Hotmail artık "neredeyse" eskisi gibi

Yeni tasarıma gelen şikayetlere daha fazla direnemeyen MS, Hotmail'de ufak bir değişik yaptı.

  • Ümit Öncel
Hotmail artık "neredeyse" eskisi gibi
Yeni görünüm, Microsoft ile Hotmail kullanıcıları arasında devam eden bir pazarlığa dönüştü.

Microsoft, Eylül ayında ünlü e-posta hizmeti Hotmail'in tasarımını yenilemişti. Fakat bu yenilik eski tasarıma alışmış olan kullanıcılar arasında memnuniyetsizliklere yol açmıştı. Binlerce kullanıcı Microsoft'u e-posta yağmuruna tutarak, Hotmail'in eski görünüşünü geri istediler. Microsoft ise Kasım ayında net bir yanıt vermiş ve tasarımın eski haline dönmesinin mümkün olmadığını, tercih edenler için eski tasarımı alternatif olarak bir sunmayacaklarını net bir dille ifade etmişti.

Fakat kullanıcı şikayetleri aralıksız devam edince Microsoft geri adım atmak zorunda kaldı. "Özellikle küçük monitörlerde Hotmail kullananlar, ekrandaki her şeyi görmekte zorlandıklarını belirttikleri için değiştirmeye karar verdik" şeklinde bir açıklamada bulunan Hotmail ekibi, okuma bölmesi kapalı olan kullanıcılar için kaydırma özelliğinin çalışma biçimini değiştirerek eski tasarıma benzer, daha kullanışlı bir görünüme geri döndü. Ekip: "Eğer kullanıcılarımızdan gelen yorumlar olmasaydı, bu değişikliği yapmamız mümkün olmazdı" diyerek kullanıcılarının gönlünü almayı dendiyse de, pek başarılı olamadı. Değişiklikten sonra yüzlerce kişi Hotmail'deki ufak değişikliğin yeterli olmadığını, her şeyin tam olarak eskiden olduğu haline dönmesini istediklerini yorumlarıyla ifade ettiler.

Hotmail ekibinden gelen mesaj

Hotmail'e giriş yaptığınızda, artık sizi bu değişiklikle ilgili bir mesaj karşılıyor. "Hotmail fikirlerinize önem veriyor" başlıklı mesajda, yakında başka gelişmelerin de olacağı müjdeleniyor. İşte o mesaj:

"Geçen yıl pek çok kullanıcımız bize daha temiz, daha hızlı bir Hotmail istediğini söyledi. Yeni Hotmail uygulamasını bu gereksinimleri karşılayacak özelliklere sahip olacak biçimde yayınladık, şimdi de geri bildirimleriniz doğrultusunda başka geliştirmeler ekliyoruz.

Bu sürümde okuma bölmesi kapalı olan kullanıcılar için kaydırma özelliğinin çalışma biçimini değiştirdik. Okuma bölmeniz kapalıysa Klasik Hotmail görünümüne benzer bir görünümle karşılaşacaksınız.

Yakında başka geliştirmeler de olacak; reklam alanını sayfanın üstünden alıp yan tarafa yerleştireceğiz, başka temalar ekleyeceğiz, her sayfada görüntülenen ileti sayısını artıracağız ve gelen kutunuzdan anlık ileti gönderme işlevini ekleyeceğiz.

Tüm geri bildirimlerinize değer veriyor ve Windows Live Hotmail uygulamasını kullandığınız için teşekkürlerimizi sunuyoruz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Ne geri dönmesi yaa ilk kez adam akıllı birşey yaptınız. Yeni tasarım daha iyi.

Bence yeni sürüm daha iyi

amma masraflılar bunlarda ha

En iyisi Gmail.

kim ne derse desin bu yeni sekli cok daha guzel oldu

Ya uff ne de olsa biterdi. Ne güzel hızlı hızlı kullanıyorduk.. :( Eskiden maillerime bakmaya üşenirdim yavaşlığından :( Galiba devam edicek

Her yeni olan şey. her zaman daha iyi olamıyor.Hotmail in yeni hali de böyle oldu. İlla ki yenilik yapacağız diye zırt-pırt , sık sık yenilik yapılırsa olacağı bu idi.

insanlar maymundan gelmiyor ama maymuna gidiyor ;)

yeni tasarım ile birlikte gmail hesabımı kapatmıştım , kullanımı kolay ve sade arayüzü insana rahatlık veriyordu

hotmail için çok iyi bir adım atılmışken microsoft'un bu şekilde baskı altında tutulmasının ben google lobisi olduğu kanaatindeyim

ama ne gmail ne chrome ne earth nede adında google geçen başka bir servis ilgi çekici gelmiyor artık ve rakiplerinden daha iyi değil

sadece google arama en iyisi hepsi bu

önemli değil, zaten kullanmıyorum

"Ya uff ne de olsa biterdi. Ne güzel hızlı hızlı kullanıyorduk.. :( Eskiden maillerime bakmaya üşenirdim yavaşlığından :( Galiba devam edicek"
Bence çok haklı aynen katılıyorum

en iisi hiç kullanmamak hotmail.

sadelikten yana değilim ama iyi ve sorunsuz tasarım olmalı
hotmail yerine windows live mail kullanın.
gmailin yeni tasarımı gayet başarılı.

Google saece arama da yaygın. Onun dışında nesi var biri söylesin.

@20 Aralık 2008 Cumartesi 23:00'de yazan şahıs, buyur;

Google, Google Desktop, Google Chrome, Blogger, Google Docs, Gmail, Google Groups, Panoramio, Google Calendar, Google Translate, Goobuntu, Google Video, Picasa, Google Reader, Google Talk, Orkut, Google Maps, Youtube, Google Earth, Android işletim sistemi. Yeterli mi?

Temiz, kullanıcı dostu bir thunderbird surumu ve webmail eklentisi, tum sorunu cozecektir

:)) googlenin nesi var oda çok iyiymiş

hotmail berbat.. yahoo yada gmail. microsoft sadece msn de dikiş tutturdu ondanda para kazanamıyor..

benim için en iyi en hızlısı oda gmail hotmail msn olmasa e-posta işinide google kaptırırdı

doğru eski görünümüne alışmıktık oki yeni görünüm geldi kafalar karıştı...

hatmail adresimi iptal etmek istiyorum nasıl yapabilirim

hotmail hesabını kapatman için, ayarlar sekmesine girdiğinde hesabı kapat kısmı var oraya tıklayacaksın. arkasından bir yazı ile karşı karşıya geleceksin ve o yazıda mavi kısımlı bölüme tıklayacaksın ve hesabı kapat diyeceksin. 120 gün sonra Bill amca kaybedecek. Umarım yaparsın cünkü hotmail kullanmak kadar berbat birşey yok

Arkadaşlar Bu yeni msn yi hiç sevmedim benim E-postam açılmıyor ne

yapmam lazım teşekürler

hotmailden daha beteri yahoo...

windows live messenger ın enson sürümünde e-posta neden açılmaz bilen varmıdır?

arkadaslar hotmailden hesap aldım bırde yetnezmıs gıbı bunu telefona bagladım artık bundan sıkıldım telefonuma mesaj gelmesın bana yardım edın tsskr

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play