Hem Türkçe, Hem Bedava!

StarOffice’in alt yapısına sahip, ama aynı zamanda ondan çok daha gelişmiş bir ofis paketi olan OpenOffice 1.0’ın Türkçe sürümü kullanıma hazır.

Hem Türkçe, Hem Bedava! (Sayfa 3)

Microsoft Office belgeleriyle uyumluluk: OpenOffice paketi hemen her Word, Excel ve PowerPoint belgesini sorunsuz açabiliyor ve çoğu da daha önceki kaydettiğimiz biçimiyle karşınıza geliyor. Yazılım, sürümler seçeneğini aktif hale getirmenize gerek bırakmadan, yazarın yazıyla ilgili notunu da size gösterebiliyor. Ancak belgeler her zaman karşınıza eksiksiz olarak gelmiyor. Örneğin bir yazı belgesinde her düzenleme ile ilgili sorunlar yaşanabiliyor ya da tek bir sayfalık excel çalışma sayfası OpenOffice altında tek sayfaya sığmayabiliyor. PowerPoint altında da 3-D efektleri kaydedebiliyorsunuz. Bu noktada OpenOffice'in hala düzeltilecek bazı noktaları var gibi duruyor. Yine de gerçekçi olmak gerekirse, bu kadar farklı formatın, sürümün ve fontun olduğu bir dünyada belgelerinizi PDF olarak kaydederek tüm bu sorunlardan kesin olarak kurtulabilirsiniz. OpenOffice, PDF kayıt dışında belgeleri Microsoft'un formatına uygun olarak kaydedebileceği gibi kendine özel dosya biçimini de kullanabiliyor. Yavaş bilgisayarlar için üretilmemiş: OpenOffice'ın en kötü yanı eski bilgisayarlarda başarılı bir performans sergileyememesi sayılabilir. Eğer yazılımı yavaş bir işlemciye sahip bilgisayar üzerinde kullanıyorsanız, duruma göre herhangi bir pencerenin açılması saniyeler alabiliyor. Ayrıca metin seçimi ve taşınmasında da aynı sorunlar baş gösterebiliyor. Ama günümüz bilgisayarları için böyle bir sorun söz konusu değil.

OpenOffice, en az Microsoft Office kadar komplike bir program. Bu noktada karar verirken ucuz ve çekici, pahalı ve çekiciye göre daha ağır basıyor. Ayrıca OpenOffice'in geliştirici takımı, sorunları bulmakta ve çözmekte daha hızlı davranıyor. Örneğin yazılımın kullanıma sunulmasının üzerinden çok fazla bir süre geçmemesine rağmen, incelememizde de bahsettiğimiz birçok açık üzerine, kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda çalışmaların başlatıldığını www.openoffice. org adresi üzerinden şahit olabiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki kullanıcılar taleplerinin sonuçlarını bir sonraki güncellemeden itibaren görmeye başlayacaklar.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Hem Türkçe, Hem Bedava! (Sayfa 3)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir