İki teknoloji devinin satın alma hikayesi...

İki teknoloji devi arasında gerçekleşmesi beklenen satın alma girişiminin başına bakın neler geldi.

  • Halil Mollaoğlu
Oracle firması Sun'u satın alabilecek mi?
Oracle: Firma şimdilik Sun'ı satın alamıyor.

Daha önceleri Oracle firmasının Sun Microsystems'i satın almak istediğini bildirmiştik. Öyle görünüyor ki bu satın alma işlemi AB komisyonu yüzünden sekteye uğrayabilir; zira komisyon, bu birleşmenin aleyhine oy kullandı. Bu karar karşı gelinmesine sebep olarak veritabanı alanındaki rekabetin sınırlandırılabilmesi gösteriliyor.

Haberi Oracle ve Sun firmaları geçtiğimiz pazartesi açıkladı. Özellikle Oracle'ın satın alma işlemi sonrasında MySQL yazılımına sahip olması gerçeği komisyon tarafından negatif yaklaşımla karşılandı. Bu sebeple geçen haftalarda birleşme işlemine dair pişmanlık duyulduğu açıklanmıştı. ABD Finans Bakanlığı daha önceden satın alma işlemine izin vermişti.

Oracle, alınan karara karşı sessiz kalmayacağını belirtti. Firmanın tüm kuşkularını dile getirmek için ocak ayının ortasına kadar vakti var. Oracle, MySQL'in açık kaynak kodlu bir yazılım olduğunu ve bu sebeple hiçbir kimse tarafından kontrol edilemeyeceğinin altını çizdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Alan memnun veren memnun onlara ne oluyor ki.

Ya sanane Avrupa birliği sanane bizim ülkemize sokmadığınız burun kalmadı, bari onları rahat bırakın be! Alan razı veren razı size ne

Bu avrupanın burnunu sokmadığı yer yok microsofta karışırlar,oracle a karışırlar,karışmadıkları şey yok.Bunun sebebide firmaların gelirlerinin önemli bir kısmını avrupa pazarının oluşturuyor olması olarak görüyorum.

Acik kaynak kodlu ya gercekten istediklerini yapabilirler. Karismasinlar herseye, yapsinlar tabi.

avrupa haklı.
innovasyon için rekabet şart. düşünsenize microsoftun apple'ı aldığını.

oracle'da artık firma çöplüğü oldu. adı sattırıyo. database'den gerisi hikaye.

bence oracle ın sun microsystem i satn alması hiç iyi olmaz.

mysqlin yeni motorunu jim starkey yazdı.(70lerin DEC veritabanı programcısı)
kendisi sıradışı mimarili interbase veritabanı sisteminin mucididir.
interbasei(groton,interbase,astontate,borland,firebird) eski yıllarda resmi veritabanı yapmaya çalışan sun,
yıllar sonra mysqli alarak bunu gerçekleştirmiş oldu.
idealist interbase yaratıcısı yıllarca finans devi oraclea karşı mücadele verdi ve sonunda en en gelişmiş ürünü oraclein eline geçmek üzere.
bence çok büyük hata.

"Alan memnun veren memnun" dediğimiz günden beri ne hallerdeyiz... Azcık kafa yorarsanız AB'nin neden böyle bir politika izlediğini anlarsınız.

Sen de yorum yaz