Hackintosh'un Macintosh'a ilk golü!

Apple, tam da klon Mac üreticilerini köşeye sıkıştırdığını düşünürken ters köşeye yattı...

  • Ümit Öncel
Hackintosh'un Macintosh'a ilk golü!
Pystar'ın bilgisayarları PC gibi görünüyor, Mac gibi çalışıyor.

Apple firması son günlerde oldukça dertli. Bir yandan uzun zamandır yasal bir savaş verdiği Hackintosh'un son davaları ile uğraşırken, diğer yandan yeni klonların ortaya çıkmasına engel olamıyor. Üstelik ilk klonun sahibi Pystar'ın Apple'a açtığı davaya itiraz eden Apple, büyük bir hüsranla karşılaştı. Mahkeme, Apple'ın itirazını yersiz buldu ve davanın devamına karar verdi.

Pystar'ın davasında Apple, tekelleşme çabaları suçlamasıyla davalı konumunda bulunuyordu. Mahkeme sadece Apple'ın bu davaya itirazını reddetmekle kalmadı aynı zamanda isterse Pystar'ın davasını Apple'ın telif hakları yasalarını ihlal etmekle genişletmesine de açık kapı bıraktı. Davanın görüleceği gün 9 Kasım olarak belirlendi fakat Apple savunmasını 20 gün içerisinde vermek zorunda. Apple'ın dilekçesinin reddinin diğer önemli bir anlamı da şu: Eğer Pystar bu davayı kazanacak olursa diğer Mac klonları da herhangi bir yasal engel ile karşılaşmadan satışa başlayabilecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

haklı olan kazansın ama dava bence Pystar'ın......

Snow Leopard ile Apple in bu sistemlere karsi kesin engel koyacagina inaniyorum.
Hirsizlik davasinda hirsizin kazanmasi mumkun degil, sadece davanin devam etmesine karar verilmis

oley oley şıkıdım şıkıdım hehe :)))
artık ucuz MAC istiyoruzzz
PC'de çalışan MAC istiyozz PYSTAR duy biziii

"Eğer Pystar bu davayı kazanacak olursa diğer Mac klonları da herhangi bir yasal engel ile karşılaşmadan satışa başlayabilecekler."

O zaman görürüz PC mi MAC mi...

ortada hırsızlık yok.
adam lisanlı aldığı ürünü satıyo.

Apple Machintosh'ta küçük bir güncellemeyle Machintosh'un o bilgisayarda çalışmasını engelleyebilit gibime geliyor ama neyse..:)

Ama adı üstünde Hackintosh..:) O'nu da hacklerler kullanırlar..xD

iyi olmuş Apple a millte yüzde ikiyüz karla satarmı oh olsun darısı microsoftun başına.
bu arada microsofta rakip geliyo mac os yayılmaya başlarsa program oyun vs.... desteği artar. nemi olur rekabet başlar ve
daha iyi çalışan windows ve mac ler kavuşuruz bütün herseyin iki sürümü çıkar bize yarar daha ucuza mac veya windows ala bilecez orj kullanmaya başlarız artık. tabiki bundan mac yayılınca virüs lerde boy göstermeye başlar kavgada biter. güvenlilikmiş herzaman bir açıkbulunur açık olmasa bile insan faktörü var insan doğasi ya meraktan ya.... sonuç kimne derse desin.

*Snow Leopard ile Apple in bu sistemlere karsi kesin engel koyacagina inaniyorum.
Hirsizlik davasinda hirsizin kazanmasi mumkun degil, sadece davanin devam etmesine karar verilmis*

kim hırsız asıl apple hırsız kullanıcılarını soydu soğana çevirdi.
windows kullanmak için sadece microsoftun sistemalmak gerekseydi ne olurdu durum bu ben istedigim makinede kullanamayacaksan mac ne anlamı var bir korkusumu var yoksa parayı kendimi yemek istiyo apple

Osx86 kullanıyorum herşey iyi gibi ama bir kaç sıkıntı var yok değil.

Fakat windows ile kullanımı şart tabi.

Mac sistemlerini üreten firmanın adı değişsse ne olur gene pahalı fiyat olur , lütfen gidin bakın mac lerde kullanılan işlemcilere ekran kartlarına hi-end seviyesinde bunu apple yapmıs baskası yapmıs fark etmez; bızım ıcın, ama apple ıcın tabıkı fark eder oda onun kavgasını yapıyor zaten

2009 tekelcilik davalariyla gececege benziyor umarim kazanan kucuk firmalar olur boylece kullanicilar kazanmis olur ama sonucta iki tarafta pastanin pesinde bizi dusunen yok :)

ms le uğraşan çarpılır böyle işte...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play