iPhone kullanıcıları bu şifreleri kullanıyor!

Şifre dendiğinde aklınıza ne geliyor bilemeyiz ama galiba başkalarının aklına pek bir şey gelmiyor!

  • Gökay Özbudak

Birçok iPhone kullanıcısı kullandıkları şifrelerle, akıllı telefonları çalınsa da bilgilerinin güvende kalacağını düşünüyor. Ancak işin aslının öyle olmadığı iPhone geliştiricisi Daniel Amitay'ın yaptığı araştırma sonucu ortaya çıktı.

Amitay'ın geliştirdiği Big Brother Camera Security uygulaması, iPhone kullanıcılarının şifrelerini isimsiz olarak kaydetti ve ortaya yukarıda gördüğünüz ilginç tablo çıktı. En çok kullanılan şifre 1234'ken 0000 ikinci sırada yer aldı. Elde edilen şifrelerin yüzde 15'inin bu tip şifreler oluşturması akıllı telefon kullanıcılarının güvenliklerine ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

Amitay ise şunları söylüyor; "Bir hırsız verileriniz silinmeden rahatça bu on şifreyi deneyebilir. Yüzde 15 başarı şansı var ve bu da her yedi iPhone'dan biri anlamına geliyor. Tabii doğum tarihinizi ya da ilişki durumunuzu bilen biriyse başarı şansı daha da yükselir."

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Diğer anketlere göre de
örnek olarak gösterilen şifrelerden

B€nim#şi#fremd€nsanan€ tarzı olur ya. Bazıları da onların aynısını kullanıyorumuş :) Benim şifre hem harf hem karakter hem de rakam içerikli

hırsızın telefonumu calmıs veya bilgilerime erişecekmıs gıbı hıc bir dusuncem yok..

iphone'na has olan "igotya" programı ıle koymus oldugum sifreyi bir kere yanlıs gırmesı durumunda kısının resmını ve bulundugu yerın harita goruntusunu mail'ime atıverıyor. başka söze ne hacet iPhone :))

benimkide 1234 ama find my iphone la kaybolduğunda çalındığında iphone bilgilerimi silebilirim yeni şifre atıyabilirim ve yerini uzaydan görebilirim içindeki bilgileri silebilişrim bunlar yeterli olduğundan 1234 o yüzden bir korkumuz yok

sifre dendigınde aklıma ösym geliyor:)

1212 aboov benim şifre.

Bir ara bu şifrelerden 2 sini kullandım fakat şu anki şifrem zor bir şifre

Şifrem 1234567a gelin hack'leyin beni kolaysa... Kolaydı değil mi?

http://www.chip.com.tr/forum/online-sifre-ureticiler_t203027.html

##H0sum4G1d3n81rY3r4d1S3vd1g1m81rS4y1## gibi birsey yaparsaniz hem aklinizda kalir hemde kirilmasi zor olur.

akıllı olan telefondur, kullanıcı değil

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play