Lenovo PC'lerinde ilginç "bloatware" keşfi!

Yapılan bir keşif, ek yazılım kabusunun temiz Windows'ta bile bitmediğini gösterdi!

Lenovo PC'lerinde ilginç "bloatware" keşfi!

Lenovo laptop kullanıcıları, Windows'u baştan yükledikten sonra bile ek yazılımları tekrar yükleyebilen gizli bir "işlev" keşfettiler.

Yakın zamanda ortaya çıkarılan araç, Ars Technica forumlarında popüler hale geldi. Aracın detayları biraz karmaşık da olsa temel olarak aracın birçok Lenovo modeliyle geldiğini ve BIOS'a entegre olduğunu söyleyebiliriz. BIOS seviyesinde bir araç olan Lenovo Service Engine'le birlikte gelen yükleyici, Windows'u Lenovo'ya ait olmayan bir diskten yükleseniz bile devreye girebiliyor. Araç devreye girdiğinde size Lenovo'nun araçlarını yüklemek isteyip istemediğinizi soruyor. İnternet bağlantısı yokken bilen çalışabilen araç, bir internet bağlantısı bulduğunda sisteminizin bazı bilgilerini Lenovo'ya gönderebiliyor.

Lenovo, Windows 8'de Microsoft'un işletim sistemine entegre ettiği bir araçtan da faydalanıyor. Yani burada sadece Lenovo değil, Microsoft da sorumlu tutulabilir.

Yine de son kullanıcı için çok önemli bir sorun yok gibi görünüyor. Yükleme sorgusu, kullanıcının isteğine bağlı olarak atlanabiliyor. Ancak aracın bir güvenlik riski içerdiği de biliniyor.

Hangi Lenovo modellerinin durumdan etkilendiğini görmek ve Lenovo Service Engine'in nasıl kaldırıldığını öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Reklam ve reklamcılığın gözü kör olsun. Bunların tek sebebi reklam geliri elde etmek.

Zaten artık Win8'den itibaren keylerde UEFI'den okunuyordu otomatik olarak. O yüzden onunla entegre çalışan bir şeydir.

Windows 10'da sorgusuz sualsiz yükledi...

Çözümü linux yüklemek bu kadar basit.

google bunu yıllardır yapıyor kimseden ses yok bir sistem nomal pc den fazla ram tüketebilirmi cevabı evet bakınız android... kısacası casus yazılımlarla şişirilmiş bir android kullanıyosunuz...Linuxun ismini kötülüyerek aslında savundugunu zanneden googlein yaptıgı en kötü linux sürümüdür android... uzak durun !

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir