Intel Windows'u aldatıyor mu?

Intel, ilk kez MS dışı bir işletim sistemini destelemeye hazırlanıyor: İşte karşınızda Moblin...

  • Ümit Öncel
Intel ilk Linux projesini hayata geçiriyor
Moblin'in amacı ucuz ve uzun şarj süresine sahip netbook'lar üretebilmek.

Intel genellikle Microsoft partnerliği dışında işletim sistemi konularına pek karışmamasıyla tanınır. Bu yüzden 2007 ortasında başlattığı açık kaynak kodlu Moblin projesi kafaları karıştırmıştı. Taşınabilir internet cihazlarına odaklanmış olan proje ile ilgili ilk cddi duyularını 2008 Nisan'ında başlayan Intel, sonunda projeyi resmi olarak hayata geçireceğini açıkladı. Açıklamada Linux üzerinde geliştirilmiş ilk açık kaynak kodlu işletim sistemini de tanıttı.

Moblin'in geliştirilmesinin asıl amacı, düşük enerji tüketimi ve düşük maliyete sahip netbook'lar için ücretsiz bir işletim sistemi sunabilmek. Şu anda piyasada bu konuda Microsoft ile yarışabilen bir rakip bulunmuyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Moblin, Intel Atom işlemcileri kullanacak ve Moblin yüklü olarak satışa sunulacak ilk cihazlar Dell Mini ve Acer Aspire One olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

microsofta darbeler üst üste gelmeye basladı bile.

"Microsoft ile yarışabilen bir rakip bulunmuyor."
parayı veren düdüğü çalar :)
Bill Gates'e hiç Linux fikrini soran olmuş mu ya ?
Belki İnsanlara Örnek Olur :)

Netbook'lar için Linux dururken Microsoft'a lisans ödemek ayıptır . Üreticiler artık alıcıları saf yerine koymayı bıraksın :(

Bir okuyucu;
""Microsoft ile yarışabilen bir rakip bulunmuyor."
parayı veren düdüğü çalar :) "

-------------------
Açık-kaynak'ta para vermeden düdük çalabiliyorsun.Farkta burada. Linux ta bu yüzden var.

Sayın chip online yetkilisi;

Allah aşkına şu ekran yenlemeyi düzeltin.Yazdıklarım yok oluyor yorum yazarken başa dönüyoruz..Yaşama sevincim gitti.O kadar deli oldum yani.

Arkadaşlar bu sadece aygıt için özel bi yazılım olacak. yani bunu bir işletim sistemi gibi düşünmeyin. Sadece belli amaçlar için kullanabileceğiniz bir yazılım. Örnek olarak internette dolaşmak, müzik dinlemek, anlık mesajlaşma yapmak gibi. Ama Windows'un yapabildiklerini yapamaz.

Bu işletim sistemi değil. İnternet bir kaç döküman hazırlama bazı videoları izleme dışında birşey yapamayacakmış. Hani oyuncakcılarda satılan birkaç oyun yüklü klavye görünüşlü oyuncaklar olur ya. Onun geliştirilmiş hali...

çok güzel bir uygulama bu ne ya takılmışlar bir microsoft'a bide linux ile dağıtsınlar ......

Ad amlar haklı kriz yüzünden netbook maliyeti düşürüp müşteri çekmek için bu gibi şeyler yapılıyor.

bu makinalara elimizdeki cepleri telsizleri tv leri dvd leri fotoğraf makinalarını kameraları mousları veya evimizdeki pcleri bir birine takıp çalıştırabilecek miyiz yoksa her biri için yenilerini mi almak zorundayız flash yedeklemeleri gibi herkes kendi işletim sistemine göre cihazları desteklerse yandık. Her bir işletim sistemi için diyelim eliniz de üç farklı işletim sistemi var ve cepler de üçleyecek mi??... :) Bu işletim sistemleri hem otomobilimi cep telefonlarımı LCD tv mi fotoğraf makinamı ve daha bilmediğim yeni cihazları desteklemeli yani bir işletim sistemi sabit ikincisi de aynı makinaya yüklemebilmeli PC mi boot ederken ikincisi de olmalı diyorum masa üstünde veya laptopta 32 bit ten 64 bit geçişler olacakmış her bir mimari için yeni cihazlar mı olacak diye düşünüyorum ortam çok genişledi ne yapsak

Mimari ıntel Atom ve isletim sistemi linux temelli olduguna gore sorun cikmamasi lazim. Sonucta ucuz cep telefonlarina dahi program eklenebildigibir donemde intel yazilim yuklenmesini tamamen engellemesi satislarini dusurur.. Playstatonlara dahi Linux yuklenebiliyor. Bu durumda zaten Linux uyumlu olan bu sisteme de istedigimiz linux versiyonunu adapte edebilmek cok zor olmayacak.

ii de intel cipsetli apple'in laptoplari var zaten !!??

ben de destekliyorum artık yeni işletim sistemleri getirilsin ama bir sorum var çevresel kullandığımız donanımsal araçlar yeni işletim sistemlerine kolay uyabilecek mi? Yoksapiyasada ürünlerkaldırılımıp yenilerimi gelecek?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play