Kasım verileri: Windows XP yerli yerinde!

Windows XP, hem Microsoft'a, hem de Windows 7 ve 8'e meydan okumaya devam ediyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Kasım verileri: Windows XP yerli yerinde!

Microsoft'un Windows XP'nin pazar payını düşürme çabaları amacına ulaşmayacak gibi görünüyor. Net Applications'ın en son verilerine göre Windows XP, Kasım ayında yüzde 31.22'lik pazar payıyla hala en çok kullanılan ikinci işletim sistemi.

Net Applications'ın Kasım verileri, Ekim verileriyle hemen hemen aynı, hatta Eylül'e göre de büyük bir değişiklik yok. Windows XP'nin Ekim'deki pazar payı yüzde 31.24, Eylül'deki pazar payı ise yüzde 31.41 idi. Microsoft'un 8 Nisan'da XP'nin pazar payını yüzde 13'e düşürme hedefi ise bu gidişle gerçekleşmeyecek gibi görünüyor.

Ekim'de resmi olarak kullanıma sunulan Windows 8.1'in Kasım'daki kullanım oranı ise yüzde 2.64. Bu oran Ekim'de yüzde 1.72 idi. Windows 8'in kullanım oranı ise yüzde 7.52'den yüzde 6.66'ya gerilemiş bulunuyor. Windows 8.1 ve Windows 8'in toplam pazar payı, yüzde 9.3. Bu oran Ekim'de yüzde 9.25 idi.

Birinci sıradaki Windows 7, Ekim'deki yüzde 46.42'lik pazar payını yüzde 46.64'e yükseltmiş durumda. Windows Vista ise Kasım'da yüzde 3.57'ye geriledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Arkadaş chip'in içine resmen dert oldu bu XP :D

@03 Ara 2013 14:12 +1111

@03 Ara 2013 14:12 harbiden yatıyorlar kalkıyorlar XP :d hayır anlamadım ki Reklamın iyisi kötüsü olmazmış XP'nin reklamını yapıp duruyorlar

Haha :) yalnızca gülünür bu habere kusura bakmayın. XP o kadar iyi o kadar sağlam ki istatistikler ortada ;)

microsoft'un sorunu windows xp değil, pc satışlarındaki durgunluk. eğer çözüm bulunmazsa sıradaki sorun windows 7 olacak. esas olan pc'de piyasanın dogunluğa ulaştığını görüp, yeni pazarlara açılmak.

öl artık öl be xp :)

Gelmiş Geçmiş En İYİ İşletim Sistemidir WİNDOWS XP!!! Bunu 80 cümleyle de anlatabilirim;.. ... Sonradan çıkan herşey ki Vista,7,8 >Yenilik adı altında >>>YENİBirKazanç! için yapılan VE zorunlu olarak Bütün donanım ve büyük şirketleride içene saran DEV bir oyunun parçasıdır!! `İLİM, İLELEBET makyajla süsle püsle kamifüre edilip adeta bir oyuncak haline dönüştürülse de böyle bir Gericilik, Böyle bir kurnazlık ile Tarihe kesin gireceklerdirr/// bundan hiç şüphem yok-)!!>>

insanlar kıt olunca normaldir...

Windows Xp kolay kolay ölmeyecek. Bence XP Microsoftun çıkardığı en iyi işletim sistemi idi. Windows 7 ne kadar iyi olsada da bir XP olamaz diye düşünüyorum. Not: Win 3.1 ' den beri windows kullanıyorum. Windows 8 ya da 8.1 öğrenmeye ya da alışmaya çalışmıyorum. Bu zamanı Mac platformuna geçiş için kullanıyorum. Yıllarca Pc kullandım şu an MAC satın aldım. Şu an hem Win 7 hem de MAC Osx kurulu alışana kadar daha sonra bye bye Windows 7 Not: Oyun oynamıyorum

@03 Ara 2013 15:24 Bence de MS'nin çıkardığı en iyi işletim sistemi ancak MS Xp'ten elini çekmesini çeşitli açıkların olduğunu ve bunların uzun vadede veya ileride kullanıcılara zararları dokunabileceğini söylüyor. Eğer böyle bir şey varsa güncel işletim sistemlerini kullanmak daha mantıklı ancak orta sınıftan insanlara çok bir zararı olacağını düşünmüyorum. Gittiği yere kadar Xp'ye devam :)

görünen o ki MS blöflerini kimse sallamamış..

xp kullananlar,belli'ki para verip yeni bir işletim sistemi alacak durumu yok,Bende leptapla verilen windows 7 kullanıyorum,leptop geberene kadar'da bununla kalacağım Nedeni'de basit,win 8.1'e para verecek durumum yok.xp kullananlar isteselerdi,korsana geçer xp'yi öldürülerdi.Teşekkür etsin windows bence xp kullananlara

Önceden bir arkadaşımızın da dediği gibi: Windows XP + Windows Vista= Nato kafa nato mermer. Ha canınız nostaljik takılmak istediyse o başka tabi o bende de oluyor :)

Xp ve 7 son kullanıcıya yetiyor ki insanlara yeni çıkanı yükletmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Windows 7 den çok memnunum ha xp de kullandım, belki mavi ekran hataları vardı ama Microsoft artık yazılım kısmından zor kazandığı için insanlara ve yazılımcılara yeni sürüm diye dayatıyor.

En stabil sistem zor ölür...

xp havada karada yeter aslında

win95'ten beri bütün sistemleri kullandım xp iyi falan değil sadece donanımlar eski ve de hala bazı muhasebe v.s programları onunla çalışıyor. üçüncü neden ise fakirlik. microsoft'un şimdiye kadar çıkardığı en iyi sistem windows 7'dir.

#direnwindowsxp :D

¤¤°Xp candır gerisi heyecandır°¤¤

Microsoft aslında xp nin yenisini çıkacak bıraksın wun 7 8 cb seyleri çıkarsın xp yeni sini anında alırım

Büroya 4 eve 1 pc ve 2 adet laptop 6 sene önce almıştım. Hepsi lisanslı xp. Bütün işleri görüyor. Bunların donanımları win 7 ve üstü kurulamayacak kadar kötü. Bu durumda olan pek çok PC-laptop un da piyasada olduğunu düşünün. XP üstü işletim sistemi kurulamıyor. Ellerinde eski bilgisayar olanlar; win 7, win 8 diye çalışan bilgisayarlarını çöpe mi atsın? Bu eski bilgisayarlar 3-5 sene daha çalışır. Bu bilgisayarlar çöpe gitmeye başlayınca, işte o zaman XP ölür. XP nin hala yaşamasının tek nedeni bu...

@03 Ara 2013 20:45 İyi de arkadaş.Aynı sistemlerde ben Windows 7 professionel 32 bit işletim sistemi yükledim.Bilgisyarda performans gerektiren işlem olduğunda kendisi zaten aero vs kapatıp ekran kartının işlemcisini dahil sistemde istediğin programı çalıştırmak için kullanıyor. Ram kullanımı da düşük.Xp kullanıyorken neler neler çektim ben. Senede en az 3 kez çökerdi.Tamam 8 serisi berbat ama 7 yi deneyin derim.Gerçekten 7 hakkını veriyor.

XP ile sonsuza dek...

sonuna kadar windows xp, windows 7`de olan xp`de birtek olmayan ne var biliyor musunuz? aero görünümü başkada birşey yok (ki bu tema xp içinde kullanılabilir duruma getirilmiş vaziyette). windows 7 çoklu çekirdek kullandığı ve üstüne ekran kartının işlemcisini kullanabileceği bütün işlemlerde kullanmasına rağmen yinede windows xp`ye göre deli kasıyor arada resmen uçurum var. ve ayrıca hiçbir yerde yazılmayan çizmeyen windows 7`nin tonla hatası var. microsoft ayağını denk alsın, eğer windows 9`u adam gibi çıkarmaz ise toplu halde linux`a geçmece..... ben nisan 2014`den sonrada windows xp kullanmaya devam edeceğim, zaten linux + windows xp kullanıyorum internete sadece linux ile giriyorum windows 7-8`den çok daha güvenli sistemim var. birde windows xp kullanım oranı %31`in çok üstünde, çünkü buradaki rakkamlar windows güncelemesi yapanlara göre yapılıyor (ölçmenin başka yoluda yok zaten) millet xp`sini güncelemelere kapalı olarak kullanıyor

@03 Ara 2013 21:12 Yazdığın yazı neresinden tutsan elde kalıyor. Öncelikle 7'nin tek farkı aero diyebiliyorsan sen bu siteye kazara gelmişsin demektir. 2. olarak sence kaç ev kullanıcısı her internete girmek istediğinde işletim sistemi değiştirmek ister. Kendin söylüyorsun hem Linux hem de XP kullanıyorum diye, madem eğer 9 olmazsa herkes Linux'a geçecek, sen niye tamamen Linux'a geçmiyorsun. Allah aşkına gülünç olma.

Bill Gates in başarısı var bence xp de. Ama 2015 te Microsoft desteginin kesilmesiyle birlikte % 10 un altına düşer. Zaten yeni cikan programlari desteklemeyecek.

şimdi diyelim sizin 100 beygir gücünde xp isimli arabanız kliması müzik sistemi herşey mevcut ve araba 100 kilometrede 2 litre benzin yakıyor. sonra microsoft isimli windows 7 isimli yeni bir araba çıkaracağını duyurdu araba yine 100 beygir gücünde kliması müzik sistemi var xp`ye göre elle tutulur hiçbir yenilik sunamıyor birtek farklı bir mavi tonu kaborta boyası seçeneği sunuyor (aero görünümü) ve arabada yakıt tüketimini düşürecek bir sürü yenilik getiriyor hatta öyleki ekonomik çalışsın diye benzinli motoru lpg yapıyorlar ancak o kadar yeniliğe rağmen windows 7 100 km`de 90 litre lpg yakıyor, bu eski arabanın çok üstünde bir masraf demek xp ile 100 kmde 10 tl benzin iken windows 7 ile 100 km`de 30 tl yakıt masrafı demek üstelik windows 7 arabada bir sürü aksam sorunlu çalışıyor, şimdi size soruyorum bütün bunlara rağmen sırf daha yeni diye sorunlu arabayı satın alır mısınız? windows 7 8 çekirdekli işlemcilerden faydanlanıyor üstüne kullanabilceği her alanda ekran kartınızın işlemcisini de kullanıyor (ne kadar güçlü ekran kartınız varsa sisteminiz o kadar hızlı açılır) buna rağmen windows 7 güçlü bir sistem istiyor windows xp 7`nin onda birinde sistemde bile rahatlıkla çalışıyor. vista`nın aksine asıl müsrif sistem windows 7`dir çünkü hatırlatırım windows 7 vista`nın sistemi kasan bütün özelliklerinin çıkarılmış halidir.

Ben yazınca ateş püskürüyorlar soruyorum bu tabloda linux nerde?.Bedava olmasına rağmen neden %2 dahi paya dahi sahip değil?Artık programların birçoğu Linux dağıtımlarında hatta oyunlarda bu platformda... demekki sağa sola saldırıp atıp tutmayla bu iş olmuyormuş

@04 Ara 2013 23:00 buradaki liste tam doğruyu yansıtmıyor mesela; microsoft windows 7`nin kullanım oranını istenen noktaya getiremediği için kullanım oranını değil hazır sistemler sayesinde yapabildiği satış oranını açıklıyor (aslen windows 7 kullanım oranı o kadar fiyasko ki; tarayıcısı kullanılsın diye yapmadığı üçkağıt kalmayan google bile chrome tarayıcısına windows 7 desteğini anca 2011`de getirdi ). windows kullanım oranı %88`e kadar gerilemiş durumda, linux her sene windows`un pazar payından &1-2 pay kapıyor!

@05 Ara 2013 03:39 Bir çok şirketi Xpden Win 7 ye yükseltmeye başladık bu rakamlar daha çok değişecek o yüzden atıp tutmayalım şimdiden bu rakamlar doğruyu yansıtmıyor falan diye ayrıca bildim bileli linux pazar payı kapıyor ama pazar büyüyor onların yeri yine aynı kalıyor bilmem anlatabildimmi ;)

Bence xp nin ölmemesinin en büyük sebebi vista'dır. O kadar kötü bir işletim sistemi idiki millet xp'yi bırak(a)madı. Tabii win7 xp den üstün ama eski bilgisayarlar ve alışkanlıklar hala xp diyor. (Yeni masaüstümde win7 ve 8 kurulu. Tarihi eser netbookumda ise xp.)

her xp haberinin altında teknik servisler cirit atıyor,millet win 8 e geçsede formattan köşe olsak ,bırakın bu işleri beyler millet uyandı sana 30 lira para vereceğine işi bilen tanıdık eş dosta gidiyor insanlar....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost