Ortak Adres Defteri

Adres defterinize dünyanın herhangi bir yerinden ulaşmak ister misiniz? CHIP, bunun ve hesaplar arasında adres transferi için yapmanız gerekenleri bu yazıda açıklıyor. Ayrıca online hesaplara adres defterlerinin aktarılmasıyla ilgili ipuçlarını bulabilrsiniz.

Ortak Adres Defteri (Sayfa 3)

alma sihirbazı aktifhale geldi. Eğer şu ana kadarki işlemleri sorunsuz bir şekilde yerine getirdiyseniz ekrana üç tane adres defteri tipinden [Ldif Dosya (Netscape), CSV Dosya (Outlook Express) ve Palm-Pilot] sizin için uygun olanını seçmelisiniz. Bu örnekte CSV dosya seçeneğini işaretleyin ve Devam düğmesine tıklayın. Şimdi biraz önce kaydettiğiniz dosyayı seçmek için Gözat düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen Dosya Seç penceresinden masaüstündeki “Adresler. csv” dosyasını seçin ve Aç düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda iletişim penceresi kapanacak ve seçilen dosyanın konumu web sayfasında ekrana gelecektir.

3-Son olarak adres defterini Mynet hesabınıza aktarma işlemini Tamam düğmesine tıklayarak bitirebilirsiniz. Bu işlem sonucunda Outlook Express adres defterinde bulunan herkese Mynet hesabınızdan ulaşabilirsiniz.

Tüm adresleri Yahoo hesabına aktarmak
Adres defteri bilgilerinin Yahoo hesabına aktarılması işlemi neredeyse Mynet ile aynıdır. Burada da lokal bilgisayardaki adreslerin ilk olarak bir dosya içerisine saklanması gereklidir.

1-Yahoo (() açılış sayfasını görüntüleyin ve sayfanın üst tarafında bulunan Mail bağlantısına tıklayın. E-posta hesabına ulaşabilmek için kullanıcı adı ve parolanızı girin.

2-Yahoo Mail ana sayfasında bulunan Addresses bağlantısına tıklayın. Dosyaya kaydettiğiniz adres defterini Yahoo hesabınıza aktarmak için Import/Export bağlantısına tıklayın.

3-Ekrana gelen penceredeki “Choose a program to import contacts from” açılır listesinden kayıt dosyasının türünü, burada “Microsoft Outlook (.CSV File)” seçin. Zaten adres defterini bir dosya içerisine kaydettiğimiz için Yahoo penceresindeki ikinci adımı geçin.

4-Daha sonra burada bulunan Gözat düğmesine tıklayın ve ekrana gelen pencere üzerinden Mynet hesabında olduğu gibi masaüstünde bulunan Adresler. csv dosyasını seçin. Daha sonra dosyayı eklemek ve pencereyi kapatmak için Aç düğmesine tıklayın.

5-Son olarak Yahoo penceresindeki Import Now düğmesine tıklayarak Outlook Express altında tuttuğunuz adres defterini Yahoo hesabınıza saklayabilirsiniz.

Online hesaplardaki adres defterini saklamak
Uzun süre online e-posta hizmetlerini kullandıktan sonra POP3 sunucusuna sahip bir adres almaya ve artık iletilerinizi lokal bilgisayarınızdan takip etmeye karar verdiniz. Ancak geçen süre zarfında online olarak tuttuğunuz adres defterini Outlook Express’e aktarmak istiyorsunuz. Sorun değil!

1-Mynet veya Yahoo hesaplarınızdaki adres defterlerini yerel bir dosya içerisine kaydedebilir ve böylece istediğiniz eposta uygulaması ile kullanabilirsiniz. İlk olarak e-posa hesabınıza girin ve Adres Defteri sayfasını açın.

2-Mynet hesabında çalışırken adres defteri altında bulunan Ver bağlantısına tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen yeni sayfa üzerinden adres bilgilerinin kaydedileceği dosya türünü seçin ve Devam düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda dosya oluşturulacak ve yüklenmeye hazır hale getirilecektir. Hazırlanan dosyayı bilgisayarınıza kaydetmek için son sayfada bulunan Download bağlantısına tıklayın. Yahoo hesabını kullanıyorsanız adres defteri altında buluna Import/Export bağlantısına tekrar tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen sayfanın üst kısmını Yahoo’ya bilgi aktarmak için kullanmıştık. Şimdi sayfayı aşağı indirin ve bilgileri kaydetmek istediğiniz dosya türüne (Microsoft Outlook, Palm Desktop, Netscape Address Book, Yahoo!CSV) ait düğmeye tıklayın. Bunun sonucunda oluşturulan dosya otomatik olarak yüklenmeye başlayacak ve sizden onay isteyecektir.

3-Kaydettiğiniz bu dosyaları Outlook Express altında kullanmak için Adres Defteri’ni açın ve Dosya/Al/Diğer Adres Defteri komutunu çalıştırın. Ekrana Adres Adres Defterini Alma Aracı penceresindeki listeden biraz önce hazırladığınız dosyanın türünü seçin ve Al düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen pencere üzerinden dosyanın konumunu belirleyin ve bu dosya içerisinden alınacak alanları işaretleyin.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Ortak Adres Defteri (Sayfa 3)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir