Intel Pentuim 4: Güçlü ve Hızlı

Intel AMD ile olan rekabetinde arayı kapatmaya başladı: Pentium 4 nihayet piyasaya sürüldü. CHIP Pentium 4’ü inceleyerek, Kaliforniyalı chip üreticisinin bu en son ürününün tatminkar olup olmadığını gözler önüne seriyor.

Intel Pentuim 4: Güçlü ve Hızlı (Sayfa 2)

Hyper Pipelined Technology ve Advanced Dynamic Execution
Bu niteleme ile Intel artık 20 basamaklı olan Dekoder-Pipeline’ı pazarlıyor. Pentium III’de bu değer 10 basamak civarındaydı. Daha uzun Pipeline Pentium 4’ü öncelikle daha yüksek saat frekansları için elverişli kılıyor, ama bir pürüzü de yok değil: Örneğin doğru olmayan bir sıçrama tahminine (branch prediction) istinaden Pipeline’ın içeriği bir kenara atılmak zorundaysa, daha çok bekleme çevrimi oluşuyor.

Bu yüzden Intel yalnızca ilgili algoritmaları hassaslaştırmakla kalmamış, sıçrama hedefleri için tampon belleği de Pentium III karşısında sekiz katına, yani 4.000 kayda çıkarmış. Çalıştırma birimleri aynı anda 126 talimat (Pentium III: 42) ile ilgilenebiliyor. Komut sırası dizisi elverişsiz görünüyorsa, Pentium 4 birçok güncel işlemci gibi bunların sırasını değiştirebiliyor (out of order execution). Bunların hepsi birlikte Advanced Dynamic Execution adı altında hizmet veriyor. Ayrıca yeni Intel derleyiciler program kodunu hemen öyle bir biçimde optimize edecekler ki, sıçrama tahmini hemen hemen hiçnir zaman hatalı olmayacak ve Pipeline optimal bir biçimde beslenecek.

Rapid Execution Engine
Bu biraz tuhaf görünen pazarlama başlığı ardında çifte nominal saat frekansı, yani tamsayı aritmetiği için efektif olarak 2,8 ya da 3 GHz ile çalışan birimler saklı. Bu yüzden Pentium 4 belirli komutları yarı işlemci saat frekansı ile işleyebiliyor. Bu durum onu daha hızlı kılıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir