Nokia, Symbian'ı emekliye mi ayırıyor?

Nokia Symbian işletim sistemini arkasından mı vuruyor? İştr şok söylentiler ve açıklamalar...

  • Ümit Öncel
Nokia, Symbian'ı emekliye mi ayırıyor?
Symbian'ın sonu geldi mi?

Nokia ünlü işletim sistemi Symbian'ın 2008 yılında tam 367 milyon dolar (yaklaşık 540 milyon TL) ödeyerek satın almıştı. Fakat aradan geçen zaman boyunca Nokia bırakın yatırımının karşılığını almayı, ekonomik olarak daha da zor günlere girdi. Nokia'nın pazar payı 2007 yılından beri hızla düşüşünü sürdürüyor ve firmanın bir çıkış yolu aradığı biliniyor. Son gelen söylentiler Nokia'nın kurtuluşu Symbian'ı terk etmekte bulduğu yönünde.

Alman Financial Times'ın haberine göre Nokia, Symbian yerine bundan sonra piyasaya çıkartacağı telefonlarında, Tablet PC'ler için tercih ettiği Maemo işletim sistemini kullanacak. Fakat bu haber yayınladıktan kısa süre sonra Nokia'dan ışık hızıyla cevap geldi. Nokia'da Maemo işletim sisteminin pazarlama müdürü olan Peter Schneider, net bir tavırla Symbian yerine Maemo'nun tercih edilmeyeceğini söyledi ve her iki işletim sisteminin bir arada varlığını sürdürmeye devam edeceğini belirtti.

Her ne kadar Schneider bu konuda net bir şekilde konuşmuş olsa da, bu tip yalanlamaların ardından gelen farklı uygulamara teknoloji dünyasında daha önce defalarca şahit olduğumuz için kesin bir şey söylemek için henüz erken olduğunu düşünüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

simbiyan çok yavaş.

çok salak firma bu nokia symbian ı yok etmek yerine yeni bir çekirdek yazmalılar sybmian çekirdeği ve yeni çekirdekle daha iyi yazılım yazmalılar

Symbian güzel bir işletim sistemi. Çok çeşitli programlar bulabiliyorsun. Yazılımdan anlayanlar kendi programlarınıda yapabilirler. Bence Nokia'nın Symbiandan vaz geçmek yerine Samsungu örnek alması gerekir.Nede olsa pazar payı küçülürken hızla pazar payını büyüten firma Samsung. Symbian iyi güzel hoş ama windows mobile , android gibi akıllı telefon işletim sistemlerinede ürünlerinde yer vermeli. Birde bu dokunmatik ekran telefon olaylarında da çok geriden geldiğide bi gerçek. Sorun sadece symbianda aranmamalı .

Böyle bir şeyden söz dahi edilemez.

Symbian yazılım geliştirmenin zor olduğu bir yapı ve iphone gibi donanımdan bağımsız bir yapı olmadığından akıllı telefonlarda sorun oluyor.

nokya mı salla gitsin

Bizi Win Mobile gibi kapalı kaynak kodlu bir sisteme muhtaç etmesinler de, ne yaparlarsa yapsınlar

nokia androide geç

nokia 6630 en iyi telefondu. sonra ki modellerde de aynı işletim sistemini kullanıp geliştirseydi, şuan nokia çok daha farklı konumda olacaktı. Tüketicinin beklentisi yerine kendi bildiklerini okudular, ama yemedi ve (tabiri caizse) taklaya geldiler.

Bizi Win Mobile gibi kapalı kaynak kodlu bir sisteme muhtaç etmesinler de, ne yaparlarsa yapsınlar

En kaliteli ve güzel hazırlanmış api Win Mobileda. Symbianda bir mutex oluştur bakalım. Nasıl yapıyyorsun.

"Symbian yazılım geliştirmenin zor olduğu bir yapı ve iphone gibi donanımdan bağımsız bir yapı olmadığından akıllı telefonlarda sorun oluyor."
Yanılıyorsun. İphone sadece apple ürünü ve sadece kendisine göre kısıtlandırılmış. Apple işlemci, apple işletim sistemi gibi.

Benim okuduğum bir makalede nokyanın google android işletim sistemi destekli bir telefon çıkaracağı yönündeydi. Tabi burda fiyatları ne olur onu bilemem.

@22:38,

Herkesin 3 günde Perl, bash, C,C++ ve Python öğrenip yalayıp yutmasını sağlayacak bir çözüm biliyor musunuz ?

Çünkü açık kaynak kodunun nimeti, sadece bu dillerle gözü kapalı kod yazanlara yarar da ondan söyledim.

Symbian'ın sonu geldi. Devir Android devri

program yazmayı kolaylaştırsalar çok güzel olabilir...

Windows Mobile neden beğenmezler anlam veremiyorum. Kapalı kaynak kodlu olsa bile en gelişmiş yazılımlar windows mobile da..

şu işletim sistemi bu işletim sistemi demiyorum ama symbian 6600 dan buyana kullanıcı alanında çok küçük değişiklikler yaptı, hız deseniz vasat görsellik berbat. yeni telefonlarda ikonlar hafiften bir yamuluyor başka adam akıllı birşey yok. anca kendilerine çalışıyorlar yok harita al yok program al yok bilmem ne al bu güne kadar programları ücretsiz kullanmamız için çalıştı durdular, Nokiayı bitiren symbian ve malzeme kalitesi olacaktır. eminim ki düşüşe geçmiştir

Kullanıcı profilinin değişimini analiz edebilme...

Nokia'da daha birçok firma gibi kullanıcı profilinin analizini iyi yapamıyor kanımca. Tüketici elektroniğinde yıllardır en önemli satın alma kriteri donanım özelllikleri olmuştur. Ancak son 5-6 yıldır tüketiciler "daha az donanımdan anlayan, şıklığa tasarıma ve kullanılabilirliliğe önem verir" hale gelmiştir. Kadın çocuk ve yaşlı tüketici oranı artmıştır.
Bu tespiti en iyi analiz eden Apple olmuş tasarım ve kullanılabilirliliği öne çıkararak aynı donanım özellikli telefonlara göre 2-3 kat pahalıya ürün satmayı başarmıştır. Apple'ı Samsung izlemiş telefonlarını görsel açıdan desteklemiş, dokunmatik ekran, fonksiyonel arayüz, çift simkartlı telefon gibi ürünler piyasaya çıkarmıştır.
Nokia ise maalesef bu değişime ayak uyduramamıştır. Teknik özelliklerine diyecek yok ama; 1-Dokunmatik ekranları hem çok az hem çok pahalı. 2-Güya çıkardığı n serisinin kulanılabilirliliği çok kötü (bende bir Nokia N81 kullanıcısıyım belirteyim). 3-Bir telefonda kullanılabilinen bir uygulama başka bir telefonda sorun çıkartabiliyor. Yani işletim sistemi sorunlu. 4-Hatları kaba şık değil. 5-Özellikle ABD ve bir kaç ülkede pazarlama açısından berbat. Hala numaralı model isimlerinden dolayı modeller birbiriyle karıştırılıyor. 6-Apple, Blackberry, HTC gibi reklam kampanyası yapamayarak Nokia sahibi olmanın prestij kazanma aracı imajını yerleştiremedi.
Bilemiyorum bu tespitlere katılır mısınız ama Nokia'nın pazar payının düşmesini hatta piyasada Sony-Ericsson'un pozisyonuna düşmesini istemiyorum.

Symbian Nokia'da bir çok modelde kullanıldı..Rehber açmak,galeriye girmek 104mhz-220mhz işlemci tiplerinde çok vakit alıyor.Ram 10mb-35 mb arası.N70'de dahil buna.Problem hantallık.ama s60v3'lerden sonra donanım haliyle iyileşti.Nokia Symbian'dan vazgeçse bile sattığı telefonlar için ya süreli destek verir, ya yeni işletim sisteminin satılan telefonlara yüklenebilmesi için olanak tanır.Android maemo vs.

Symbian Nasıl bırakılır ya.benim 6600 la ne güzel show yapıyordum ya.

Symbian akıllı cep telefonlarında en yaygın bulunan ve en çok virüslere hedef olan işletim sistemidir. Türkiye'de pek bilinmemekle birlikte, akıllı cep telefonlarını hedefleyen virüsler bilgisayarları hedefleyen virüslerden çok daha tehlikelidir, bunun en başta gelen nedeni telefonların doğrudan iletişim için tasarlanmış olmaları; bu nedenle de her akıllı telefon doğrudan virüs kapmaya meyillidir. Belki Türkiye'deki kullanıcı kitlesi için fazla birşey ifade etmez ama Avrupa ve Kuzey Amerika müşterileri için bu çok önem taşır; cep telefonunun işletim sistemi ne kadar bilgi güvenliği sağlarsa o derece iyidir. Debian GNU/Linux tabanlı, Matchbox grafik arayüzünü kullanan Maemo bu nedenle Nokia'nın en iyi tercihlerinden birisi. Bu sayede hem yazılımdan fiyat kırmaları mümkün oluyor, hem açık kaynak yazılım geliştirme imkanlarından yararlanarak gelecekte de masrafları kısmış oluyorlar, hem de GNU/Linux'un veri güvenliği konusundaki üstünlüğünden sonuna kadar yararlanıyorlar. Bu seçiminden dolayı aslında Nokia'yı kutlamak gerekir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir