Samsung: Yeşil diskleri ile yine iddialı

Samsung'un yeşil etiketli diskleri hem sundukları teknik özellikler, hem de fiyatlarıyla etkiliyor.

Samsung'dan yeşil diskler!

Samsung yeni ekonomik sabit disk serileri EcoGreen F2EG ve F1EG'yi tanıttı. Plaka başına 500 GB ile EcoGreen F2EG 3,5 inç diskler arasında en yüksek veri yoğunluğuna sahip model oluyor. Üreticiye göre EcoGreen F2EG bu sayede verileri çok hızlı bir şekilde hazırlıyor ve sadece üç manyetik plaka ile 1,5 Terabyte depolama alanını mümkün kılıyor.

Samsung'a göre iki sabit serisinin üretiminde de çevreye zarar vermemek için sayısız teknoloji kullandı. Bunların arasında okuma/yazma kafalarının yüksek sıcaklık değişimlerinde de plakayla aralarında en uygun mesafenin bulunmasını sağlayan "Fly-On-Demand" (FOD) teknolojisi var. Ayrıca sabit disk kasaları en uygun hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde tasarlandı ve titreşimleri azaltan bir soğurma materyal kullanıldı.

EcoGreen F2EG ve F1EG okuma ve yazma erişimleri sırasında maksimum 6,3 vat enerji tüketiyor. Boş çalışma sırasında ise sadece 5,1 vat harcanıyor. Firma bu seriye ait iki modeli son kullanıcıya sunuyor. EcoGreen F2EG 500 GB ve fiyatı 79 Euro, EcoGreen F1EG 1 TB ve fiyatı 129 Euro.

Okuyucu Yorumları