Hangi Windows 7 sürümü sizin için daha uygun?

Vista gibi, Windows 7 de farklı sürümler halinde satılacak. Peki ama sizin sürümünüz hangisi?

Windows 7 sürüm rehberi
Home Premium, Professional ve Ultimate

Bundan önce Microsoft'un tüketiciye sunduğu Windows Vista seçenekleri arasında kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Kendiniz için en uygun sürümü ararken Windows 7'de rahat edeceksiniz. Microsoft, alınabilecek paketlerin özelliklerini daha sade ve net hale getirdi.
Mevcut seçenekler içerisinden ihtiyaçlarınızı doğru belirlemekte ve tercih yapmakta bu yazıdan faydalanabilirsiniz.

Vista'da belli sürümlerde olan özellikler daha pahalı bir sürümde bulunmayabiliyordu. Windows 7'de ise bu söz konusu değil. Sürümleri birbiri üzerine yükseliyor. Daha üst bir sürüm aldığınızda kaçırdığınız bir özellik olmuyor. Zaten daha çok para harcadıktan sonra olmaması da gerekir.

Home Premium, Professional ve UltimateMicrosoft'un ön plana çıkarttığı özellikleri sayarsak:
Gelişmiş grafik kullanıcı arayüzü ve masaüstü yön bulma
Windows Search
Internet Explorer 8
Windows Media Center
HomeGroup (Windows 7'ye özel network)

Microsoft'un sitesinde saymadığı özellikler: Home Premium, Professional ve Ultimate
32 bit ve 64 bit sürümler hem standart satış, hem yükseltme seçeneği olarak sunuluyor
Windows Aero arabirim
Gelişmiş kablosuz bağlantı
Windows 7, Vista ve XP'nin bir arada bulunduğu ağların gelişmiş yönetimi
Ses ve görüntü codec desteği
Gelişmiş dijital TV desteği
Dosya ve sistem yedekleyen Windows Backup
Araç ve yazıcı kontrol arabirimi
Çok işlevli araçlar için gelişmiş sürücü desteği

Home Premium paketi aldığınızda bütün bu özelliklere sahip oluyorsunuz. Kullanıcıların büyük çoğunluğu için gayet tatmin edici bir paket.
Home Premium, Professional ve Ultimate

Windows 7 Professional

Microsoft Business'ı atıp Professional'a döndü

Microsoft iş yerleri için artık Business tabirini kullanmayı bırakarak Professional etiketine geri döndü. Vista Home Premium'dan Vista Business'a geçen kullanıcılar iş yeri için gelişmiş ağ ve dosya yedekleme imkanına kavuşurlarken, Windows Media Center'dan oluyorlardı. Bu pek çok kullanıcı için iş yerinde bile Vista Home Premium'da kalmayı teşvik ediyordu. Neyse ki daha önce de dediğimiz gibi Windows 7'de özellikler sürümden sürüme eksilmiyor, artıyor.
Home Premium'daki bütün özelliklerin üzerine Professional şu özellikleri sunuyor:
Windows XP modu
Otomatik yedekleme ağ üzerindeki paylaşımları da kapsıyor
Domain ağ desteği

Peki neden Windows 7 Professional'a geçilir? İş yerinde sık sık domain ve ağ değişiklikleri yapıyorsanız ve Windows XP uyumluluğu gerektiren yazılımlar kullanmanız gerekiyorsa fiyat farkına değer. Ağdaki paylaşımlarınızı yedeklemek için ek bir yazılıma para vermek istemiyorsanız.
Bu XP uyumluluğu modunun pek çok iş yeri için çok önemli olduğunu belirtmek lazım. Değişen programların getireceği güçlü sistem ihtiyacının yanında, değiştirilmeden kullanılabilecek binlerce dolarlık işe özel ofis yazılımlarını kullanmaya devam etmek önemli bir fark yaratır. Uzun zamandır kullanılan eski sürüm muhasebe ve internet kafe yazılımları buna örnek verilebilir.

Windows 7 Ultimate

Windows 7 RC aslında Ultimate'tı

En üst sürüm olan Windows 7 Ultimate bütün özellikleri kendinde topluyor. Windows 7'nin halka açık betasını veya RC sürümünü denediyseniz, Ultimate sürümünün çıkış öncesi halini denediniz demektir.

Vista Ultimate'in aksine Windows 7'nin kendisine özel Ultimate ekstraları olmayacak.
Ultimate önceki özelliklerin üzerine şunları ekliyor:
Bütün sabit diskin şifrelenmesi için Bitlocker desteği
Çalışma esnasında dil değiştirebilme özelliği

Eklediği özellikler oldukça az duruyor. Dil değiştirme özelliği pek az kullanıcının ihtiyaç duyacağı bir özellik. Ancak Bitlocker'ın yeni sürümündeki değişiklikler, verilerini korumak isteyenleri ikna edebilir.
Bitlocker'ın Windows 7 sürümü harici sabit diskleri de şifreleyebiliyor. Buna USB'ler de dahil. Ev ve ofis arasında çalınma ve kaybolma durumlarına karşı verileri güven altına almış oluyorsunuz. Ofis ortamında Vista ve XP kurulu bilgisayarlar olabileceği için bu bilgisayarların da güvenli bir şekilde dosyaları sadece okuyabilmesine izin vermek mümkün.

Windows 7 Starter ne olacak?

Bitlocker ultimate ile birlikte taşınabilir diskleri de şifreleyebiliyor

Bu saydıklarımız haricinde Microsoft gelişmekte olan ülkelerde Windows 7'nin daha ucuz olan Starter sürümünü satacak. Bu sürümün amacı netbooklarda Windows XP'nin yerini almak olacak. Starter'da Windows Aero, sistem yedekleme, Windows Media Center ve 64 bit desteği bulunmuyor.

Bu arada küçük bir hatırlatma, Avrupa Birliğinin baskısı yüzünden Microsoft, Windows 7'yi Avrupa'da Internet Explorer olmadan satışa sunacak. Elbette kullanıcılar internetten indirip kurabilirler.

Microsoft daha şimdiden Windows 7'ye geçişi hızlandırmak için çalışmalara başlamış. Bugün Vista yükseltmesi satın alanlar daha sonra Windows 7 yükseltmesi kazanıyor. Windows 7'ye yükseltme imkanıyla Vista almak mümkün. 26 Haziran 2009 ile 31 Ocak 2010 arasında perakende Vista paket ürünü satın alanlar indirimli olarak Windows 7'ye geçebilecek. Olası değişiklikler için satıcınıza danışarak emin olun.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 59 Yorum

Windows 7 Ultimate bana göre.

chıp güzel bir makale yazmış güzel ama bence birşeyi unutmuş bu sürümler arasında hangi vista daha yüksek sistem özelliği istiyor hangisi daha düşük sistem özelliği istiyor bunu bildirmli idi bence

Tubitak'ın geliştirdiği ulusal işletim sistemimiz Pardus 2009 sürümü tam bana göre. Microsoft'a ait ne varsa silip atttım, çok mutluyum. Her ay 2.5 GB data indir, güncellem eyapamadan sıfırdan yeniden kur,Güncelle, tüm programları yeniden kur, şaşı oldum. Pardus 2009 imdadıma yetişti.Formatladım diski, yaktım gemileri, geriye dönüş yok. Bir bilgisayar parasını Windows 7'ye veremem. Ölürüm de vermem. Pardus 2009, Windows 7'den daha güzel, hem de her şeyi Türkçe.

emektar xp ölüyor ha. En çok buna üzülüyorum. Xp yi mi yoksa vista yı mı silsem diye düşünüyorum. Win 7 mükemmel. Bu ay ki sayıda iyi bi karşılaştırma yapılmış. Sanırım vistayı gözden çıkarmam lazım. Temmuz sayısı çok güzel çok teşekkür ederim.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
emektar xp ölüyor ha. En çok buna üzülüyorum. Xp yi mi yoksa vista yı mı silsem diye düşünüyorum. Win 7 mükemmel. Bu ay ki sayıda iyi bi karşılaştırma yapılmış. Sanırım vistayı gözden çıkarmam lazım. Temmuz sayısı çok güzel çok teşekkür ederim.

benim gibi yap xp dursun yanına win7 x64 kur, yani vistayı salla

Windows 7 Ultimate alma kararındayım. Hele bir çıksın zaten yeni Bilgisayarımda XP kullanacağımı sanmıyorum. Artık değişikliğin zamanı geldi ;)

Teşekkürler CHİP Online !

Home Premium dan vazgeçmem!

pardus 5 para etmez bence pc ye kurdum badsector oluştu win 7 bekliyoruz dört gözle

pardus 5 para etmez bence pc ye kurdum badsector oluştu win 7 bekliyoruz dört gözle

sen pardus'u kullanmayı ögren ilk önce işletim sistemi kendin bozmusundur hatayı kendinde ara

hangisi ölüyor XP home mu XP pro mu Vista home yerine ultimate alanlar şanslı.Hiç değilse ellerine geçecek olan ya 7 pro ya da ultimate...

herkesin elindekiler 32bit ve Xp ve Vistadan Win 7 ye geçerken bir süre sonra 64 bit filan demeye başlayabilirler.2012 de 64 bit sesi çıkar gibi...2009 2010 2011 ve 2012 işte bilmece yılı....

karaborsada windows fiyatları:
microsoft windows xp home,professional:3 TL
microsoft windows vista basic,home,ultimate:3 TL
microsoft windows 7:3 tl
pardus 2009:ücretsiz(2009 yeni çıktı hayırlı olsun)

gerisi kullanıcılarımızın kullanım alanlarına ve zevklerine kalmış saygılarımla :)

gelsin görelim

win7 gerçekten çok güzel ama para verip almamız biraz zor çok pahalı çünkü hangisi kolay kırılıyorsa o sürüm benim sürümüm olur :)

Vista Bussiness aldık yanına da home premium ekledik etti üç kişi ayrı ayrı Vista Home Pre kullanıyor evin reisi de vista business...yani aile 4 kişi den oluşuyor.Family pack ise üç pc yi donatıyormuş. Evin reisin de de Win 7 pro olacak gibi görünüyor. Yalnız evin reisi ikiye çıktı.Şimdi ikinci kişi ekstra olarak yeni işletim sistemi almak zorunda kalıyor. İki genç win 7 home pre kullanacak ve evin ebeveynleri ise iki tane Win 7 pro kullanmak istiyor.Bununla birlikte Home Server teklifi almışlar...her pc yede office gerekiyor. Ev versiyonu mu alsınlar iş versiyonu mu? Ailenin iki ebeveyni de Linux ü öğrenmeye başlamışlar ve yarı yoldalar. Eee ne de olsa 4 kişi Linux ün içindekileri görünce gözler faltaşı gibi açılmış. Çünkü Windows tabanlı işletim sistemine herşeyi parasıyla satın alacaklar Linux ise bu kadar meblağ istemiyor. Ellerinde tüm fotoğraf makinalarını ve diğerlerini de hemen tanıyor...İşte pazar işte insan ve insanlar.Şu sıralar aileler tatile çıkıyor.Tatil giderlerini yeni işletim sistemlerine ve ofis kaynaklarına kaydırmak bir yana taksitlerini ödemekle meşgul okulların ve diğer şeylerin. Yazık ettiler vallahi.

Linux var hem de 2009 bir de ücretsiz içi de nar meyvesi gibi. Diğer işletim sistemleri de var ücretli.Ve içi nar gibi değil...sakıncaları da var gerçek değerlerinin altında satılıyorlarmış.Yani başkalarının şeyi size bu fiyatlara satılıyor.Evinizdeki ip den tespit edilirse çalıntı ve resmi olarak satılmamış bir işletim sistemi kullanıcısına ne ad takılıyor siz bir düşünün ve eninde sonunda çeşitli ülkelerin kanunları kapınızı ansızın çalabilir.....

kopyalanamayan taklidi yapılamayan türevleri çıkarılamayan işletim sistemi ve içindekileri son kullanıcıya nufus kimliği ile satılmalı yani kurulurken adınız soyadınız ve diğer bilgilerinizi görerek varsa eklemeleri yaparak o işletim sistemini evinizdeki Pc ye kurabilmelisiniz. Belki Linux alırsanız veya indirirseniz mevcutları gelişmişini indirmek kurmak ve çalıştırmak için sizden ödeme yapmanız beklenebilir.Yani linux lerde yüklü olanların bir üst seviyeye taşımak için ödeme yapmanız istenebilir. Yani işletim sisteminizi adresinize postlanarak kapıda ödemesini yaparak teslim alabilirseniz siz o işletim sistemiyle internette istediğinizi aldığınız da güvenilir müşteri listesinde olabileceğinizdir.

ULtimaTe ...Derim başka da bişey demme

ya beyler bu windows 7 değil ya windows vista yaa.baksana hiç bi değişiklik yok.milleti kandırıyorlar.valla ben artık windows dan bıktım.linux yada macos kendini geliştirse de bizde artık onlara geçsek.

yaws bırak onu bunu parduse geçin :)))) (geçinde görün )

windows 7 nin ultimate'in üstünde sadece 1 sürümü var ama oda özel kişilere veriliyor torent ağında bulursanız haber verin;)

linuxcuları anlamıyorum... yahu birader bedava değil gelip kapımda cdisini elimede verseler hatta geçtim pcmede yükleseler işime yaramaz.. tutmuşlar bedeva beleş.. ben dot.net yazılımcısıyım ne yapayım linuxu..! baba gibi visual studio net geliştirme ortamı dururken..

işi sadece ve sadece nette SURF olan biri için ideal bir sistem..herkesin kendi İHTİYAÇLARI İÇİN İŞLETİM SİSTEMİ SEÇER.. ücretli ücretsiz ayrımı ilk ve TEK kriter değil.. tutturmuş linux bedava ücretsiz beleş falan filan.. hayret yaa..!

Arkadaşlar Linux a laf atan arkadaşlar , Linux un ne olduğunu bilmiyorsunuz anlaşılan. Çıkan tüm OS yeniliklerini ilk önce linux çıkartır sonra Diğer Os lar bunları çalıp kendine adapte eder. Nasıl ki Bill Gates hocamız Apple OS unu çalıp windows u yaptı köşe oldu . Gene aynı değişen birşey yok. Tek bir noktası var oda tüm hardware ve software üreticileri Windows kullanıcısı çok olduğundan ( buda iyi olmasından değil pazarlama stratejilerinin sağlam olmasından ) Microsoft uyumlu ürünler çıkartıyor. E millette napsın Linuxa uygun software bulamadıkları için kolaya kaçıp Windows kullanıyor ..

yeterince gelişmiş aslında ama birde türkçe olsalarda onları kullansak + yazılım ve oyunlarda sorun çıkmasa görsellik açısından harikalar
eğer bu saydıklarıma çare bulunduysa haber verin lütfen , uzun zamandır iş hayatından dolayı takip edemiyorum

04 Ağu 2009 21:28 Sanırım TUBİTAK kurumunun geliştirdiği Pardus 2009 Türkçe Sürümü güzel, bu ayki TUBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi kurulum CD'sini dağıtıyor. Alışana kadar diğer diskinize kurarak deneyebilrsiniz. Bir ara Chip Online da dağıtmıştı. Yeniden dağıtabilir.

Ben su anda Casper Nirvana T640- 4k15 Notebook modelini kullanıyorum Vista home basicti vista ultimate yükledim ( aktivasyon programıyla orjinal yaptım ) gayette memnunum cunku sürüm karşılaştırılması yapılırsa windows 7 ye bin çeker kullandıgım sadece ek bir yazılımla xp de kurulupta vistada kurulmayan programları çalıştırabiliyorum size tavsiyem diz üstü kullanıyorsanız Vista ultimate kullanmanız..

Home Basic nerede unutulmuş herhalde :)

Ultimate tabiki...

windows eminizki fazla gaza geldi ve xp den sonra vistayı cıkartmakta biraz acele ederek (apple ye karsı) vistada hayatının hatasını yaptı siz simdi windows 7 yi vistadan ustun bir sürüm olarak dusunmeyin yani daha dogrusu siz vistayı işletim sistemi olarak düşünmeyin vistayı kimse tutmadı ilk cıktıgında cok kasıyodu herkes kullanamıyodu kullananlarında pc si ya yeniydi ya ozellikleri iyiydi windows 7 de ole bi dert yok sanki windows 98 platformuna kurmuslar şahsen denedim 0 kasma var hızlı baslattan msn e tıklar tıklamaz ekrana geliyo yok artık dedim ama adamlar harbiden bu sefer cok ustunde durdular işletim sistemini ve en iyi yanı driver ların cogunu hemde bayagı cogunu tanıyor

Ya Ben Kendi Pc me Windows 7 Ultimate Kuracaktım Kurar CD/DVD ROM Sürücüsü Hatası verdi Aynı Dvd İle Özellikleri Çok iyi Pc Ye Kurdum Sorunsuz Yüklendi Üstelik 15 dk fln sürdü Kasma Gibi Bi Sıkıntı Yok 7 de Bence Mükemmel

windows 7 ultimate.harikaaaaaaaaa

Eski laptoplar için starter sürümünü tavsiye derim.

bende ultimate kullanıyorum süper hem görsel hem performans olarak çok iyi daha önce vista ultimate kullanıyordum gayet memnundum ama bu çok daha iyi

ben de windows 7 pro kurmayı düşünüyorum da iyi mi aca ba ?

arkadaşlar bence en iyi en işlemci sürüm home premium dur size home premiumu tavsiye ederim??

windows 7 home premiumu önririm

Home premium çok güzel bu benim kendi görüşüm arkadaşlar neder bilemiyorum. ;) ve gayet kullanışlı

Aldığım yeni bilgisayarla windows starter verildi ve bunda arka planı bile değiştiremiyorum, tema seçemiyorum.

Bu kadar basit özelliği bile bu sürümden esirgemişler.

Şimdi bu sorun nedeni ile sürüm yükseltmem mi gerekecek, ayrı ücret mi ödeyeceğim ?

bence en iyi sürüm ultimate çünkü diğer sürümlerdeki bütün özellikleri barındırıyor

arkadaslar win7 64.bıt kullanıyorum ve aman ha deyıp sakın almayın dıyorum bilgisayarınızın sistemimize uysa bile almayın cogu prog. ve oyunu kurup oynayamıyorursunuz sonra zihni sinir gibi ne yaparım nasıl kurarım deyıp ugrasıyorunuz

Windows 7 Ultimate Öneririm .

arakaSALAR BI SORUM OLCAKKK BU EN IYI SURUM ILE EN DUSUK SURUMMM PC DE DONAMSAL USUTUNLUK ISTEMIYO MU YANIII DUSK BI PC YEE GIDIPTE ULTIMATE YI YUKLEMEK DOGRU MUUU PC YI KASMAZ MI BU UST DUZEYYY ISLETIM SISTEMI

zaten insanların aradığı tek şey hangisi daha hızlı çalışır özelliğime göre ama hiç bir yerde bu yok özellik olarak 64 ler hızlı çalışıyor bende win 7 home premium 64 var canavar gibi ama ultimate yüklemek istiyorum hangisi daha hızlı çalışıp çalışmayacağı arasında kaldım...

Bilmeden konuşmayın !!!

hangisi daha iyi diye okadar yorum okudum herkes ayrı bişey diyor kesin bilgiyi buldum microsoft sitesinde hepsini karşılaştırıyor
link
http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows7/products/compare

arkadaslar 3.5 gb altı ramı olanlar 32 bit yükleyebilirsiniz 4gb ve üstü ram olanlar 64 bit yüklesin sayet 32 bit sistemler ram ınız 8 gb de 10 gbde 4gb de olsa 3.5 ini kullanabiliyor. 64 bit chipset e sahipseniz 64 bit win7 yükleyin ayrıca acamadığınız oyun olursa microsoft tan xp modunu indirip kurun gerçi ben indirmedim sorunda yasamadım bide 64 bit sistemler 192gb ye kadar ram kaldırabiliyorlar yardımcı olabildiysem ne mutlu :D

arkadaslar sürümler arasında farklı sistem özelliği isteği yok home basic çalıştıran pc ultimate yide çalıştırıyor sizin bakacağınıztek sey 64 bit yüklemeyi düşünüyorsanız chipsetiniz 64 bit mi budur baska bişi yok

windows7 ultimatenin üstündeki sürüm enterprice kardesim enterprice oda özel teklif sürümü büyük şirketler için ne biliyim şirket pcler için

bence ultimate hem zorlAnmıyor hemde hızlı

bu ücretlimi

genellikle ultimate tercih ediliyor fakat ben home basic kullanıyorum gayette iyi bir sürüm tavsiye ederim

ultimateeee!

ULTİMATE ULTİMATE ULTİMATE!!!

kesinlikle ultimate. home kasıyor

Arkadaslar ben online oyun oynuyorum wolfteam 2 gb ram var home mi daha ii olur ultimate mi???

Bence Professional tavsiye ederim ultimate çok ram yiyor tavsiye etmem oyunlarda fpsniz düşer ultimate de

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir