iOS 5'de hangi yenilikler olacak?

Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 5, yeni iPhone ve iPad'e hangi yenilikleri getirecek? İçeride...

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 5'de hangi yenilikler olacak?
Eylül ayında yayınlanması bekleniyor

iPad 3'ün sonbaharda çıkması mümkün, iPhone 5'in ise eli kulağında. Peki Apple'ın mobil işletim sistemi iOS 5'den neler bekleyebiliriz? İşte bilmeniz gerekenler:

TechCrunch'a göre iOS 5'in Haziran ayında gerçekleştirilecek WWDC etkinliğinde tanıtılması ve Eylül ayında çıkması bekleniyor. Ancak güvenilir sayılan bir Alman blog'una göre iOS 5, Nisan ayında bir Apple etkinliğinde yayınlanacak.

Yeni iOS, iPhone 5 ile gelmeyebilir

Apple eğer yıllık yayınlama planına uyarsa, bu yaz iOS 5.0'a sahip olmayan bir iPhone 5 yayınlanabilir. Apple, planından vazgeçip iPhone'i sonbahara kadar da bekletebilir, bu durumda iPhone 5, bir iOS 5.0 cihazı olacaktır.

Beklenen diğer yenilikler

Dedikodulara göre iOS 5.0 daha iyi bir uyarı sistemine sahip olacak

Daha iyi uyarılar

iOS'un SMS, cevapsız aramalar ve uygulama uyarıları rahatsız edici olabiliyor ancak bunun iOS 5 ile değişmesi bekleniyor. Bazı söylentilere göre Apple, App Remix ile uyarı sistemini geliştirecek.

Bulut müzik ve fotoğraf paylaşımı

9to5 Mac'e göre fotoğraf tabanlı bir sosyal servis, Fotoğraf uygulamasında Photo Stream adını taşıyacak ve yenilenmiş bir MobileMe ile ortaya çıkacak.

iOS 5'de Spaces de olabilir

iOS 4.3'de sadece geliştiricilere açık olan çoklu dokunma hareketleri, standart haline gelebilir.

Daha iyi bir ses tanıma

iOS'un ses tanıma özellikleri Android'in çok gerisinde kalsa da Soleil Securities analizcilerine göre bu iOS 5 ile değişebilir. Yeni ses denetiminin Haziran ayında tanıtılması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

kazık fiyatlara satarlar artık :P

ben anlamıyorum iphone5 nasıl eli kulağında? apple hic iphone5 hakkında konuşmadı ama görende konuşmuş der yok öyle bişey bu yaz iphone5 çıkmaz çıksada türkiye beklemesin hala iphone4 yok stoklarda.

zaten ufak tefek şeyleri cydia ile hallediyoruz apple dan beklediğim sadece şarj performans.

okuyun robotçular :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play