İşletim Sisteminize Makyaj

Bilgisayarlar her ne kadar canlı ve renkli aletler olsalar da, kullandığınız sisteme göre yeşil veya mavi renkteki masaüstünüz bir süre sonra sizin için çok monotonlaşıp, sıkıcı bir hale gelmeye başlayabilir.

İnsanlar neden zaman zaman dış görünümlerinde değişiklik yapma gereği duyarlar?.. Örneğin erkekler küpe takmaya başlar, kadınlarsa saçlarını kestirirler. Bu değişiklikler onların kişisel yeteneklerine bir şey katmaz. Ancak yine de monotonluktan kurtulmak için bazen gerekebilir. Aynı durum uzun süredir aynı işte çalışanlar için de geçerlidir. Devlet dairelerinde çalışanlara gri, garsonlara ya da doktorlara beyaz, krupiyelerle bilardocularaysa yeşil renk bir müddet sonra nasıl sıkıcı gelebilirse, bilgisayarla uğraşanlar da, hep aynı masaüstünde çalışmak zorunda olduklarından, benzer bir sorunla karşılaşabilirler. Ancak diğer mesleklerle kıyaslandığında, bilgisayar kullanıcıları çok daha şanslıdır! Çünkü onların, çalışma ortamları olan masaüstlerini değiştirebilmek gibi bir lüksleri vardır...

Windows işletim sisteminin kendi içinde dahi masaüstü renklerini ve hatta simgeleri değiştirmek ve farklı ortamlar yaratmak mümkündür. Hatta Windows ME ve XP işletim sistemlerine sahipseniz, daha renkli ve farklı arabirim seçeneklerine de kavuşabilirsiniz. Ama Windows 98 veya 2000 kullanıyorsanız ya da Windows’un kendi temaları ve olanakları size yeterli gelmiyorsa, bu durumda 3. parti yazılımları kullanmanız gerekiyor. Böylelikle çalışma alanızı artık daha öncekine hiç benzemeyecek bir şekilde değiştirebilirsiniz. Windows işletim sisteminizdeki çeşitli bileşenleri değiştirmek için kullanabileceğiniz bu tür yazılımları üreten en popüler firma olarak Star Dock örnek verilebilir. www.stardock.net adresi altından ulaşabileceğiniz bu yazılım, şirketinden indireceğiniz farklı yazılımları bir arada kullanarak, işletim sisteminizi tamamen size özel olarak kişiselleştirebileceğiniz gibi, MacOS, Linux, BeOS işletim sistemleri ya da başka bir Windows sürümüymüş gibi gözükecek şekilde değiştirebilmeniz de mümkün olabilir.

Değiştirmek istediğiniz arabirimse, 3. parti yazılımlar yeterli olacaktır
Eğer farklı işletim sistemlerinin arabirimlerinden hoşlanıyorsanız, sadece bunun için yeni bir işletim sistemi kurmak çok da mantıklı olmayacaktır. Bu durumda WindowBlinds ile ObjectBar’ı birlikte kullanarak, örneğin Windows ME işletim sisteminizin arabirimini Windows XP arabirimine dönüştürebilir ve onun kullanım özelliklerine kavuşturabilirsiniz. Tüm işletim sisteminizi değil de sadece browser’ınızı değiştirmek istiyorsanız, WebBlinds adlı yazılım da işinizi görebilir. Diğer taraftan eğer bir internet cafe sahibiyseniz ya da çocuklarınıza bırakacağınız bilgisayardaki bazı özellikleri kısıtlamak istiyorsanız, DesktopX adlı bileşeni kullanarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Bu program, masaüstünü tamamen gizleyerek, üzerinde farklı ve renkli nesnelere sahip, tamamını sizin tasarlayabileceğiniz daha hareketli arabirimler hazırlanmasını mümkün kılıyor. Bu tür arabirimler kiosklar üzerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Sisteminiz hızlı değilse daha temel yazılımlar denemeniz gerekiyor
Tabii ki tüm görünümü değiştirmek yerine, kullanım sırasında karşınıza çıkacak ufak tefek bazı özel efektler de size yeterli gelebilir. Bunlar, sisteminizi çok da yormadan, çalışmalarınıza renk katabilirler. WindowsFX yazılımını kurduktan sonra pencerelere gölge vermek, sağ tuş menüsünü saydam yapmak, pencere açılış ve kapanışlarına efekt vermek gibi birçok çarpıcı özelliğe kavuşabilirsiniz. Sadece masaüstü temalarını değiştirmek içinse Icon Packanger yazılımını kullanabilirsiniz. Bu yazılım size onlarca simge paketi sunuyor. Ayrıca, eğer program ile birlikte sağlanan ya da internetten indirdiğiniz hazır skin’ler sizi tatmin etmediyse, Skin Studio adlı yazılımı kullanarak, biraz da sabırla, yenilerini oluşturabilmeniz mümkün olabiliyor.

Bu yazılımların tümünü kullanacaksanız, yine aynı firmaya ait WinStyles yazılımı, bunları tek bir arabirim altından kullanmanızı sağlayarak size yardımcı olacaktır. Şimdi bu programları kullanarak, örneğin Windows 98 işletim sistemine sahip bir bilgisayarı nasıl Windows XP altında çalışıyormuş gibi göstereceğimize bir bakalım...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir