Sistem Belleğine Hakim Olun!

Çoğu uygulama kapatıldığında, kullanılan sistem belleğindeki veriler silinmiyor. Bunlar bir süre sonra sistemde performans düşüşüne neden oluyor. Bu yazıda size çeşitli programlar yardımıyla, bu sorunun üstesinden nasıl gelebileceğinizi anlatıyoruz.

Sistem Belleğine Hakim Olun! (Sayfa 3)

İşletim sistemine göre optimizasyon

Windows 98: Bellek miktarının büyük olması zararlı
Esas olarak sistem belleğinin arttırılması, sistem performansını da arttırıyor. Çünkü sistem belleğinin artması, sistemin daha az sabitdiskteki boş alana erişmesi demek... Bu da performans için önemli bir etken. Sistem yeterli bellek miktarına rağmen yavaş çalışıyorsa, L2 cache’in buna sebep olabileceğini dikkate almanız gerekir. L2 Cache bir arabellek gibi çalışır. Yani, programların bazı uygulamaları art arda çalıştırmalarından dolayı, L2 cache ile daha yüksek bir performans elde edilir.

Anakartın 256 KB cache’i desteklemesi, sistemin de maksimum 64 MB veriyi depolaması anlamına geliyor.Uygulamanın, daha yüksek bir miktarı depolaması gerekirse, sistemde ister istemez bir yavaşlama meydana geliyor. Windows 98 altında, belleği daha iyi kullanmak için bazı komutlar kullanılabilir. Windows 98 boş bellek bulunsa bile sabitdiskteki cache alanını kullanmak ister. Bu swap işlemini durdurmak için System.ini dosyasının altında bulunan [386Enh] satırında yer alan ConservativeSwapfileUsage= 1 değişikliğini yapın. Bu komut sayesinde, yalnızca bellek dolduğunda sabitdiskteki swap işlemi gerçekleşecektir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da, sistemde 512 MB’dan fazla bir bellek miktarı olduğunda çeşitli sorunların yaşanabilmesidir. Örneğin DOS penceresi açılmayabilir, ya da boot işlemi sırasında bir hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Buna sebep olan özellik, 32 bit cache sürücüsü olan Vcache’dir. Vcache, sistem açıldığında maksimum önbellek seviyesini belirler. Ayrıca önbelleğe erişilmesi için sınırlı olan adresleri gerekli yerlere dağıtır. 512 MB’ın üstündeki bir bellekte ise gereğinden daha fazla adrese ihtiyaç duyulur. Bu da sistemdeki diğer işlemleri zora sokar. Bu sorunun üstesinden gelmek için System. ini dosyasının altında yer alan Max- FileCache satırını 512000’e yükseltmek yeterlidir. Yalnız unutmayın ki, 256 MB’ın üstündeki bir sistem belleği kullanmak çok bir şey ifade etmez.

Windows XP: 256 MB üstü sistemlere performans çözümleri
Windows XP de, belleğin boş olmasına rağmen, verileri sabitdiske depolar. Bunun dezavantajı, belleğe göre depolama işleminin daha uzun sürmesidir. 256 MB’ın üstünde bir belleğe sahip olan kullanıcıların, bu işlemi iptal etmesini tavsiye ederiz. Bunun için bellek boş olmasına rağmen HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\CurrentControl - Set\Control\Session Manager\Memory Management altından DisablePagingExecutive değeri 0’dan 1’e getirmek yeterli olacaktır.

Windows XP, sistemi ve verileri dinamik olarak işler. Yani veri işlemleri için büyük miktarda bir bellek kullanılması gerektiğinde, işletim sistemi sistem önbelleğini 4MB’a yükseltir. Bu durum da zaman zaman Kernel sorunlarına yol açar. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYS TEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management altında LargeSystemCache’i 0’dan 1’e getirmek sistem cache’ini yükseltmekle kalmaz, daha iyi bir performansta çalışması da sağlanır.

XP’de oluşan swap dosyasının erişmesini engellemek için, sistem kapatılırken bu dosyayı otomatik olarak sildirmekte fayda var. Bunun için de HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ CurrentControlSet\Control\Session Manager\ Memory Management altında ClearPageFileAtShutdown değeri 1 olarak değiştirilmesi gerekir.

Windows 2000: L2 cache’i işletim sistemine ayarlamak
Eski işlemcili sistemlerde Windows 2000, L2 cache’ini okumayıp, 256 KB olarak değerlendiriyor. Dolaysıyla L2 cache’i daha yüksek olan sistemlerde bu bir dezavantaj. L2 cache’ini ayarlamak için HKLM\System\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management altında SecondLevelDataCache altında Hexadezimal işaretlenip 512 KB’lik bir cache değeri için 200 1024 KB’lik cache değeri içinde 400 rakamı girilmeli.

Windows NT/2000’nin bellek işlemleri, Windows 98’e göre çok daha düzenli. 128 MB’ın üstünde bir belleğe sahip olan kullanıcılar, yine de bazı ayarlamalar yapabilirler.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ CurrentControlSet\Control\SessionManager\ MemoryManagement altında DisablePagingExecutive satırına 1 değerini verdiğinizde, sistemin Kernel sorunları minimuma indirgenir. Aynı zamanda OPageLockLimit =65536 yapıldığında sistem performansı da artar. Yalnız bu işlemin 256 MB üstü sistemlerde yapılmasını tavsiye ederiz.

Windows 2000’de sabitdiske daha geniş bir önbellek ile çalışmasını sağlamak için ise Registry’den HKEY_LOCAL_ MACHINE\SYSTEM\CurrentControl- Set\Control\SessionManager\Memory Management\LargeSystemCache değerini 0’dan 1’e getirmelisiniz.

Swap dosyasını otomatik olarak silmek için HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ControlSet001\Control\Session Manager\Memory Management’den ClearPagingFileAtShutdown değerini 0 yerine 1 değeri verilmeli.

Özetle: Sistemin stabilitesi için ne tür bir sıralama izlenmeli?
İlk olarak arka planda olan tüm uygulamaları kapatın. Sonra ise systemtray’de bulunan diğer programları da kapatın. Task manager yardımı ile kullanmadığınız, ama çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz. Sonraki adım, bir memory optimizer programını çalıştırmak. Daha sonra da, bu işlemin daha etkili olması için size tavsiyemiz, belli zaman aralıklarında sabitdiskinizi de defrag işleminden geçirmek olacak.

Ayrıca, kullanmadığınız ama zamanında kurduğunuz programları, uninstal işlemi veya program ekle kaldır işlemi ile silmekte fayda var. Sakın programı normal silme işlemi ile sisteminizden silmeye çalışmayın. Çünkü sistem dosyalarında da kendi dosyalarını yerleştiren programlar, bu yöntemle silindiklerinde sistem dosyalarının bulunduğu klasörden silinmiyorlar ve gereksiz yer kaplıyorlar. Bu sayede işletim sisteminiz, her zaman düzgün çalışmayabiliyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir