İnternetin korkunç gerçekleri...

Tüm interneti kağıda basmak için kaç sayfa gerekir? Tüm siteleri okumak kaç yıl sürer? Cevaplar...

Baskıyı durdurun! İnternetin çıktısını alıyoruz!
Kitap okumaya vakit ayırmanın tam zamanı

Bir zamanlar korkulduğu gibi internet; gazeteleri ve kitapları öldürmedi. İnternet üzerinde neredeyse sonsuz bir içerik olmasına rağmen insanlar hala basılı yayınlara özel bir ilgi duymaya devam ediyorlar. İşte bu ilgi CreativeCloud adlı sıra dışı fikirlere sahip olan grubun aklına tüm interneti basılı hale getirsek ne olurdu sorusunu getirmiş.

Ufak bir araştırmadan sonra elde ettikleri bilgiler ise oldukça ilginç ve eğlenceli. Öncelikle interneti yazıcıdan çıkartmakla başlamak gerekiyor. Bunun için tam 45 milyon kartuş yani yarım milyon litre mürekkep gerekli. Aynı miktarda uçak yakıtı bir Boeing 747'yi tam 18 bin mil uçurabilmek için yeterli olurdu.

Bu kadar mürekkebiniz varsa bile interneti yazdırmak hala kolay değil. Eğer elinizde tek bir inkjet yazıcı varsa bu kez de işlemin uzunluğu sizi yıldırabilir çünkü interneti tek bir yazıcıdan çıkartmak tam 3805 yıl sürer. Yani şu anda okumaya başlamak için bu işlemin M.Ö. 1800'lü yıllarda Babilliler tarafından başlanması gerekirdi. Ama takım çalışması işleri kolaylaştırabilir. Eğer tüm ABD nüfusu ayrı bir yazıcıdan çıktı almaya başlasalar, internet 6 dakika 36 saniye sonra okunmaya hazır hale gelebilirdi.

Diğer planları iptal edin

Mürekkep ihtiyacı biraz fazla...

Diğer bir sorun ise kullanılacak kağıt. Tüm interneti yazdırmak için Lond Island adasının yarısını örtebilecek kadar kağıt gerekiyor. Yani tam 700 mil kare yani yaklaşık 1800 kilometre kare. Bu kağıdı elde etmek içinse tam 40 bin ağaç kesilmesi gerekiyor.

Tüm bunlardan sonra interneti bir de kitap haline getirmek isterseniz, bu kitabı koyacak yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü internet kitabı yaklaşık 600 bin ton ağırlığında ve 30 kilometre yüksekliğinde olacak.

Ve sıra geldi okumaya. Arkanıza yaslanıp uzun vadeli tüm planlarınızı erteleseniz iyi olur. Çünkü 7/24 hiç ara vermeden tüm interneti okumak tam 57 bin yıl sürecek. Planlarını ertelemek istemeyenler akşamları yatmadan önce sadece 10 dakika okumayı da seçebilir. Bu durumda ise tüm interneti okuyup bitirmeniz 8.219.088 yıl sürecek. İyi eğlenceler...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Acele etsek iyi olur

Kısacası internetin ne kadar büyük olduğu çok kolay bir şekilde anlaşılıyor!!!

gereksiz bilgiler

işin kolayına kaçıp birebir çevirmek yerine biraz emek sarfedip mil yerine km olarak yazsanız keşke, bildiğiniz gibi Türkiyede metrik sistem kullanılıyor.

Müthiş bir araştırma.

Çok önemli bilgiler :)

hahaha güzel

zaten 10 yıl sonra matrix deki gibi insanların kafalarının arkasında soketler olacak ve düşünceyle hızlı bir şekilde internet gezilebilecek yada bir kopyası alınarak kafaasımız iince yerleştirilmiş nano işlemciler ve nano ram lar tarafından gözbebeğimiz üzerindeki lenslere aktarılacak, yani kağıda basmak ve okumak gerekmeyecek...:D

Tabi 1 kişinin tonlarca kağıtla yapacağı iç oldugu için böyle halbuki 1 saat bile sürmeyecek bir şey herkes kendi sayfasını basar sadece 1 aylık ortalama en fazla müddet toplama için ne gerek 57.000 yıl a mantıksız...

nedense rakamlar bana o kadar buyuk gelmedi :)

"internet kitabı yaklaşık 600 bin ton ağırlığında ve 30 kilometre yüksekliğinde olacak."

30 kilometre kaç sayfa yapar?

Amerikalılar bassınlar, biz de korsanını basarız hem de daha kısa zamanda :D

bu boing hesabında bi terslik var, 500.000 litre ediyor ve bunu bir uçak alamaz, zaten 18000 mil dediğiniz 1 uçak için hiç birşey

bence bu rakamlar çok az.gerçk rakamlar katkat fazlasıdır

resimler de dahil mi buna???

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir