Intel kendi işletim sistemini geliştirebilir

Intel'in ilk cebi resmi olarak ortaya çıktı... Şimdi sıra yeni bir işletim sisteminde mi?

  • Mehmet Ali Bahıt
Intel kendi işletim sistemini geliştirebilir

Intel, şu anda bütün çalışmalarını Android'e yoğunlaştırmış durumda. Ancak gelecekte bu durum değişebilir.

Intel, bu hafta Orange San Diego adlı ilk Android telefonunun tanıtımını yaptı. Şirket, bu telefonla Avrupa pazarına girmiş oldu. Intel Mimari Grubu'nun Başkan Yardımcısı Mike Bell, "şu anda telefon pazarında Android'e yoğunlaşıyoruz, çünkü tüketicinin isteği bu" diyor ve ekliyor: "Başka alanlara girmeye karşı değiliz, ancak müşterinin bizden bunu talep etmesi lazım, şu anda da müşterinin istediği Android."

Tizen çözüm olabilir mi?
Eğer piyasadaki eğilimler Intel'in kendi işletim sistemini geliştirmesini gerektirirse, Intel'in B planı Tizen olabilir. Endüstrinin önde gelen firmalarının işbirliğiyle geliştirilen bu açık kaynak platforma Intel'in de sadece bu konu üzerinde çalışan bir ekibi katkıda bulunuyor.

Bell şöyle diyor: "Intel Tizen'e katkıda bulunuyor ve işletim sistemi alanında bir birleşme olabileceği dedikodularını çok ilginç buluyorum. Böyle bir gelişme olursa buna hazırlıklıyız ama sanmıyorum."

Kısacası, Intel, piyasada çalkalanmalara karşı hazırlıklı, ancak müşteriler Android'i istedikçe çalışmalarını o yönde sürdürmeye devam edecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Nokia MeeGo'yu bıraktı Dünya devleri Tizen adıyla sahip çıkıyor...

android ios'in çakmasıydı, tizen de android'in çakmasıymış. google görsellerden bakın.

@09 Haz 2012 19:09 asıl çakma ios arıza ziyaretçi... Apple fanboyu olduğunu hemen belli etmişsin mr alık boy...

@09 Haz 2012 19:09 Apple tüm marifeti herşeyi kendilerinin icat ettiğini söylemesi.Eğer birazcık araştırma yaparsanız 2006 yılı sonunda ve 2007 yılı başında teknoloji şirketleri j2me uygulamaları ile son kullanıcının isteklerine hızlı şekilde cevap veremeyecek olduğunu ve arayüz açısından - oyun gibi uygulamalar açısından çok fazla ileri gidilemeyeceğini söylemeye başladı.Bu arayış içerindeki firmalar telefon donanımlarını yükseltip işletim sistemi kurarak telefon geliştirmeye karar verdiler.Bu radikal karar bugün ios ,android,webos,bada,wp7 olarak karşımızda.Daha öncesinde microsoft ve palm gibi firmalar daha farklı çapta bu işi yapıyordu sizin gibi düşünürsek o zaman apple bu firmalardan çakmasını yaptı.Esasında kimsenin çaldığı çırptığı yok google da apple da microsoft da aynı sektörde ve ortak fikirleri doğrultusunda yön veriyorlar.IOS un beğendiğim yönleri hızı android beğendiğim yönü ise açık oluşu.Tizen bu ikisini özelliği birleştirecek umarım.

@09 Haz 2012 19:09 Android ile iOS'un nesi birbirine benziyor? Ayrica bir bak bakalim iOS neler calmis Androidden. Bilgin yok ama cene yerinde, tipik turk kahvecisi.

Tizen'in yaygınlaşması taraftarıyım ne kadar çok seçenek o kadar çok rekabet, yenilik ve son kulanıcıya fayda sağlar diye düşünüyorum.

kullanıcagım son sistem olabilir. önce elindeki işlemcileri piyasaya sürsün . i10 işlemci çıkartıp . core 2 i5 i7 diye 5 yıl boyunca idare edecek daha kötü bişeyi piyasaya süren şirketten ne beklersinki. elindekini şimdi piyasaya sürse daha i50 işlemci çıkarmadan para kazanamayacagını oda biliyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play