Samsung, 10nm DRAM'lere erken geçiş!

Samsung,dünyanın ilk 10 nm'lik DRAM'lerinin seri üretimine başladı. Peki bu, neleri değiştirecek?

  • Ercan Uğurlu
Samsung, 10nm DRAM'lere erken geçiş!

Kısa bir süre önce Intel, tick-tock sürecini durdurduğunu resmi olarak açıklamış ve bu da 10 nanometrelik işlemcilerin gecikeceğini ortaya koymuştu. Ancak bu Samsung'u durdurmaya yetmedi. Güney Koreli teknoloji devi, ilk 10 nanometre sınıfı DRAM çiplerinin seri üretimine başlamış durumda.

Samsung, sıkı rakibi SK Hynix ve Micron'dan önce 10 nanometre sınıfında 8GB DDR4'lerinin seri üretimine geçtiğini açıkladı. Şirket kısa bir süre önce de SSD'ler için 10 nm NAND flash yongalarının seri üretimine geçmişti.

10 nm'lik 8GB DDR4 DRAM'ler, Samsung'un son nesil 20 nm'lik RAM'lerine kıyasla büyük güç artışı sağlıyor. Selef modele göre yüzde 30 oranında daha hızlı olan çip, yüzde 20 oranında da güç tasarrufu sağlıyor.

Samsung'un 10 nm'lik DRAM'lerini ilk olarak dizüstü bilgisayarlarda göreceğiz. Yeni RAM'ler, masaüstü PC platformu içinse sene sonunda hazır olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Ya bu teknoloji de ne kadar ilerledi yahu. Daha dün 45 nm, 60 nm lik işlemciler vs kullanıyorduk. Her zaman şaşırıp kalıyorum bu gelişmeleri okudukça. Vay anam vay, yakında tek atomluk transistör yapacaklar valla billa.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost