Radeon 4870 piyasayı altüst etti

ATI'nin Radeon 4870 grafik kartı bomba gibi düştüğü 3D dünyasında bazı üreticileri iflas etme noktasına getirdi

Radeon 4870 piyasayı altüst etti
ATI: Rekabette bir adım öne geçmek için neler yapıyor?

AMD-ATI'nin beklenmeyen bir çıkış yakalayan 4800 serisi grafik çözümleri rakip NVIDIA'yı hesapta olmayan fiyat indirimlerine iterek kart üreticileriyle arasının açılmasına sebep oldu.

GeForce GTX 200 serisiyle kısa bir süre öncesine kadar rakipsiz olan NVIDIA, ATI'nin Radeon 4800 hamlesiyle fiyat-performans konusunda ciddi bir darbe yedi. Performans açısından marjinal bir değerde geri olduğu GTX 280'in neredeyse yarı fiyatına satılan Radeon 4870 donanım dünyasında aniden parlayarak NVIDIA'yı ve GeForce çiplerini kullanan ekran kartı üreticilerini zor durumda bıraktı.

Gelen bilgiye göre ağırlıklı olarak NVIDIA ürünleri kullanan 5 ekran kartı üreticisi rakiplerinin ciddi fiyat avantajlarıyla başa çıkmakta zorlanarak iflas noktasına yaklaşırken, 3'ü halen ciddi risk altında. NVIDIA bu sebeple başlangıçta hiç sıcak bakmadığı bir fiyat indirimine, kart üreticilerinin baskısıyla, zamansız bir şekilde gitmek zorunda kaldı. Henüz resmi olmayan bilgiye göre firma, GeForce GTX 260'ın fiyatında 30 dolar, GTX 280'nin fiyatında ise 90 dolara varan bir indirim yapmış durumda. Tabii, kartların son fiyatlarını üreticiler belirlediğinden indirimin etiketlere yansıması birkaç haftayı bulacak.

İndirimin beklenen etkiyi yapıp yapmayacağı ve iflas noktasındaki üreticilerin durumu belirsizliğini korurken, 3D dünyasındaki sıkı rekabetin tüketicilere yeni teknolojiyi hesaplı fiyatlarla alma imkanı sunduğu kesin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 55 Yorum

hadi buyur burdan yak şimdi 30 dolar yetmez daima ATİ&AMD

Bravo Ati, Brova AMD!

Yapılabiliyormuş demek ki!

Hala nVidia diye dolanan arkadaşlar, görün işte...

Anandan emdiğin süt helal olsun sana ATİ. yürü kim tutar seni. Kapitalist ve tüketiciyi sömüren NVIDIA ya göster gününü.

Vay be AMD 4870 sen neymişsin be atiye bundan sonrada fıs deyin göreyim sizi. Nvidiamı fıs atimi fıs.

90 dolar indirse nolcak zaten 700 dolar !!

Benim oyunlarla pek aram yok ama rekabet olsun olsun kullanıcı için iyi bir durum...

Kart üreticilerine de yazık, onlar da bu iki firmanın arasında eziliyorlar böyle.

Ati gibi bi dev işde yaa nvidea dan hem daha iyi ekran kartı yapıyor hemde daha ucuza satıyor.nvidea nın havası filan kalmadı.Ati koptu bi kere daha kimse tutamaz.nvidea nın yongalarıda bozuk çıktı büyük bi zarara girdi.Ati hem başarılı hem şanlsı hep ati kullanırım zaten helal olsun.

artık oyun fırmalarıda ozellıkle atı yı dıslayanların halını ıbretle seryedıp adaletlı olsunlar nvıdıa ya guvenenlerısn sonuna ıyı baksınlar paralael ıslemcı destegı oldugunda atılerın en az 3-4 kat daha pasarılı olacagı kesın objektıf olsunlar

buradan yine bir ati nvidia tartışmasında ati nin orta ve uzun vadede büyük bir fark atacağınız söylemiş idim.ama bunun bu kadar çabuk olacağını ben bile düşünememiştim.herkes hata yapar sonuçta.

iyi olan kazanır onlarda ayakta kalmak için daha iyisini yapmak zorunda

bir nvidia kullanıcısı olarak atinin yapmış olduğu atağı sadece ucuz etin yahnisi olarak bakıyorum.uzun ve orta vadede bence insanların elinde patlayacağı bir ürün olacak.şimdiden geçmiş olsun.

"bir nvidia kullanıcısı olarak atinin yapmış olduğu atağı sadece ucuz etin yahnisi olarak bakıyorum.uzun ve orta vadede bence insanların elinde patlayacağı bir ürün olacak.şimdiden geçmiş olsun."

Ucuz etin yahnisi derken? Kartlarda GDDR5 bellekler var ki bu nVida'da yok. Bu kartları üreten firmaların Sapphire gibi PC Partner markaları olduğunu hatırlatmama gerek yok herhalde.

Neyin kimin elinde patladığı malum. Bırakalım artık şu "fanboy" olayını.

Bu gidişle NVidia da iflasa gider ki bnde NVidia kullanıcısıyım

bir nvidia kullanıcısı olarak atinin yapmış olduğu atağı sadece ucuz etin yahnisi olarak bakıyorum.uzun ve orta vadede bence insanların elinde patlayacağı bir ürün olacak.şimdiden geçmiş olsun.

valla çok güzel yararı tüketiciye hep böyle devam etsinler birbirini yesinler yararı bana oluyo nede olsa

indirim nerden gelirse gelsin iyidir :)

Akadaşlar komikleşmeyin nvida kullanıcısı olarak nedemek. ucuz ete ne demeli.
Her iki firmada çok iyi işler yapan yıllardır kendilerini kanıtlamış firmalar.Ekran kartı işlemcisi üretici her iki firmaların ürünleri çok kaliteli rekabetin doğal kanunu bu bugün ati yarın nvidia öen geçer.
Atini kartalrı kimsenin elinde patlamayacak şuan için en iyisi bu sen kendi elindekine bakmalısın bence :)
senin dediğine mantığa göre de geçen yıl temmuzda aldığım 880gts320 benim elimde pataldı :)
Böyle bir mantık yok arkadaşlar teknoloji her an değişiyo gibi klasik bişe dememede gerek yok. Donanım dünyası donanımı aldığınızda en iyisi hangisiyse ona para verilir. MARKA fanatikliğine hiç gerek yok...

Yorumlara baktım da, kimisi şapşalca, kimisi de elindeki malı kötülememek adına yorumlar yapmış. AMD, ATi'yi aldıktan sonraki saldırıları ve başarıları yakalamaya başlıyor Anakart, ekran kartı gibi sektörülerde başarısını kanıtlayan AMD, şimdi de işlemci dünyasında bir devrim yapacak bence.

Bir AMD fanatiği olarak söylüyorum ki, nVidia 8800 serisini ısıtıp, 9800 serisi oarak sundu. Yani 8800 serisinden çok ekmek yedi. Şimdi de zor duruma düştü. AMD'nin bu kartları çok uzun ömürlü olacak gibi görünüyor.

BAŞARILAR AMD & ATi ikilisi...

Yazan : Scaniaperest

Efsane ATI geri döndü

Ati eninde sonunda bu savaştan galip çıkacak. Bu daha başlangıç.

NVIDIA da da kullandım ATI de ATI gibisi yok şuan ATI kullanıyorum mükemmel bir kart

Fazlasıyla o konumu hakeden bir firma. nvidia emmoğlu ms gibi her konuya tekelliğini koruma ve oyun geliştiricileri kenidine bağlama düşüncesiyle yaklaşıyor.

bir intel ve nvidia kullanıcısı olarak amd yi tebrik ederim.

İlerde sıfır bir sistem toplarsam bu amd tarafı olacak gibi şuan için.

nvidia 8800 den sonra cıvıttı açıkçası. fiyat yüksek özellik neredeyse 8800 serileri gibi.

Yazık yani. Tamam sli da üstün ona brşey demiyorum ama son kullanıcıya çok yükleiyor. Herkez o fiyatı çıkarıpta alamıyor.

Ati yoluna devam etsin. Nvidia biraz daha hırpalansın. Bizde tadını çıkartalım.

Her insan gibi bende karta verdiğim paraya acıyorum. 8800 gtx uçuk fiyattı zamanında ama şimdi ne oldu 4870 o fiyattan daha düşük ama özellik olarak daha üstün.

İyi günler...

Hep firmalar kazanacak değil ya birazda son kullanıcılar kazansın. Teşekkürler ATİ

O kadar övüp durduğunuz Nvidia'nın halini görün işte. Sürekli Ati, Nvidia'ya karşı ne yapsa Nvidia'yı yenemez diyen arkadaşlar, gördüğünüz gibi sonunda Nvidia mahvolmaya ve çöküşe başlanıyor. Büyük ihtimal Nvidia buna önlem almazsa eskiden müthiş olan fakat sonradan iflas edip kapanan firmalar camiasına üye olacak.

Ati çok yaşaaaa...

Helal olsu Atiye ama umarım nVidia iflas etmez yoksa 4870 gördüğümüz son fiyat/performans kartı olabilir

Ati'yi canÎ gönülden tebrik ederim ama nvidia ekran kartı piyasasında batacak olan en son firma kimse nvidia batacak diye düşünmesi Ati taraftarıyım bende....

2008 yilı ATİ 'nin yılı olacak

amd piyasada iyi ki var yoksa bu paraya ne pc nede erkan kartı alıp oyun oynayamazdık intel ve ndıdıa tekelinden kurtarıyor bari bazı arkadaşlar intel ve nvıdıa daha performanslı diyorlar aynı paraya amd sistemleri alsalar ya aynı yükyek maliyete pc alsınlar amd de aynı erformansı yakalar sadece biraz destek lazım amd ye kar yapsınki yeniliklere açık olabilsinler.ati gddr 5 geçi nvıdıa hala gddr3 kaldı nvıda eski teknolojiyi satıp para kazanmaya çalışıyor hala.

Benim anlamadığım şey neden herkesin Galatasaray-Fenerbahçe taraftarlığı gibi Nvidia-ATI taraftarlığı yapmasıdır. Bir firmanın bu kadar zore durumda kalması sanki güzel bir şey mi? Hadi diyelim ki iki gün sonra Nvidia iflas etti, bu işten çekildi. Sanki güzel birşey mi olacak? Sonra ATI gider tekel olmasının avantajı ile fahiş fiyatlar koyar ,(TTnet gibi :D ) o zaman da mı ATI taraftarlığı yapacaksınız?

Herzaman söylemişimdir bilişim dünyasında son kullanıcıyı düşünen tek bir firma var o da ATI'dir. Allah razı olsun bizi kan emicilerden kurtarıyor.

Hep firmalar kazanacak değil ya birazda son kullanıcılar kazansın. Teşekkürler ATİ

bence harika bir şey son kullanıcı için nvidea da intel gibi ille ben diyordu indirim çok zor yapan firma ürünleri pahalı idi hatılayın amd ati birleştiginde atideki mühendisler çalışmadı bir coğu ayrıldı
ozaman nvidea ard arda ürün sunarken ati bir şey yoktu fiyatlar aldı gitti atinin rakibine karşı koyavcak ürün yokken nvidea tahta oturdu şimdi ati ürün sunmaya başladı nvidea oldugu yerde rahatsız

ati kullanıcıları tek düşünen firma diğen arkadaş çok genç olmalı.Bundan 10-12 sene kadar önce dandik 3d rage'leri efsane diye sattığı yılları hatırlamadığından böyle düşünüyor olmalı.nVidia TNT2 serisiyle beraber hep üst düzey ürünler çıkardı.Ve geforce ardından FX serisiyle hep ATI ya da Vodoo gibi firmaların ürünlerini geride bıraktı.İlk defa belki de 1950 serisinden bu yana ATI düzgün bir şey çıkardı.(ki bence bunda AMD'nin ATI'yi bünyesine katması önemli rol oynadı)Artık ya fiyatlar esner ya da nVidia çok daha iyisini yaz bitmeden iyi fiyatla çıkarır.Şu anki fiyatlarla GT serisinin pek şansı yok.Ama 4850 iyi fiyat performans verse de şu an piyasada stok soğutucu ile satılan modelleri gördüğümüzden dikkatli olun derim.Bu sıcaklarda kartın 90-100 derecelere çıkması mümkün.Zaten review'lerde bile 80-90 arası diyor.İyi bir soğutucu ile çıkartan firmaları beklemek daha mantıklı.HIS ya da Sparkle gibi.Overclocklu çıkacak modellerden de uzak durmalı bence yoksa çok gürültülü bir fan sesiyle karşı karşıya kalırız.Zotac ve XFX gibi

ATI gibisi varmı ya :D

arkadaşlar hiç kimse babasının hayrına fiyatlarda indirim yoluna gitmez. yapılan bu çabalar sadece daha fazla ürün satmak içindir. bu ticaretin uygulanan en temel kurallarından biridir.

çoğunuzun fanatiklik yaptığı çok açık, fanboy luk yapmayın diyenler de buna dahil. itiraf ediyorum bende intel e ısınabilmiş biri değilim.

ama bir düşünün, piyasada zaten yeterince ana üretici firma yok. aklımıza işlemci dendiğinde intel - amd, ekran kartı dendiğinde ati - nvidia geliyor (başka varsa lütfen ekleyin ben bilmiyorum).

düşünmeye devam edelim, amd olmaz ise intel fiyatları ve teknoloji düzeyini nasıl tutardı. veya nvidia olmasaydı ati fiyat ve teknoloji düzeyini hangi seviyede bırakırdı. şimdi sakın "ilerlemeye devam ederlerdi" demeye kalkmayın. böyle bir prensip yoktur çünkü. piyasada tek kalan firma neden gelişmek zorunda kalsın ki. ttnet in ilerleme kaydettiğini söyleyebilir misiniz? "söyleyebiliriz, 32mbit vdsl var" diyenler için; ben sınırsız 1 mbit kullanıcısıyım fiyatı 50 ytl, 32mbit bana fayda etmedi, şu anlık. peki ya size?

özetle sonuç; rakip firmalar her zaman bir birlerini tamamlar, yani teknolojinin standartlaşması ve gelişmesi açısından. ati siz nvidia lı, intel siz amd li bir piyasa düşünülemez. omuz omuza mücadele kendileri ve bizim için gerekli ve olmazsa olmazdır.

LordShadow

"Ati kullanıcıları düşünen tek firma" diyen kullanıcı çok yaşlıdır :)
Bu rekabetten çok ati'nin çalışma politikasının bir parçasıdır ki zaten bunu zaman zaman dile getiriyorlar (Ucuza performans sunmak). Ben nvidia yı son kullanıcı cephesinde asla masum göremem nvidia herzaman pahalıydı ve herzaman öyle olacak çünkü firma altyapısı ucuz ürün satmaya uygun değil alt firmaları esnek davranış içinde değiller ama son haberler artık nvidia partnerlerinin çatlak sesler verebildiğini de gösteriyor. Nvidia bu yeni sürece ya hazır olacak yada yavaş yavaş kan kaybedecektir.

Seviyorum bu firmayi.Herkes yerden yere vurdu neredeyse 1 senedir ati ve amd yi amd su anda işlemci olarak geride olabilir ama fiyat performans bakımından rakipsiz bir seçenek olduğu kesin.Atinin son çıkarttığı kartlarda bir anormallik var ati 4850 serisi kartlar 4870 serisi kartlar ile neredeyse baş başa hareket ediyor.Buda beni olur olmaz düşündürdü.1 tane 4870 yerinde 2x4850 mi alsam diye.Yada nvidia gtx280 için verdiginiz para ile 3x4850 alıp triple crosfire yapmak mumkun Bunuda denemek içimden geçiyor ama bazı yerlerden gelen haberlere gore ati 4870x2 için koları sıvamış.Bekleyip hep beraber görelim neler olucak.

ati nasıl ucuza performans veriyordu bunu anlayamadım.Daha 1 sene öncesine kadar 2900xt çıkardılar.Kart 400$'dan pahalıydı ve çıktığında kendinden ucuz olan 8800gts'den daha kötü çıkmıştı.Sonra 3870 çıktı ve bu da 8800gt ile aynı fiyatta ama çok daha kötü performans veriyotdu.Gerçekten tüketiciyi fazla düşünmüş olmalılar.ATI'nin driver sorunları zaten milleti soğuttu.Herkes daha iyi sürücülerle ATI'nin daha iyi performans vereceğini söyledi durdu ama o driver'lar bir türlü gelemedi.Son 5-6 yıldır ATI öyle zor durumlara düştü ki AMD'nin kanatlarına girmek zorunda kaldı.Ben açıkçası ATI'den umudumu kesmiştim.Neyse ki bir tane düzgün ürün çıkardılar.Şu ana kadar nVidia ile 1950pro ve 9600pro dışında hiç rekabette kazanamayan ATI hep ya aynı paraya daha az performans verdi ya da daha çok paraya aynı performansı verdi.Sanırım 1950 ve 9600 serilerine 48xx'leri de ekleyebiliriz.Bakalım 4800 serisinin fiyatları ne olacak bundan sonra.Tüketiciyi düşünen firma diye birşey yoktur.Firmalar kar maksimizasyonu esasına göre işler.Bunlar kamu kuruluşları değil.(ki zamanımızda onlar da artık sosyal fayda anlayışından çok kendine fayda anlayışını benimserler.)Yaklaşık 15 yıldır en az 40-50 ekran kartı eskitmişimdir.nVidia'dan ATI'den Riva'dan, Cyrus Logic'den tutun hemen herşeyi denemişimdir.Pek çok rezalet ve çok iyi kart aldım.bunca seneden sonra anladığım birşey fanboy'luğun hiçbir zaman ölmediğidir.Sanırım bu yüzden insanlara kötü birşeyi iyi diye satmak kolay.Zamanında rezil kartların patır patır satışı da bu fanboy'luktan olmalı.fx5200'ler,2600xt'ler,2900xt,1650pro,8600gt,3850(inanılmaz ama bazı oyunlarda 1950pro daha iyi sonuç veriyor.yine driver sorunu tabi ki)Bu liste'de her firmadan kartlar mutlaka olacaktır.Çünkü onlar siz mutlu olasınız diye satmazlar size kartları.Satılan her kart onları mutlu kılacağı için satarlar.

Bazıları kabullenemiyor belki ama şu anda ati nvidia'ya büyük bir ders vermiştir. 2900xt zamanında pahalı olabilir ama istisnalar kaideyi bozmaz ati herzaman ucuzluktan yana bir firma oldu fakat nvidia bunu hiçbir zaman yapmadı. Nvidia şu anda geçmişte yaptığı hataların hesabını ödüyor. Bence herkes bir bedel ödedi ati'de ödedi ve şimdi sefasını sürmeye hazırlanıyor. Nvidia'nın da cefa çekip kendine gelmesinin zamanı gelmiştir. Sonuçta kazanan taraf herzaman son kullanıcı olacaktır olmalıdırda çünkü ati ve nvidia tıpkı bütün üretici alemi gibi yine tüketici ile varlığını sürdürecek.

Bu kart Türkiye'de satışa başladımı ?

ben bişey anlamadım bu adamlar yakında kafayı yicekler buyuk bir kapışma içindeler guzelbişe bize faydası cok polen 1 bunlar 2

ATI piyasanın lideriyken ucuz kart yaptıydı da bizmi göremediydik?
X1950XTX ler doğru sudan ucuza satılıyodu hatta kampanyalarının birinde su alma X1950XTX al vardı
sonra 2900XT çıkardıki dağlara ferman 400 dolara nag kocaman bir gemi ama tayfası yok sıfır performans
nVidia da aynı ATI de aynı ikiside eline fırsat geçtiğinde acımaz.
yok ati ucuzcu bekir nvidia pahalıcı murtaza diye bişe yok.
Hangisi lider olur borusunu öttürürse o fiyatını koyar
ama şuda var nVidia'yı ati kızdırmaya devam ederse
55 nm ile yaptığı 9800 GTX lerin bant genişliğini 384 yada 512 yapıp 1 gb ile piyasaya sürer tabi 4850 fiyatıyla
o zaman ATI 4850 leri satmak için baya zorlanabilir.
herneyse umarım bu düşüş asıl alınması gereken modellere yansırda 6600GT kullananlarda 8 serisine en azından geçiş yapablir yada 48xx serisi.

Ati nvidia'yı kızdırırsa 9800 gtx lerin bant genişligini 512 yapıp 4850 fiyatından piyasaya sürer diyosun peki hiç düşünmüyomusun a be bu daha önce hint kumaşı alır gibi para verip 9800 gtx alanlar afedersin enayimiydi? kaldıki bunu zaten yapamaz yaptığı an nvidia foyasını ortaya koymuş olur demekki nvidiada bir numara yokmuş biz kazık yemişiz şimdiye kadar gibi bir düşünce oluşurki bu nvidia'nın sonu olur. Ati'nin fırsatı olsa zam üstüne zam yapar diyosun tamam işte bir fırsat geçti ati'nin eline dur bakalım dediğin olacakmı. Çok iyi biliyorumki ati bu duruşunu sonuna kadar sürdürecek ve fiyat artırımına gitmeyecektir çünkü ati birşeyleri daha iyi anladı ve çizgisinin doğru olduğuna emin bence artık dedikleri gibi yeni hükümdar o ve herkes saygı duymalı çünkü cüzdanım yanmadan bana her istediğim oyunu oynatan ati dir.

Aradaki 127usd fiyat farkına aldırmadan bana 9800GTX performansı yaşattığı için 4850 kartıma teşekkür ediyorum :)

Siz hala Nvidia fanatikliğine devam.Ben 6600GT'den sonra 8800GT'mi 9600GT'mi alsam diye düşünürken 4850 bir geldiki 8800GT fiyatına.Neredeyse %50 performans farkı ile.Diğer arkadaşa katılıyorum.Ati, Nvidia'ya bütük bir ders vermiştir.Nvidia'nında eli ayağı birbirine dolanmış durumdadır.

Ati nvidia'yı kızdırırsa 9800 gtx lerin bant genişligini 512 yapıp 4850 fiyatından piyasaya sürer diyosun peki hiç düşünmüyomusun a be bu daha önce hint kumaşı alır gibi para verip 9800 gtx alanlar afedersin enayimiydi? kaldıki bunu zaten yapamaz yaptığı an nvidia foyasını ortaya koymuş olur demekki nvidiada bir numara yokmuş biz kazık yemişiz şimdiye kadar gibi bir düşünce oluşurki bu nvidia'nın sonu olur. Ati'nin fırsatı olsa zam üstüne zam yapar diyosun tamam işte bir fırsat geçti ati'nin eline dur bakalım dediğin olacakmı. Çok iyi biliyorumki ati bu duruşunu sonuna kadar sürdürecek ve fiyat artırımına gitmeyecektir çünkü ati birşeyleri daha iyi anladı ve çizgisinin doğru olduğuna emin bence artık dedikleri gibi yeni hükümdar o ve herkes saygı duymalı çünkü cüzdanım yanmadan bana her istediğim oyunu oynatan ati dir.

Arkadaslar ati su anda nvidia'dan onde olabilir ama bu nvidia'nın ati'yi tekrar geçemeyeceği anlamına gelmez

Bende yıllardır ati kullanıyorum kullandırıyorum daha ucuz olduğu için şimdi ise hem ucuz hem performanslı bu iyi bişey nvidia hala lüks duruyor nvidianın o lüks kartlarını hala elime alabilmiş değilim ama atinin en son 4850 sini elime aldım çok şükür

Teknolojide altın kural demiştim forumda: Hiç bir şeyi hiç bir zaman, piyasaya ilk çıktığı zaman almayacaksın.

İşte müşterisini insan yerine koyan bir marka ati .....yıllardır sadece şişirilmiş ekran kartlarına 750-800$ lar ödeyen insanlar var.Bence nvidia bu tokatı çoktan hak etmişti.teşekkürler ATİ.

Herkes kabul etmeli !
Kral Öldü ( NVidia ) YAŞASIN YENI KRAL ( ATI )

ATI şu anda Kral Nvidia darbeyi vurdu.

ATI bu saaten sonra nereye kdr düşebilir ki

ben kesinlikle nvidia kötüdür demiyorum nvidianın 260 280 lerini görmezden gelemeyiz ama ATI şu anda toparlandı hatta piyasayı alt üst bile etti bu gerçek

KRALIM ÇOK YAŞA KRALIM ÇOK YAŞA ATİ!!!(TABİ EN ÇOKDA REKABET ORTAMI YAŞASIN:)))

nvidia dan şaşma :) bir çok ati ekran kartı sorunuyla karşılaşdık.
ati de tık yok ^^

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir