Norton'un 2010 model yazılımları burada...

Norton Internet Security 2010 ve Norton AntiVirus 2010'un beta'ları yayınlandı: İndirin, deneyin...

Altyapı değişiyor
Yeni bir arayüz ama tek değişen bu değil

Norton bu sürümle birlikte baştan sona değişiyor. Quorum isimli yeni bir koruma sistemi ve yeni arayüzü ile Norton'un yeni sürümü test edilmeyi bekliyor. Symantec, Norton Internet Security 2010 ve Norton AntiVirus 2010'un beta-test sürümlerini halka açık bir şekilde yayınladı.

2010 sürümünün en önemli farklı malware tespitinde yatıyor. Reputasyona dayanan sistem ile malware'leri daha çıktıkları gün engellemek mümkün olacak. Yeni ve gelişmiş heuristic sisteminin yanı sıra, uzun zamandan beri bilinen tehlikeler için geleneksel tespit sistemi de korunacak.

Heuristic taramalar virüsleri çalıştırmadan nasıl çalışacaklarını test ederek zararlı olup olmadıklarını anlayan bir sistem. Bunu sanal bir şekilde yaptıkları için PC'miz zarar görmüyor. Ancak bununla birlikte çok sistem kaynağı götürüyor.

Klasik virüs izi sistemi ise tanımlanmış virüsleri hiç detaya girmeden anında tespit edebiliyor. Klasik sistemin en büyük avantajı çok az sistem kaynağı tüketerek bilgisayarı hiç yavaşlatmaması. Ancak bu yöntem de tek başına yetersiz olduğu için her iki yönteme de ihtiyaç duyuluyor.

Değişimler bununla da bitmiyor, şimdi yeni sistemin temelinde SONAR 2 kontrol sistemine göz atalım...

SONAR 2 nedir, neleri değiştirecek?

Norton Internet Security 2010 ve Anti Virus 2010 arayüzü oldukça benzer

Yeni sistemin temelinde SONAR 2 denilen bir kontrol sistemi yer alıyor. Bu sistem sayesinde taranan dosyanın heuristic'ten mi yoksa klasik imza sisteminden mi geçirileceği belirleniyor. SONAR 2'nin başarısı, yeni Norton'un ne kadar az sistem kaynağıyla ne kadar büyük işler becereceğini belirleyecek. Bugüne kadar yavaş olarak tanınan Norton'un en büyük eksikliğini gidermesi de bu sayede mümkün olacak.

Norton 2010'da geliştirilmiş bir de Norton Insight yer alıyor. Bu parça sayesinde sistemdeki programlar hakkında bilgi sunarakbize danışıyor ve dolaylı yoldan tarama hızını arttırıyor. Yeni Norton, kullanıcıyı bilgilendirerek doğru karar alınmasını sağlamak istiyor. Doğru kararlar da zaman ve para kazanmak demek. Anti virüsün sistemin parçası olan düzgün yazılımlara takılıp kalmaması demek.

Ve son olarak da Norton'un zayıf spam filtresinin değiştirildiğini belirtelim. Yeni Norton, BrightMail'in teknolojisini kullanarak kolaylıkla spamleri tespit edebiliyor olacak.

Sistem gereksinimleri ve indirme bağlantısı burada

Sistem ihtiyaçları temelde aynı

Norton Internet Security 2010 sistem ihtiyaçları
Microsoft Windows XP için:
300 MHz veya daha hızlı işlemci
256 MB RAM (Kurtarma aracı için 512 MB RAM gerekli)
200 MB sabit disk alanı
Microsoft Windows Vista için:
• Hem 32-bit, hem de 64-bit platformları destekliyor
• Windows Vista işletim sisteminin minimum sistem ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor.

Microsoft Windows 7 için:
• Hem 32-bit, hem de 64-bit platformları destekliyor
• Windows Vista işletim sisteminin minimum sistem ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor

AntiSpam desteği:

• Microsoft XP ve sonrası işletim sistemleri
• Microsoft Outlook Express 6.0 ve üstü
• Windows Mail (Sadece Spam filtresi)

Açıklara ve Phishing'e karşı tarayıcı koruması desteği:
• Microsoft Internet Explorer 32-bit 6.0 ve üstü
• Mozilla Firefox 3.0 ve üstü

Norton Antivirus 2010 sistem ihtiyaçları

Microsoft Windows XP için:
300 MHz veya daha hızlı işlemci
256 MB RAM (Kurtarma aracı için 512 MB RAM gerekli)
200 MB sabit disk alanı
Microsoft Windows Vista için:
• Hem 32-bit, hem de 64-bit platformları destekliyor
• Windows Vista işletim sisteminin minimum sistem ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor.
Microsoft Windows 7 için:
• Hem 32-bit, hem de 64-bit platformları destekliyor
• Windows Vista işletim sisteminin minimum sistem ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor.
E-posta taraması için POP3 ve SMTP uyumlu e-posta hizmeti gerekiyor.

Açıklara karşı tarayıcı koruması desteği:
• Microsoft Internet Explorer 32-bit 6.0 ve üstü
• Mozilla Firefox 3.0 ve üstü

Download: Norton Internet Security 2010 Beta - Norton AntiVirus 2010 Beta

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

agizlari ile kusta tutsalar beni hem performansi hem guveni bir arada sunduklarina inandiramazlar.

kotalı olarak 72 mb oldugunu görünce yüksek sesle "oha" dedim ve hemen indirimi durdurdum

herşey iyi güzelde esas önemli sorun ne bu yazılımda karantina halen devammı tanıdığı halde karantinaya atıyor ise hiçbir işe yaramaz isterse hiç güncelleme almadan tüm tehditleri engelliyor deyin.

ben bu nortonu bir süre kullandım birçok virüs prog kullandım ama hiç biri kaspersky kadar tatmin etmedi

Eskiden NORTON kullanırdım, fakat fazla CPU yediği için artık kullanmıyorm.. Şuan NOD32 kullanıyorm ve çok memnunum.

aviraaa bedavaaa the end

Gereksiz.Nod32 ile devam

yemin ediyorum,,profesyonel bilgisayar kullanıcısıyım çoğu arkadaş gibi...1 mbs internetim var sınırsız..kullanmadığım internet security kalmadı....en iyisi sisteme antivirus yüklemeMEk....hem internetin çok hızlı oluyor hemde sistem çok rahat çalışıyor...her hafta kaspersky ile onlinescanner yapıyorumm,,zaten 1 tane bile trojan,virus bulamıyor..

Chip yorumlarına şöyle bir göz atıyorum. Nereden nereye geldik.Artık bilinçli bir okur kitlesi oluştu.Ekonomiden,teknolojiden,bilgisayardan anlayan bir nesil var artık. Firmalar ürünlerini artık öyle yapmalılar ki; Kullanıcı dostu olmalı,performanslı bir ürün olmalı, ekonomik olmalı, müşteri memnuniyetini en yükseğe çıkaracak tedbirleri almalı,yerelleşmeli, (Norton sarı,soğuk,soluk benizli ingiliz tiplerini ürün kutusuna yapıştırıp satmamalı),ürünü alıp bir yıllık lisans satmamalı.Aldığım lisansı o işletim sisteminin ömrü kadar kullanabilmeliyim.Bunları yapabilecek varsa pazarda dursun yoksa bıraksın bu işi. Yoksa korsan sizi zaten bitirecek. Ms zaten ücretsiz antivirüsünü yaptı. Bu gelişme ile pazarları da iyice küçülecek.

Merak ediyroum bu yorum yazanların kaçı norton'u kullandı. Kimi demiş sistemi kasıyo kimi demiş kaspersky . Sistem kasanları tarih oldu o zamanlarda başka program yoktu :)). Tek rakibi Nod onun dışındakiler eline su dökemez bakın denemesi bedava :)

nod32 vazgeçilmez

Alıntı: "yemin ediyorum,,profesyonel bilgisayar kullanıcısıyım çoğu arkadaş gibi...1 mbs internetim var sınırsız..kullanmadığım internet security kalmadı....en iyisi sisteme antivirus yüklemeMEk....hem internetin çok hızlı oluyor hemde sistem çok rahat çalışıyor...her hafta kaspersky ile onlinescanner yapıyorumm,,zaten 1 tane bile trojan,virus bulamıyor.."

Sen baya profesyonelmişin.. :)

minumum sistem gereksinimleri eğer yazılan gibiyse(ki sanmıyorum adam gibi çalışması için çift çekirddek şart bence..952Mzlik PIII ümde zorlanmadan çalışır o zaman :)) norton herkesi düşünmüş demektir..

nod32 sistemi az tüketiyor diyen arkadaşlar. ekrn.exe nin işlemcimi bazen %80 lere kadar sömürdüğünü gördüm çok uğraştım nod 32 beni resmen çıldırttı.
bir daha eve sokmam .

norton tamammiyle değişti artık. kaspersky hayranları denemeli

kardeşim ben noırton 360 kullanıorum pc hic cokmedi virüsler hemen bloke edilior pc yi fazla kasmıor.Tam koruma saglıyor keylogger bulaşamıyor bile

Avira'dan vazgeçmem ama Norton içinde bir şans vermeliyim.Nod32'ye gelince arkadaşımızında dediği gibi bence berbat bir virüs programı , ekrn.exe işlemci düşmanı.

ben nortonu zaten beğeniyodum bide 2010 sürümü çıkmış süper:-)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir