Rombertik: Yakalandığını anlayan virüs!

Yeni bir virüs, antivürüs yazılımlarına yakalanacağını anlayınca adeta "intihar ediyor!"

  • Cem Şancı
Yakalanacağını anlayınca intihar eden virüs

Antivürüs yazılımlarının onu tanıdığını hissedince kendini imha ederek ortadan kaybolan yeni virüs, büyük merak uyandırdı. Virüsün yapısının ortaya çıkmasının ve bulaştığı diğer bilgisayarlarda da tespit edilmesinin önüne geçmek için yakalandığında kendini imha etme yeteneği kazandırılmış virüs bu şekilde yapımcısının kimliğini de saklamış oluyor.

Cisco analistlerinin Rombertik ismini verdikleri virüs, analiz edilmeye başlandığını sezdiğinde, bulaştığı Windows'un hayati dosyalarını da silmeye başlayarak bilgisayarı kullanılamaz hale getiriyor böylece bilgisayar yeniden açılmak için sonsuz bir döngüye girip, kendini kapatıp açıyor.

Güvenlik uzmanları, Rombertik'in şimdilik çok az sayıda bilgisayara bulaşmış olduğunu ve dikkat çekmemek için hızlı yaygınlaşmadığını vurguluyorlar ancak virüs geniş kitlelere yayılırsa, dünya çapında çok büyük zarar yaratması mümkün görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

virüs yakalandığını anladığında intihar etmiyor ki, bildiğin cinayet işliyor!

yazık size be... norton kullanın güvende kalın... :P

Dünyadaki tüm bilgisayarlara bulaşsın, telefon, bilgisayar, internet hepsi gitsin. yeni çağ başlasın.

Virüs virüs olmaya yakalanınca başlıyo

Tarandığını nasıl anlıyor. Çok ilginç. Kodu merak ettim şimdi... Ama tarandığını anladığında sistemi çökertmesi Ajanlık yapması için profesyonel olarak geliştirildiği anlamına geliyor. Stuxnet gibi. Hangi ülkeleri etkilediğini açıklasalarmış, vürüsü yazanları anlamış olurduk.... Ama tabi en temel gerçeği unutmamak gerek.... Virüslerin bazılarını, reklamını yapmak isteyen antivürüs firmalarının yaptığı gerçeğini... Cisco ne zamandır, virüs haberi verir olmuş ; )

Anlayan anladı.Düşündüğüm kadarıyla gerçek hayattaki Revelation virüsü yayılmaya başladı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost