Redstone, etkileşimli kutucuklarla gelebilir!

Windows 10'un "kutucukları", Redstone güncellemesiyle birlikte yeni bir döneme adım atabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Redstone, etkileşimli kutucuklarla gelsin!

Microsoft, içerisinde ne olduğunu tam olarak bilmesek de, Windows 10'un bir sonraki büyük güncellemesi Redstone için tüm gücüyle çalışıyor. İşletim sisteminin son yapılarını deneyen Windows Insider'lar, güncellemenin getirdiği bazı yenilikleri görme fırsatı bulsalar da bu yeniliklerin normal kullanıcılara ulaşması, biraz zaman alacak.

Redstone'un Edge web tarayıcısına birçok yenilik ve geliştirme getireceği düşünülüyor. Güncellemenin Windows 10'a getireceği en önemli yenilik ise etkileşimli kutucuklar olabilir. Geçen sene Microsoft Research tarafından yayınlanan bir konsept videosunda gösterilen işlev, uzun süredir kullanıcıların istek listelerinde bulunuyor.

Etkileşimli kutucukları Android'deki widget'lara benzetebiliriz. Şu an Windows 10'daki kutucuklara dokunarak üzerinde gösterilen içerikle etkileşimde bulunmanız mümkün olmuyor. Ancak böyle bir işlevin sunulması, işlerimizi gerçekten kolaylaştırabilir. Microsoft'un gösterdiği örneklerden bir tanesi, eposta uygulamasının kutucuğu üzerinden gelen epostaları kaydırabilmek ve istediğiniz epostayı seçebilmekti. Bir başka örnekteyse hava durumun kutucuğu üzerinde istediğiniz günün hava tahminlerine bakabiliyordunuz.

Etkileşimli canlı kutucuklar Windows 10'da Başlat menüsünde yer aldığından, mobilde daha faydalı olabilir. Microsoft'un telefonumuza daha az bakmamızı amaçlayan vizyonu, etkileşimli kutucuklar sayesinde gerçeğe yaklaşma fırsatı bulabilir. Bize sorarsanız etkileşimli kutucuklar, özellikle Windows 10 Mobile için müthiş bir yenilik olabilir. Redstone'un bazı özelliklerinin geç kalacağı söyleniyor, bu yüzden işlevin en azından bu sene, Redstone'un ikinci dalgasıyla birlikte gelmesini umuyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Cidden çok çalışıyor MS. Windows 10 RS'nin yapı sürümü 11107'den 14251'e atladı, tam +3000'den de yukarı bir yapı sürüm atladılar ama yenilik ise +0. Harbi çok çalışıyormuş MS.

@Magirus - Deutz Göremediğin neler var kimbilir yenilik önce kernelde hazırlanır siz sadece kullanıyorsunuz adamlar kodluyor anlatabildim mi

@Magirus - Deutz Gerçekten çok çalışıyorlar ! Bakın Windows 7 de olan ekran araçlarını alıp önce markete sonra da başlat menüsüne tutturdular ama halen Vista ve 7 sürümlerinde olan ekran araçlarındaki hızlı ayarlara erişim yeni geliyor. Çok hızlı çok !

Windows eskiden çok popülerdi. Şimdi değil. Artık değeri kalmadı. Kişisel kullanıcılar Apple ve Android ürünlerini daha çok seviyorlar. Artık Windows sadece iş amaçlı kullanılan bir sistem.

@26 Ocak 2016 14:06 hehe citti olamazsın.

@26 Ocak 2016 14:06 Casuallar... Hiç bir zaman anlayamayacaksınız.

windows 7 sp1 döndüm kutucuk zaten kullanmıyorum pc wiin7de güzel kutucuk olayı dokunmatik tabletler için

Olması gerekendi zaten.Bu güncellemeyle çok geç bir zamanda getirdi bu özelliği uyuşuk Microsoft.

kutucuklarla yaşayan kutucuk beyinliler için iyi bir haber. ben kutucuk almayayım sağolun. köşeler batıyor sonra.

Windows artik alisilmislarin disina cikmali ( mac isletim sistemini kullanmak gercekten cok eglenceli) microsoft da gorsele efekt e onem verse hem yazilim satislarini hemde prestijini ikiye katlar ancak kime diyosun apple mac os un pc ye uyumlu surumlerini yayimlasa microsoft un cokusunu hep birlikte izleriz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost