Problemli USB 2.0 cihazlar

Bize başvuran CHIP okuru kendi topladığı Athlon 64 bilgisayarının hızlı ve sessiz çalışmasından memnun olmasına rağmen, USB ile yaşadığı sorunlar artık çıkılmaz bir hal almış.

Problem: Bize başvuran CHIP okuru kendi topladığı Athlon 64 bilgisayarının hızlı ve sessiz çalışmasından memnun olmasına rağmen, USB ile yaşadığı sorunlar artık çıkılmaz bir hal almış. İki taneden fazla USB cihazı bağlı olduğu zaman bunların ikisi de sağlam bir şekilde çalışmıyormuş. Alışveriş yaptığı firmanın anakartı değiştirmesine rağmen söz konusu sorunda herhangi bir değişiklik olmamış.

Hata Tespiti: Test merkezimizde incelediğimiz bilgisayar, belirtileri hemen gösterdi. Kullanıcının taktığı USB kart okuyucu, en kötü durumda USB klavye ve farenin aygıt yöneticisinden silinmesine ve böylece bilgisayarla hiçbir şekilde çalışılamamasına neden oluyor. Takılı olan tüm donanımların en yeni sürücülerini ve firmware’lerini yüklememiz de kar etmedi. Bilgisayara bağlamayı denediğimiz tüm USB 2.0 cihazları er ya da geç bir soruna neden oldu. Biz de kasayı açıp sistem kurulumunu kontrol etmeye başladık. Özellikle USB kabloları üzerinde durduk. Bağlantı kablosunun, ekran kartının üst tarafındaki metal levhayı kullanabilmek için anakartın etrafından geçirilmesi gerekmişti ve bunun için okurumuzun kabloyu uzatmak zorunda kaldığını gördük.

Çözüm: Bağlantı kablosunu incelediğimizde ilk olarak uzunluğu dikkatimizi çekti. Kablo, neredeyse 80 santimetre uzunluğundaydı. USB 2.0 talimatnamesine göre USB denetleyici ile bağlantı noktası arasındaki mesafenin 60 santimetreyi hiçbir şekilde aşmaması gerekiyor ki, kart üzerindeki bağlantı noktaları da buna dahil. Uzun kablolu metal levhayı çıkarttı k ve yerine 30 santimetrelik USB 2.0 kablosu taktık. Bunun sonucunda her ne kadar güzel görünmese de çıkışı ekran kartının altına yerleştirmek zorunda kaldık, ancak okuyucumuzun bilgisayarı da sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

merhaba
benim bir sorunum var
bende 2 tane flash bellek var ama format atamıyorum.
1 tanesi 120gb
1 tanesi 880 gb
ama birleştirme işlemini hem xp hemde vista yapamıyor.
raw görünüyor.
degişmiyor
yardım lütfen

merhaba bende 4 gb lık kıngston flaş bellek var naptıysam biçimlendirilemedi dıyor biçimlenmiyor ama pc flaşı tanıyor bana yardımcı oluesanız sewınırım. şimddiden tesekkurler

ben de bi 8oGB IDE var harici bağluyorum PC'ye ama bilgisayarım içeriinde görünmüyor. ve hipbir şekilde biçimlendirme veya bi işlem yapamıyorum neden bu :S tüm yardımlar için çok teşekkürler dostlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir