Hacker'lar insan beynini hedef olarak seçti

Hackerların şimdiye kadar olan hedefi bilişim sistemleriydi. Ancak artık hedef insan beyni.

  • Selim Öztürk
Hacker'lar insan beynini hedef olarak seçti
Yeni hacker hedef: insan beyni!

İnternet saldırganlarının şimdiye kadarki hedefi genellikle bilişim sistemleriydi. Ancak geçtiğimiz hafta yaşanan bir eylem insanların da kurban olabileceğini ortaya koydu.

Radikal'in haberine göre, halk arasında 'sara' olarak da adlandırılan epilepsi, kronik bir nörolojik rahatsızlık. Dünyada yaklaşık 50 milyon kişide bulunan epilepsi, kimi zaman sadece çocukluk yaşlarında görünse de tedavi edilemeyen bir hastalık olduğundan dolayı ömür boyu tekrarlama riskine sahip. Yüzde 70'inin sebebi bilinmeyen bu hastalığa sahip olanların en büyük yardımcılarından biri de internet. Hem bilgilenme, hem de diğer hastalarla tecrübe ve tavsiyeleri paylaşma için web hizmetleri benzersiz seçenekler sunuyor.

Ne var ki geçtiğimiz hafta yaşanan bir olay epilepsi hastaları için aynı internetin korkutucu ve tehlikeli olabileceğini de gösterdi. ABD merkezli Epilepsi Vakfı'nın tartışma forumuna bilinmeyen kişilerce yazılan mesajlar ziyaret eden hastalarda ciddi migren ağrıları ve epilepsi krizlerini tetikledi. Gelen uyarı ve şikayetlerin ardından vakıf birkaç gün tartışma forumunu kapatarak söz konusu mesajları temizledi.

22 Mart tarihinde başlayan eylemde korsanlar otomatik bir yazılım sayesinde foruma içinde hareketli bir resim barındıran mesajdan yüzlerce yolladı. Normal kullanıcılar için sinir bozmaktan başka hiçbir etki yapmayacak bu olay epilepsi hastalarını allak bullak etti. Hareketli, yanıp sönen, parlak renkli ışık ve görsel unsurların bazılarında krizi tetiklediğini bilen siber saldırganlar 'başarıyı' yakaladı. Siteye mesaj yağdıran üyelerden birçoğu bu mesajlar yüzünden şifa bulmak için geldikleri sayfalarda krize girmişti!

Yapılan araştırmalarda saldırının kaynağının bir süre önce Scientology tarikatına karşı başlattığı kampanyayla adını duyuran Anonymous adlı grup olduğu ortaya çıktı. Epilepsi hastalarının yüzde 3'ü bu tip parlak ışık ve animasyonlarda krize giriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Nefes almak bile zorlaştı artık teknolojinin hertürlüsünün kullanıldığı bu dünyada kimbilir ileride ne tehlikelerle karşılaşacağız...

daha neler göreceğiz bakalım ama bu chipin haber başlıklarıda süper ötesi hani bi klişe vardırya köpek adamı ısırdı dersen ilgi çekmez ama adam köpeği ısırdı dersen herkes okur aynı taktiği uyguluyor sanırım :)))))

Oldukça enteresan.

ya bunun gibi adamları sallandırmak lazım .....

Bu insanlara Hacker demek gerçek Hacker'lara hakaret sayılır.

Max_Real Qnx

"Bu insanlara Hacker demek gerçek Hacker'lara hakaret sayılır.

Max_Real Qnx" Arkadaşın dediğine kesinlikle katılıyorum, hacker dediğiniz insanlar bunu gereksiz bir amaç uğruna yapmaz. Gerçekten kötü birşey bu ve bunu yapanlar hacker lar değil. Başlık yanlış konulmuş olmalı... Çünkü bu sadece intikam için yapılmış psikolojik bir saldırı...

bunlar hacker değil insan dahi değil.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play