Motorola ve Apple kapışmasına hoş geldiniz!

Apple efsane ismi Jonathan Ive'ın durup dururken bu cep devine sataşması, yeni bir kavgayı doğurdu!

  • Cem Şancı
Motorola ve Apple kapışmasına hoş geldiniz!

Apple'ın İngiliz vatandaşı ve Kraliçe tarafından Sir ilan edilmiş olan başkan yardımcısı ve tasarımcısı Jonathan Ive, Apple kullanıcılarının hayranlığından aldığı güçle başka firmaların tasarım politikalarını eleştirince piyasada ortam gerildi.

Motorola'nın, Moto X telefonları için hazırladığı özel web sayfası ile, her kullanıcının kendine özel tasarımla ve uygun fiyatla telefon sipariş edebilmesi,  Ive'ın dilinden kurtulamadı. Ive, Moto X'in herkese açık tasarım araçlarını, Motorola tasarımcılarının yeterince başarılı tasarımlar ortaya koyamamasına bağlayınca, Motorola CEO'su, Apple'a ağır sözlerle yüklendi.

Motorola CEO'su, Motorola'nın insanlara iletişim cihazı satın almanın lüks olmadığını gösterdiğini, herkesin dilediği renk ve biçimde, üstelik de çok uygun fiyata telefon sahibi olma hakkının olduğunu, kendini "tanrı sanan" bir grup insanın belirlediği tasarımlara devasa fiyatlar ödemek istemeyen çok sayıda insan bulunduğunu vurgulayarak, Apple'ın yüksek fiyatlarına ve  Ive'ın egosuna karşı sağlam bir çıkış yaptı.

İki firmanın, marka, şirket ve kişi ismi vermeden birbirlerine sataşmaya bir süre daha devam edeceği anlaşılıyor. Bakalım, Sir ünvanlı İngiliz tasarımcı Jonathan Ive, durup dururken başlattığı bu gereksiz kavgada Motorola'ya nasıl bir cevap verecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

sir jonathan ive bunlara az bile söylemiş :) bu arada motorola piyasada hala nefes alıp yaşıyor mu ki?...

@20 Şub 2015 14:31 ilk cep telefonunu yapan firmaya hakaret edersin anca. ve sataşan apple yani haklı olan motorola. ayriyetten yaşıyor yaşıyor ki google nexus 6 yı motorola ya yaptırdı.

Arkadaşa bulaşmayın kendisi Apple hayranı ve çok zengin. :)

ağzının payını almış. bundan sonra cevap verirse aptallığını ortaya koyar. dahası htc ve nokia dan tasarım yada düşünce araklarken hiç ses çıkmıyor

Motorola sonuna kadar haklı

Morolodan gelen açıklama bence çok yerli ve mantıklı olmuş. Çünkü bir telefon alırken bunu kişisel cihazın olarak alıyoruz ve bunu kişiselleştirmeye izin vermek tasarımcıların yetersizliği değil aslında tamamiyle pazarlama stratejisiyle alakalı. Motorola bi olanak sağladı herkese ve piyasaya üstün donanımlı bir telefon sürerek aynı zamanda da bunu kişiye özel bir şekilde modifikasyon olanağı tanıdı. Ben kesinlikle Ive'in açıklamalarına yada görüşüne kesinlikle katılmıyorum ve zamanla uzmanlarında bu tartışmaya katılıp onlarda kendi görüşlerini sunacaktır. Apple böyle bir fikirle gelseydi belki de akıllı telefon kullanıcıları tarafından daha yoğun bir ilgiyle karşılaşabilirdi. Steve Jobs zamanında daha yenilikçi bir apple vardı şimdi ise ağırdan alan ve geçmişteki yapılan itibardan halen faydalanan bir apple var.

Hanım haklı.

İve bi yuru git ne sanıyon kendini

Motorola hayrola... yaşıyor musun sen hala, sus ve kenara çekil Apple yer seni yer

Bunu telefonun arkasınaçöpe atmayın logosu koyan adam mi diyo.

Madem motorolayı küçümsüyorsun sana rakip değil niye takıyorsun?

İphone 6 tam bir endüstriyel tasarım faciası

Bence danışıklı dövüş bu.

Motorola haklı,pahalı tasarımlara çok fazla para vermeyecek insanlar hakkında

motorola gibi bir dev markaya apple ın saygısızlık yapması basitlik

valla bugüne kadar yapılmış telefonlar arasındaki tasarım anlamında çok az telefon beğenen biri olarak ve bir lumia kullanıcı olarak söylüyorumki moto x ahşap kapaklı telefon en iyi tasarıma ait sonrada htc one m8 gelir bnm için

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play