Kutusundan zararlıyla çıkan Galaxy S4 çakması

Bu "çakma" Galaxy S4, kutusundan çıktığı gibi arkanızdan iş çevirmeye başlıyor!

Kutusundan zararlıyla çıkan Galaxy S4 çakması!

Galaxy S4'in görünümünü taklit eden Çinli cep Star N9500'ün zararlılarla ön-yüklü olarak geldiği anlaşıldı. Alman antirivüs firması G Data'nın yaptığı incelemelere göre telefon, kişisel verilerinizi izniniz olmadan kopyalayıp, görüşmelerinizin uzaktan dinlenmesine izin veriyor.

Samsung'un Galaxy S4'ünü oldukça andıran telefon, G Data'nın keşfine göre kutusunda Uupay.D adındaki zararlıyla beraber çıkıyor. Zararlı, kendini "Google Play hizmetleri" gibi gösterdiği için kaldırılması oldukça güç. G Data, toplanan önemli kullanıcı verilerinin 150 euro ve üzerindeki fiyatlara satıldığından şüpheleniyor.

G Data'ya göre bir casus yazılımın yapabileceklerinin sınır yok. Firma, sözkonusu zararlının verileri Çin'deki "anonim" bir sunucuya gönderdiğini, ancak zararlının arkasında kim olduğunu henüz ortaya çıkaramadığını söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

aslında kacak cin malı almayacaksın cinni zenginleştiriyoruz

Türkiyede tonla satildigi ve satmaya devam edecegi kesin. Yurtdisindan tel getirmeye kalk yok vergi dairesine 110 lira yatir, pasaport giris cikis, sonra git kayit ettir vs vs ama birileri Cinden getirmek istedimi bu kurallar onlara gecerli degil. Bizden baska Imei kayit isteyen 1 tane bile ülke olmadigi gibi yurtdisindaki vatandasini bu kadar zor duruma sokan baska ülke yok üstelikte birileri istedigi telofonu kuralsiz arastirmasiz ülkeye sokuyor.

e bu problem olmamalı çünkü galaxy s4 ün kendisi de çakma zaten :)

Hemen hemen bütün uygulamalar çeşitli reklam sunucularına bilgi gönderiyorlar. Zaten bütün bilgilerimiz ortalıkta dolaşıyor. Facebook uygulaması artık mikrofona erişim hakkına sahip ve ortam dinlemesi yapıyor reklamlar da kullanılmak üzere sözüm ona ama en mahrem anlarınız da bile telefonunuz genelde aynı ortam da bulunur. Teknoloji global firmaların elinde özgürlük değil modern kölelik getiriyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir