Hayali firmalar da zengin olabilir...

CHOAM, Wayne Enterprises, Stark Industries ve fazlası... İşte en zengin "sanal firmalar."

Gerçek firmalar zengin de sanallar değil mi?

Dünyamızda pek çok gerçek ve zengin firma bulunuyor. Apple, Google, Facebook, Samsung ve diğer pek çok firmanın değerleri her yıl artıyor. Ancak bir de, filmlerde, oyunlarda ya da kurgu romanlarında karşımıza çıkan, firma değeri milyarlarca dolar ile ölçülen, gerçek olmayan sanal firmalar da söz konusu.

Çoğu oyun, film, kitap, çizgi film veya çizgi romanda bulunan hayali firmaların da kendi evrenlerinde mali değerleri söz konusu. Bu yazımızda, hayali firmaların arasından seçtiğimiz "sanal zenginleri" ve tahmin edilen "sanal değerlerini" sizlerle paylaşıyoruz...

CHOAM - Dune

2003 yılında şimdiye kadar en çok satan bilim kurgu romanı seçilen Dune, Frank Herbert tarafından 1965 yılında yazılmış olan epik bilim kurgu romanı. Tabii ki bu kitabın ardından aynı evreni kullanan daha pek çok kitap yazıldı ve kitaplardan esinlenerek çekilen filmlerin yanı sıra bilgisayar ve masaüstü oyunları da bulunmakta.

Bu ilginç evrende yer alan firmalardan biri olan Combine Honnete Ober Advancer Mercantiles veya CHOAM'ın evrendeki neredeyse tüm ekonomik olayları kontrol ettiği söylenebilir. Bütün büyük hanedanların gelirine güvendiği bu firmanın değeri ise 1.7 trilyon dolar olarak biliniyor.

ACME - Looney Tunes

Looney Tunes'un sevilen çizgi filmlerinde sıklıkla karşımıza çıkan bu firmanın ürünleri, özellikle Road Runner/Wile E. Coyote çizgi filmlerinde neredeyse sürekli olarak görülebilmekte. Oldukça geniş bir alanda üretim yapan bu firmanın ürünlerinin, en kötü anlarda çalışmama veya geri tepme garantisi olduğuna neredeyse kesin gözü ile bakılabilir.

Her ne kadar çizgi filmlerde görülen ürünleri başarısız olsa da, çoğumuzu güldürmeyi başaran ACME firmasının değeri 348.7 milyar dolar olarak biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

stark industries gerçekte varolan bir firma mı ki ıron manın gerçek soyadı stark bile değil

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir