Samsung Blue Earth: Şarjı hiç bitmeyen cep!

Samsung'un yeni cep telefonu konsepti, ansızın pil bitmesi sorununa sonsuza dek son verebilir...

  • Halil Mollaoğlu
Samsung Blue Earth: Çevreci cep telefonu
Samsung Blue Earth: Çevreci cep telefonu. (Resim: Engadget Mobile)

Blue Earth, yeşil bir telefon: Samsung geri dönüştürülebilir plastik şişelerden üretilen ve güneş enerjisiyle çalışan çevreci bir cep telefonu tanıttı.

Haberin kaynağı engadgetmobile.com. Siteye göre Samsung Blue Earth arka yüzeyinde bulunan güneş enerjisi hücreleri sayesinde güneş ışığında şarj edilebiliyor. Blue Earth ekran parlaklığını, arka plan aydınlatmasını ve Bluetooth kullanımını verimli bir şekilde düzenleyebilen bir "tasarruf-modu" ile donatıldı. Ayrıca cihaza bir yaya-yazılımı da entegre edilmiş: Yazılım kullanıcıya araba kullanmak yerine yürüdüğünde ne kadar daha az CO2 ürettiğini bildirebiliyor.

Engadget Mobile'a göre Blue Earth geri dönüştürülebilir bir maddeden yapılmış kutunun içinde geliyor. Donanım, işletim sistemi ve fiyat hakkında herhangi bir bilgi yok. Samsung'un çevreci cep telefonu bu senenin ikinci yarısında piyasaya sürülecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

adamlara helal olsun bee.degisiklikte yenilikte basarılılar..

Çoooook tatlı bir konsept olmuş . ucuz olursa kesin alırım .

gündüzleri güneşe fazla bırakın ki geceye yetsin :)

Gerçekten dişe dokunur bir buluş. Çevrecilik çevrecilik deniyordu ama somut ve işe yarayan bir buluş henüz görememiştik. Ama bu iyi olmuş gerçektende. Eğer kısa bir güneşlenme süresinden sonra şarjı bir kaç gün gidebilirse fevkalade güzel bir ürün olur. Üstelikte bu, diğer elektronik cihazların da güneş vb. yenilenebilir kaynaklardan azami ölçüde yararlanmalarının kapısını aralar, diğer firmalara örnek olur. Gerçi işin şu kısmı da bir gerçek ki bugün "çevreye duyarlıyız, çevreci ürünler üretiyoruz" tantalarını yapan şirketler zaten bugüne kadar dünyayı mahvetmiş altını üstüne getirmiş şirketlerdir. Neyse zararın neresinden dönülürse kârdır. Tebrikler Samsung...

Hah şöle yaw, çevreci bir telefonun aynı zamanda da güzel olabileceğini sanırım göstermiştir motorolaya. Sırf telefon olsun diye telefon yapıyo bu motorola sonu iyi değil...

Aradığım ve beklediğim şey buydu. Görünüşü de süper... Eğer yeni bir telefon alacaksam ve fiyatıda uygun olursa...

biraz saçma gibi onun yerine kontor bitmeyen tel. yapsanıza :)

Süper satışa çıksada alsak diyorum

Güneş enerjisi ile çalışan aletler çalışmaları için illa güneş görmesi gerekmez o sadece bir addır, herhangi bi ışık kaynağı görmesi yeterlidir ..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play