Kral geri geldi ama pek de iyi gelmedi!

Son yıllarda yaşanılan en büyük hayal kırıklığının o olacağını herhalde kimse beklemiyordu!

  • Ertuğrul Süngü
Uzun zaman bekletti ama bekleneni veremedi
Eleştirmenlerden çok düşük notlar aldı

Oyun severlerin ve oyun piyasasının uzun zamandır beklediği Duke Nukem Forever, sonunda piyasaya çıktı; hem de çok büyük bir patlamayla.

Çıkış tarihi ilk kez 13 yıl önce lanse edilen Duke Nukem Forever, piyasaya çıktığı gibi, başta İngiltere'deki listeler olmak üzere, tüm dünyadaki satış listelerinde ilk üç sırada kendisine yer buldu. PC, Xbox 3 ve PS3 gibi platformlarda oynanabilen Duke Nukem, geçtiğimiz ay piyasaya çıkan ve birçok oyun eleştirmeninden tam not alan La Noire'i bile geride bıraktı.

Fakat asıl sorun, oyunun yapılan ilk incelemelerinden sonra ortaya çıktı. Zira dünyaca ünlü oyun siteleri olan; IGN DNF'a on üstünden beş buçuk verirken, Eurogamer on üstünden üç gibi çok düşük notlar verdi. The Guardian'dan Neil Davy'se oyunu çok ağır sözlerle eleştirdi. Davy; "Eğer DNF yapımı 15 yılda tamamlanan bir oyunsa, kalan 14 yıl on aylık sürede acaba ne yaptılar, insan düşünmeden edemiyor." diyerek oyunun piyasaya ne kadar da baştan savma bir şekilde çıkarıldığı üzerinde durdu.

Öyle görünüyor ki, DNF her ne kadar satışlarda başarılı olduysa da bunu sadece efsaneleşen ismi sayesinde yapabildi. Nitekim oyun, geçen bunca yılın ardından ortaya koyduğu kaliteyle kimseyi tatmin edememiş gibi gözüküyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

DUKE NUKEM FOREVER

BİR FACİAA

Hiç Bir Sitenin Puanı Önemli Degil Duke Nukem espirileri satın almak için yeterli bir sebebtir bence

Adamlar yapmak istediği şeyi yaptılar aslında. Bir kaç ilgi çekici video ve sunumla, arkalarına DNF ismini de alarak vasat bir oyundan para kazandılar. Oyun kötüymüş, eksikmiş, vasatmış; bunları çok da iplemediklerine inanıyorum...

duke nukem forever bir grafik oyunu değildir. grafik siteyenler crysis alsın efendim.

çok aptalca olmuş bir efsanenin çöküşü

Ben tatmin oldum.

Forever, duke nukem!
Yersen.

eşşek hoşaftan ne anlar

Oyun alacağım zaman yorumdan çok gamplay videolarına bakarım.. yorumlarda 5 para etmez oyunlar hakkında "müthiş, süper, yıkılıyo, awesomeness, the best game of the year" gibi yorumları çok gördük.. ve tabikide oynanışı ve konusu çok zevkli olupta sırf grafikleri o alandaki en iyi oyun kadar iyi değil diye "berbat, waste of money" gibi yorumlarıda okuduk..
grafik ses v.s. tabiki önemli.. ama asıl önemli olan oynanabilirlik.. berbat bir senaryo, saçma sapan karakterler, gereksiz abartılmış ortamların olduğu bir oyun, isterse 1080i grafiklere sahip olsun, benim gözümde sıfırdır

o yüzden bu verilen notlar umrumda olmaz hacı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play