iPhone sahipleri daha zengin çıktı!

iPhone ve Android kullanıcıları arasındaki bu "büyük" farkı daha önce kimse bilmiyordu!

iPhone sahipleri daha zengin çıktı!

iPhone'ların ve diğer iOS cihazlarının birer prestij göstergesi olduğunu artık herkes kabul ediyor. Ancak bu gerçek şimdi bilimsel bir araştırmayla da kanıtlanmış durumda. Araştırma firması comScore'ın raporuna göre, iPhone sahiplerinin kazanç ortalaması, Android sahiplerine oranla %40 daha fazla. 

Araştırmaya göre ortalama bir iPhone kullanıcısı yılda 85 bin dolar kazanırken, ortalama bir Android kullanıcısının yıllık kazancı 61 bin dolarda kalıyor. Bu araştırmanın ABD'de yapıldığını ve ABD'de ortalama kazancın yıllık 46 bin dolar olduğunu hatırlatalım.

ABD'deki kazanç skalasını göz önüne alınca, ortalama bir iPhone kullanıcısının sistem analisti, sivil mühendis veya fizikçi/bilim insanı kadar kazandığı anlaşılıyor. Ortalama Android kullanıcısı ise antropolojist, kriminal bilimler profesörü veya satış temsilcileri seviyesinde kalıyor.

Türkiye'deki kullanıcılar hakkında bir araştırma yok ancak ülkedeki ortalama kişi başına gelirin 10 bin dolar seviyesinde olduğunu hatırlamakta fayda var.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Yolda yürürken yere tukurenin elinde de iphone varken prestijli tükürük mü oluyor? Prestijlik karakter meselesi telefon almakla olmaz o iş

Bu farkı bilmeyen yoktu bence.

siz kafamı yapıyorsunuz türkiyede asgari ücret 850 tl ev kirası 400 tl . 10000 dolar diyerek kafamı yapıyosunuz

Türkiyedeki araştırma Yıllık gelir 900 liradan 6 bin dolar ama herkeste İphone var ??

Tabi daha fazla olacak. Okadar parayı bi gariban nasil versin iphone a ! insan zenginleşince fazla mantıklı düşünemiyor demek ki :)

Windows Phone kullanıyorum fakir miyim yani

Kısaca Türkiye'de çok fazla gereksiz yere akıllı telefon kullanan var. Sırf özentilik.küçük çocuklara bile akıllı telefon alıyorlar. Bazen diyorum ya sizin neyinize akıllı telefon almak? Daha sms atamayanın elinde akıllı telefon var. Simitçinin elinde iPhone var. Allah akıl fikir versin.

Türkiyede asgari ücret 891,03.Yılda 10692,36 eder.Dolara vurduğunuzda 4.950 $ yapar. Ama herkeste İphone var.Bu hesabı bir türlü çözemedim. "Bu terslikte bir işlik var"

Demek ki bizim turkler iphone kullanmasa ortalama 100 bin dolara cikardi

sadece zenginlik değil kalite, estetik, hayattan zevk alma ve elit olma gibi özellikler da buna eklenebilir. teşekkürler...

@31 Ağu 2014 16:33 Haha! Hayattan zevk almaymış, elitlikmiş, :D Sen bi lumia kullan istersen :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Amerikada adam yilda 60 bin dolar kazaniyor telefonu iphone , Turkiye de adam askeri maasla geciniyor telefonu iphone...

@31 Ağu 2014 18:04 askeri değil ASGARİ

O kadar tartışmaya gerek yok iphone gereksiz

Kişi başına düşen gelirde rahmi koçta var sende varsın o yüzden 10000 dolar

prestijliymiş yemişim iphonunu amaç diğer markalara çamur atmak.

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı :1.175 TL, yoksulluk sınırı: 3.826 TL IPHONE 5S 16 GB: 1.999 TL (Vatan Comp.,Teknosa) HTC ONE M8 (SILVER) : 2.399 TL (Vatan Comp.) Samsung S5 : 1.949 TL (Vatan Comp.) bu fiyatlarla açlık uzak değil gibi!!

iPhone kullanan mı zeki yalan... Apple para yedirterek bu saçma sonucu çıkarttırmıştır...

2.5 seneden beri hala 3GS kullanıyorum ve hiç de zengin değilim haa bi de 2.el olarak almıştım, hani nereden çıktı zenginliğim birader.... #direniphone3GS

iphone bir şey sananlar derneği, vol 1

bunun nedeni ortalama olması androidin giriş seviyesi ortalamayı düşürüyor ayrıca birinin parası çok olmasa o kadar az donanım sahip (işlemci ram) telefona 2kat donanımlı telefondan daha fazla para vermez

sivil mühendis mi? inşaat mühendisi olmasın o

Bizim mahallenin çöpçüsü o kadar kazaniyor olamaz :/

yaw he he :)

Ortalama 60000$ kazanan amerikalılar için iphone pahalı bir cihaz değil, özellikle operatörlerden uygun fiyata aldıkları zaman. Yani amerikada zengin denilen sadece daha fazla kazananlar, diğerleri fakir demek değil. Daha fazla kazananların farkı ise 100$ fark için ileride daha maliyetli hale gelecek bir ekosisteme para yatırmayı ziyan olarak görmeleri. Android tercih edenler ise "nasıl koydum ama benzer özelliklere sahip şeye daha az para verdim, var mı benden akıllısı" şeklinde, sadece ticari kar-zarar açısından bakan kitle. Aslında hava atmaya meraklı kitlede bu. Türkiye de ise durum farklı, gücü yetmeyen insanlar sadece statü ve hava atmak için istiyorlar, ama alamayacakları için sürekli burada abuk subuk anlamadan kötüleyen yorumlar yapıyorlar. Diyelim ki almış olsalar, bu adamların elinde iphone, android windows phone farketmez; hepsi aynı işe yarayacak. Onun için Apple kullanıpta bilenler boşuna burada benim gibi nefes tüketmesin, bu böyle devam eder

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir