RIM'in başına yeni bir çorap sarıldı

Çok zor zamanlar geçiren cep devinin başına gelmedik bir bu kalmıştı, sonunda o da oldu...

RIM'in başına yeni bir çorap sarıldı

Son zamanların zor durumdaki cep üreticisi RIM, telefonlarda kablosuz yönetimle ilgili bir patenti işgal ettiği gerekçesiyle Mformation Technologies'e 147.2 milyon dolar ödemek zorunda kaldı.

Mformation, RIM'i 2008'de BlackBerry Enterprise Server'da patentlerini işgal ettiği gerekçesiyle dava etmişti. Şimdi ise San Francisco'daki federal jüri, RIM'in 18.4 milyon BlackBerry'nin her biri için 8 dolar ödemesini kabul etti. Bu karar, son zamanlarda paraya ihtiyacı olan RIM için olduka sarsıcı bir gelişme oldu. Mahkeme, Mformation'ın bazı patent iddialarını kabul etmese de RIM'in umudu, patentin "açık" olması gerekçesiyle kararı geri döndürmekte.

Patent uzmanı Florian Mueller, RIM'in bu kararı iptal etmesini umuyor. Çünkü Mformation'ın endüstride sıkça kullanılan patentleri elde etmesi, ortalama bir telefonun maliyetine ortalama 2.000 dolar (gerçekten iki bin dolar) eklenmesi anlamına gelebilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bunların varya yatacak yeri yok insanları rahat bırakmıyorlarki tabi pahalı alırsınız adamlara bakın herkezi bence soymaya kalkıyorlar

İyice sündürdüler bu patent olayını. Baktılar satış yok bari patentten vurgunu vuralım diyorlar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir