Microsoft 2 tarayıcıyı yok mu sayıyor?

Ve Microsoft sonunda rakip 2 tarayıcıyı boykot ediyor! Peki ama hangi konuda ve neden?

MS, Opera ve Chrome'u nasıl dışladı?
Microsoft, her tarayıcıya eşit uzaklıkta değil...

Microsoft'un Office 2010 uygulaması büyük yenilikleri nedeniyle merakla bekleniyor. Fakat piyasaya çıktığında herkes eşit seviyede memnun olmayacak gibi görünüyor. Bunun sebebi ise Microsoft'un en büyük rakibi olarak görülen Google'ın ve Internet Explorer davasını başlatan Opera'nın tarayıcılarına farklı davranıyor olması. Resmen kullanıma başladığında Office'in web uygulamaları bu iki tarayıcı desteklemiyor olacak.

Microsoft'un konuyla ilgili yayınladığı resmi blog yazısında Office web uygulamalarını çalıştırmak için desteklenen tarayıcılar arasında Internet Explorer 7 ve 8, Firefox 3,5 ve Safari 4'ün adı geçmesine rağmen Chrome ve Opera'dan bahis geçmedi. Microsoft'tan Gareth Howell, diğer "desteklenmeyen" tarayıcıları kullananların da web uygulamalarını denemekte özgür olduklarını fakat Microsoft'un bu konuda bir sorumluluk kabul etmediğini de söyledi.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

MS gerçekten acayip bir boykota gitmiş bu sefer. Office için alternatif yazılımlar, tarayıcılar derken hoşgörülü dediğimiz MS iyi boykot yapmış.

microsoft u hiç sevmem ama bu olayda onlardan yanayım opera ayıp etti.Madem tarayıcılar böle oldu mesela diskbirleştirici de kalksın seçmeli olsun mediaplayer da kalksın seçmeli olsun cart curt bom boş windows mu versinler napsınlar acaba.Saçmalık bence kuran kullanır diğer browserları, ayrıca ben de i.e hiç kullanmıyorum kullanışlı değil ...

Tekerleksiz otomobil almaya benziyor... Bence IE yüklü; ancak tamamen kaldırılabilir şekilde olmasını istese daha mantıklı olur.

Opera hak etti.

Opera hak etmişdi.Tamamda Google Chrome'ye niye boykot yapıyorsunuz?!

İyi olmuş, ben de olsam boykot ederdim. Operanın geçmişte yaptıkları çok saçmaydı. Son zamanlarda Firefox da ne yazıkki o kafileye katılmıştı ama o çok etkilememiş demek ki :) Microsoft gibi işletim sistemi ve office piyasasını elinde tutan bir şirketin mutlaka cevap verecek kozu vardır :))

he bende microsoft un dandik office uygulaması için chrome dan vazgeçecem.çok bekler microsoft.hemde çokkkkkkkkkk...

Opera çok yanlış anlatılıyor . Opera asla ie çıkarılsın demedi. Sadece özgür bir seçim olsun diye ortaya bir irade koydu ve tüm tarayıcılar birlikte gelsin dedi. Ms nin pazar hakimiyetini kötüye kullandığı bilinen bir gerçek. Ayrıca bu hakkı yasal yollardan aradı. Opera nın kimseye dikte ettiği birşey olmadı.

Bende bundan böyle gıcıklığına internet explorer yerine Opera ve Chrome kullanıcam.

Opera hak etti. İyi olmuş gayet iyi.

adamlar haklı, istediğine acar web ofisi...

Bende bundan böyle gıcıklığına internet explorer yerine Opera ve Chrome kullanıcam.
Bugün 15:02
-----------------------
zaten onları kullanıyorsun :)
biz elbet haklı olanın, microsoftun yanındayız...

Ya google chromeye aynısını hotmaillerde yapmışlardı.Google chrome de hotmail sistemine apple safari olarak tanıtarak giriş yapmıştı.

iyide chrome ve safarinin motoru aynı :) böyle salakça bişey oolabilirmi chrome desteklenmeyecek ama safari desteklenecek ya yürü git microsfot böyle şeylerle niye gündeme geliyorsun

aslında yapılacak iş basit microsoft tüm uygulamaları sadece explorer ve firefox'ta çalışacak şekilde yapacak olacak bitek operada avucunu yalayacak allahın yalakaları yiyosa mac ve linux içinde baskı kursa ya kendini eski çağlkardaki baronlardan sanan 3 5 çapulcu halbuki.

Eskiden ateşli bir ms düşmanıydım ama zamanla anladımki adamlar haklı.Adamların yaptıgı işletim sistemine karısıyorlar.Keşke windows 7 E iptal olmasaydı armut gibi ortada kalırlardı gidin nerden bulursanız bulun kurun programınızı.Firefox mu crome mi nerden bulursunuz bulun Cd sini setup ını sonra kurun diyordu.Varmı öyle int exp ile indir sonra kur.Büyük intikamdı ama nedense iptal oldu.

Hep destek tam destek OPERA.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir