Modern savaşta hack tehlikesi!

Savaş insanlık tarihi kadar eski olabilir, ama silahlar modern. İşte çağımızın sorunları...

Modern savaşın değişen yüzü
Savaşın yeni yüzü: Siber saldırı ve savunma

Fransa'nın Charles de Gaulle havaalanı, 50.000 kişinin katılım gösterdiği, dünyanın en büyük silah fuarlarından bir tanesine ev sahipliği yapıyor.

130 farklı ülkeden birbirinden farklı silah ve mühimmat bu fuarda kendisine alıcı buluyor. Buradaki kritik noktaysa; bu pazarda sadece elle tutulur silahların yanı sıra siber silahların yani hack ve hack'e karşı savunma sistemlerinin de satılıyor olması.

Fuarda sergilenen teknolojilerin, ziyaretçiler tarafından analizi, ya da fuar alanında yapılabilecek elektronik casusluk ise büyük bir sorun oluşturuyor. Zira tek bir kriti bilgi kırıntısı bile silahları savaş anında devredışı bırakabilecek bir siber saldırının anahtarı olabilir.

Saldırı ve savunma, ok ve yayın karşılığı olarak zırhtan, füzeler ve füze savunma sistemlerine gelişmişti. Şimdi ise siber savunma, en az fiziksel savunma kadar önemli bir alan haline gelmiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bence pek bilgilendirici bir haber değil daha ayrıntılı bir makale yazsaydınız daha iyi olurdu...

Türkiye bir an önce siber ordu kurmazsa, Allah korusun bir savaş halinde dünya ile bağlantımızı keserler.

Bknz: mayaği derecede Microsoft bağımlılığı.
bknz: windowsda her gün çıkan onlarca açık..

web i hiç demiyorum zaten.

askeriye, istihbarat bir an önce kendi teknolojilerini üretmeli/kurmalı !

türkiye de yokmu sanki:)

edip gibi kaç metrelik iran dağında askerlik yapanlar için bunlar vız gelir:)

kılıç ve ok gibi güzeli var mı ya.yetenek ve tecrübe konuşuyor sadece.şimdiyse oturduğun yerden füzeyi ilk kim yollarsa o kazanıyor.savaş mı bu yoksa katliam mı?

''Türkiye bir an önce siber ordu kurmazsa, Allah korusun bir savaş halinde dünya ile bağlantımızı keserler.''

Sen türk ordusu savaş halinde internetten görüşme mi yapıyor sanıyorsun. Tüm mesajlaşmalar yerli malı kripto cihazlarıyla şifrelenip değişik bir frekans aralığında haberleşilir. Aselsan şu an dünyanın en gelişmiş cihazlarını yapabiliyor ve ordumuzda mevcut.

Önemli olan o cihazların savaş ortamında sağlıklı korunabilmesidir, basit bir internet yoluyla o cihazları bozamazsın hatta onlara ulaşamazsın.

Casusluk yoluyla ister elektronik ister mekanik ister biyolojik aklına ne gelirse casusluk girişimleri olabilir hepsinin önlemi alınmıştır, Bu cihazlar olağanüstü hallerde kullanılır, savaş durumu söz konusu olmadıkça kriptolar bile mevcut değildir, casusluk yapsan da ele geçirilecek bir şifre yok.

ülkemiz son 8 içinde öyle dışa bağımlı hale getirildiki hiç bir kurum artık istesede önlem alamaz alsada pek bir işe yaramaz bunun en önemli nedenlerinden bazıları; 1- Yöneticilerin beceriksizliği, anlayışsızlığı, cep ve koltuk sevdaları, bencillik ve düşüncesizlikleri. 2-geçmiş hükümetlerin hatalarından dolayı teknolojiyle tanışmanın ve geliştirme için yapılan girişimlerim geç başlaması ve geri plana itilmesi. 3- yöneticilerimizin ve bilgilendirmekle sorumlu olanların malasef düşüncesiz, bencil, öngörsüz ve ot (evet bildiğimiz, hiçbişeyden anlamayan kişi anlamında kullanılan "ot" ) olmaları. vb...

dünya neler yapıyor türkiyeden bir kerede bir ses cıksın sunu yaptik diye anca hamd olsun iyiyiz güclüyüz demekle olmaz .lafla gemi yürümez misali.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play