Chrome övülüyor.

benim şimdi pc de windows la gelen ie yüklü, güncelle diyor, güncelliyorum, sonra sitelerde video izleyeceğim, firefox ile rahat izlersiniz diyor, firefox da yüklü, sonra chrome çıkmıştı oda yüklü.. bilemiyorum hangisi silsem kıyamadım XD

Eyvah. Firefox sporlular birazdan burayı işgal eder :)

firefoxdan şaşmayacan dostum.

firefox+ubuntu=güvenlikte üst nokta

en iyisi ie11...

Firefox ile Chrome arasındaki en kritik fark : Chrome'da her şey google ile ilişkilendirilmiş. Yaptığınız aramalar, gezintiniz, uygulamalarınız, tarayıcıda kullandığınız eklentiler vesaire, kısacası her şeyiniz Google tarafından destekleniyor/sunuluyor. Bu nedenden ötürü de tüm kişisel bilgileriniz, tarama geçmişiniz, aktiviteleriniz, tamamiyle doğrudan Google'a gidiyor. Firefox ise : Tamamiyle açık kaynak kodları ile yaratılmış, herhangi bir kurum,kuruluş yada hükümete hizmet etmeyen geliştirmeciler tarafından hazırlanmıştır. Son derece güvenlidir, Chrome kadar hızlı olmayabilir ancak sunduğu diğer birçok özellik (eklentiler, entegre rss, senkronizasyon vs.) ile benim görüşümde Chrome'dan bir adım öndedir. Saygılar.

Chorome 28. sürüm tam bir felaket günde 5-6 kez düzenli çökerdi. Nihayet 29. sürüm geldi çökmeler tarihe karıştı :)

Mozilla Firefox başka yokki

Zaten internet tutkunu olan kişler büyük ihtimalle Firefox veya Google Chrome kullanıyordur...

chrome kullaniyorum firefox yavas geliyor. test ettikleri platform ve sisteme de bagli bu degerler. muhtemelen windows uzerindeler. ben linux uzerinde hem tilkinizi hem de chrome denedim bence chrome daha basarili... hatta chromium daha da guzel

Chrome kısa sürede bu kadar iyi hale geldiyse, bu konuda da Firefox u geçmesi uzun zaman almaz

Chrome hızlı olabilir ama google var arkasında sizi daha iyi hizmet verme bahanesiyle tarayıcıda yaptığınız hertürlü işlemi kaydettiğinden eminim. diğer servislerinde yaptığı gibi. Firefox ve eklentileri ile yıllardır mutluyum.

netscape neden yok bu liste azda olsa bir kullanıcı payına sahip sonuçta

hepsinin sadece son sürümünden bahsedilip ie6'dan bahsedilmesi manidar.

ne sacma test . sentetik test bence

Mozilla candır.

Firefox iyi de benim emektar i3 te çok hantal.

Tilkinin Ateşi yaktı kavurdu desenize ;) hadi ie diye tutturanlar bu sonuçtan sonra ancak bir bardak buzlu su içide içinizi soğutur :=)))

apple fanları nerde şimdi , hem en hızlı hack lenen safari bakınız ne hallerde

Mobil de deneyin mozillayibisi acmiyor tablette demedim birkaç cihazda da Sendim 5krus etmiyor ya ama PC perpormansi iyi

Ayıp yav hala Internet Explorer kullanan mı olur? yazık size... FIREFOX, OPERA, Google Chrome varken... confickerbelasi2

Firefox'un 23.0.1 sürümünde Twitter ile ilgili bir problem var galiba. Birkaç gündür zor açılıyor. :-( İnşallah silmek zorunda kalmam.

açıp kapatınca en çok hatayı firefoz veriyor ama ? :S

Sen de yorum yaz