Intel anakartla bütünleşik işlemciler yapacak

Intel, para verseniz bile tek başına satın alamayacağınız; "farklı" işlemcilerin peşinde...

Intel anakartla bütünleşik işlemciler yapacak

Intel'in üzerinde çalıştığı yeni işlemci, alıştığımız takılabilir/çıkarılabilir işlemci konseptinin sonunu getirebilir.

Intel, 14nm teknolojisi ile üretmeye hazırlandığı Broadwell işlemcilerini, Haswell'den sonra piyasaya sürmeyi planlıyor. Ancak, Broadwell işlemcilerin özelliği, anakartın üzerinde bütünleşik olarak gelmesi. Bu plana göre, Intel işlemcileri son kullanıcılara değil, ana kart üreticilerine satacak ve ana kart üreticileri de Broadwell işlemcileri üzerinde dahili olarak yer alan kart modelleri üretecek. Ancak bu işlemciler yerinden çıkarılamayacak. Bu şekilde, daha performanslı PC'ler üretmek mümkün olurken, enerji tasarrufunda da önemli bir mesafe kat edimiş olacak. Broadwell işlemcilerin tam güçle 57 watt enerji tüketmesi planlanıyor.

Elbette bu işlemciler, bir seçenek olarak piyasada yer alacak ve dileyen kullanıcılar Haswell işlemcileri de tercih edebilecek. Ancak Broadwell konsepti daha başarılı olursa, alıştığımız mikroişlemci-PC ilişikisinin değişebileceğini ve bundan sonra işlemcileri dahili olara yerleştirilmiş kartların piyasayı domine edeceğini de hatırlamak lazım.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

intel geriye gidiyor...

Bence çok iyi olur hali hazırda upgrade olayı maziye karıştı zaten artık yapılamıyor bari aldığım cpu'ya denk bir anakart olsunda ucuza gelsin sistem hatta raminde dahil olduğu sistemler bile deneyebilirler bence.

çok saçma intel mac pc 'ler için işlemci üretmeye başladığı anda kendi mac konseptini geliştirme fikri hasıl oldu galiba. amd onu takip ederse donanım üreticileri birbirine tekel davaları açmaya başlayacaktır. Max_Real Qnx

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play