iPhone uçuşta, iPod ise adeta sürünüyor!

Apple'ın iPhone ile yakaladığı rakamlar inanılmaz ama bir efsanenin çöküşü de göze batmıyor değil!

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone ve iPad'in ilk çeyrek rakamları açıklandı!
iPhone satışları yükselişte, iPod ise geçen seneye göre adeta sürünüyor

Apple, 2011'in ilk çeyreğinde dağıttığı devasa iPhone rakamını açıkladı. Buna göre 2011'in ilk üç ayında iPhone geçen sene aynı döneme göre yüzde 113 gelişme kaydederek 18.65 milyon adet dağıtıldı. iPod satışları ise Apple'ın içini pek açmadı, zira geçen senenin ilk çeyreğine göre yüzde 17 düşüş var.

2011'in ilk üç ayında karını 5.9 milyar dolara yükselten Apple, gelirlerini de 24.67 milyar dolara yükseltti. Aynı dönemde iPad satışları da iPad 2'nin etkisiyle 4.69 milyona yükselirken, Mac'ler geçen seneye göre yüzde 28 daha fazla satış yaparak 3.76 milyona ulaştı. Apple CEO'su Steve Jobs sağlık sorunları nedeniyle günlük görevlerini yerine getiremese de rakamlardan olan memnuniyetini ifade etmekten çekinmedi.

iPod satışları ise birinci çeyrekte geçen sene aynı döneme göre yüzde 17 daha az gerçekleşti ve 9.02 milyon iPod satıldı. 2010 yılındaki düşüş, 2009'a göre sadece yüzde 1'di ancak bu seneki düşüş çok daha sert oldu. Bunun nedeni ise iPhone satışlarının çoğalması veya kullanıcıların multimedya çalıcı olarak Android veya WP7 cihazlarını tercih etmesi olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Mp3 calici tasimanin anlami neki, telefonlar bu kadar smart iken ve hafizalari kocaman iken ...

ama iPod 4. gnration çok tutulmadı yoksa 3. touch çok tutulmuştu

Niye üzülsün ki. Iphone zaten ipod'un telefon edebilen hali sayılır.

ipod düşse ne olur iphone artarken

Hangi model kastediliyor acaba? ipod klasik mi, touch mı, nano mu, shuffle mı? Satışlar düştüyse bence bunda yeni nanonun payı büyüktür. Çok gereksiz bir alet olduğunu düşünüyorum şahsen. Küçük dokunmatik bir ekran ve sadece müzik çalan bi cihaz. Bir önceki nano gayet güzeldi.

ipod neden alsınlar kii. zaten iphone içinde var.

ipoda o kadar para verıcegıne gıdıp adam cep telefonu alıyor hemde sarkısınıda dınlıyor ıphonede almaları hata olurdu zaten ıpodu

Zaten artık telefonların hepsi müzik çaldığı için ipod tarzı ekstra bişi teşımaya gerek kalmıyor

Bu haberin ana sayfasındaki başlık nedir anlamak mümkün değil.

"Apple uçuyor, efsane çöküyor..."

Gerçekten komik bir başlık olmuş.:)))

şahsen ben telefondan müzik dinleme taraftarı değilim. çünkü şarzı bitiveriyo ve önemli işimizi halledemiyoruz. ama mp3 olarak da sony gibi bir ses devi varken kalkıp ipod almıyorum. sony en iyisi.

iPad' lerin, Tabletlerin geçici bir heves olduğunu biliyordum zaten. :)

her sene yok bi kameralısını çıkartıyo öbür sene atıyorum kamerasının yanına flaş koyuyor yav artık insanlar aptal değilki eskiden beri bu böyle nokiada böyleydi iphone da aynı şeyi yapıyor artık koyun kamerasını flaşını bilmemnesini her türlü özelliği olsun satın güzel güzel insanlar bu teknolojinin bu şekilde ilerlemediğinin farkında artık. bu firmalar buradaki yorumları hiç mi okumuyolar artık baydılar yani...

bence çöken nokia ipod degil

Tüm araçların ve özelliklerin bir arada bulunduğu cihazlar var iken ayrıyetten mp3 çalar almak gereksiz gibi görünüyor. Günümüzdeki akıllı telefonlar artık tüm işlevleri kendi bünyelerinde barıdırabiliyorlar. Artık 8-12 megapixel kameraya sahip telefonlar varken nasıl ki kameralara ve fotoğraf makinelerine rağbet azalıyorsa mp3 çalarlar için de durum böyledir. Yani Ipod ve benzeri işlevdeki tüm cihazlar için durum böyledir.

Bu haberin ana sayfasındaki başlık nedir anlamak mümkün değil.

"Apple uçuyor, efsane çöküyor..."

Gerçekten komik bir başlık olmuş.:)))

apple piyasalarda ipod ile ün salmıştı şimdi ise iphone ile yukselısı geciyor. başlık buna istinaden yazılmıs arkadasım...

Toplatıp parçalarıyla iphone yapsınlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play