Laptop'unuzda oyunları hızlandıracak 5 ipucu!

Laptop'unuzda oyun oynuyorsanız bu 5 ipucuyla oyun performansınızı biraz daha artırabilirsiniz!

  • Zeynel A. Öztürk

Güç ayarları, doku ayarlar, arka plan programları

Güç ayarları, doku ayarlar, arka plan programları
Oyunlarda en yüksek performans için güç ayarlarınızı kontrol edin

Güç ayarlarınızı kontrol edin

Laptop'lar, elektrik kaynağından uzak yerlerde kullanıldıkları için güç yönetimi büyük önem taşıyor. Laptop'lar bazen güç koruma ayarlarını etkinleştirip bu ayardan geri dönmeyebiliyorlar. Veya güç yönetimi ayarlarınızı değiştirip onu geri almayı unutmuş olabilirsiniz. Güç ayarlarının oyun oynarken yüksek performans verecek şekilde ayarlandığından emin olmalısınız.

Bunun yanında bazı yeni laptop'lar, kullanılmadığında kapatılabilen GPU'lara sahipler. Oyunlarda alışılmadık derecede düşük bir performans yaşıyorsanız, GPU ayarlarınızı kontrol edin.

Doku ve gölgeleme ayarlarını düşürün

Bazı oyun laptop'ları, mevcut video belleğinin miktarı ve kalitesiyle sınırlılar. Video kartınızın kullanacağı bellek, monitörünüz ile GPU'nuz arasında anayol rolü oynadığından önemlidir. Bir oyunun daha hızlı çalışmasını sağlayacak en kolay yollardan biri çözünürlüğü düşürmektir. Ancak bundan önce oyunun doku (Texture) ve gölgeleme (Shading) ayarlarını kontrol etmenizi öneriyoruz. Yüksek çözünürlüklü dokular, karmaşık gölgeleme video RAM'ini bitirebiliyor.

Arkaplan uygulamalarını kapatın

Son olarak sistem çubuğunda bekleyen uygulamaları kapatmayı deneyebilirsiniz. Laptop'lar, masaüstü bilgisayarlara göre çoğu zaman daha güçsüz olduklarından, arka plan programlarından daha fazla etkilenebilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ya lap top oyun içinmi ya. intel i5 560 işlemcili laptopum var. intel entegre ekran akrtım var. istesem nvidia GT540M ekran kartlıda alırdım. ama oyunlar boş işler. nasıl facebook boş işse oyunda boş iştir. oyunu kazanınca ancak bir tebessüm olur 5 dakika sonra biter ve bir bakarız ki yine aynı yerdeyiz...

13.17 tam anlamıyla saçmalamışsın. kafan mı güzel senin??

toshiba laptoplarda overclock yapmak sadece delilik olur 2 farklı toshiba modeli kullandım sadece film izlediğimde kasa alev gibi ısınıyor. samsung veya hp gibi aliminyum gövdeli laptoplarda iyi fikir olabilir

ney hp ile samsung mu dedin en kötü pc markasıdır hp deli gibi ısınır benim pc hp

13:17 saat 11den beri mesajını 289 kere okurken bir paket sigara bitirdim. bir insan ancak bu kadar haklı olabilir

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Güç ayarları, doku ayarlar, arka plan programları
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir