Sony'nin giriş DSLR'si Alpha 58 testte!

Sony'nin SLT teknolojisini kullanan giriş seviyesi DSLR'si Alpha 58'i A'dan Z'ye test ettik!

Hızlı otofokus

Hızlı otofokus

Sony'nin SLT teknolojisi sayesinde gerek elektronik vizör gerekse ekran kullanılırken otofokus çok hızlı odaklayabiliyor - Canon, Nikon ve Pentax'ın geleneksel DSLR'ları sadece vizör kullanırken hızlı otofokus yapabiliyor. Alpha 58'in sahip olduğu 15 otofokus alanı, pek çok farklı durum için yeterli. Otofokus sadece fotoğraf çekiminde değil, video çekiminde de çok iyi iş çıkarıyor ve video boyunca istikrarlı bir şekilde odaklıyor. Laboratuvar testlerinde Alpha 58'in gün ışığında ve düşük ışık koşullarında dahi enstantane çekimlerinde sorun yaşamadığını deneyimledik.

Video çekiminde ise Sony düşük fiyat etiketinin bedelini ödüyor: Alpha 58'de manuel pozlama ve ses ayarı bulunmuyor. Fakat yine de fotoğrafın yanında video da çekmek isteyen amatör kullanıcıları tatmin eden bir video performansına sahip. En iyi kalitede Full HD çözünürlükte, saniyede 25 (tüm kare) ya da 50 (yarım kare) kayıt yapabiliyor. Dahili mikrofonu bulunan Alpha 58'e harici mikrofon da bağlanabiliyor.

AVCHD formatında en yüksek çözünürlük MP4'te 1.440 x 1.080 piksel ile mümkün. Gövdede bulunan görüntü sabitleyici sayesinde, bu özelliğe sahip olmayan lenslerle bile daha sabit bir görüntü elde edilebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Duruşu yetiyor resme baksana...

Bende a57 sahibi olarak üzülmüştüm hemen eskidi cihaz diye,a57den daha ucuz olmasınada anlam verememiştim rahatladım :D

Fiyat kaç acaba goremedim?

Alpha 58, tek şarjla muazzam bir kayıt süresine sahip: tam 276 dakika... Fakat ne var ki tek kayıt en fazla 30 dakika ile sınırlı. Fotoğraf çekiminde ise tek şarjla 530 ila 1.150 arası çekim yapabiliyor. Özellikle bu kısım dikkatimi çekti. a57 sahibiyim, en çok rahatsız olduğum konu kısa pil ömrü. Ortalama 250 kare (flaşsız) sonrası pil iflas ediyor. Video çekiminden ise bahsetmeye gerek yok. En fazla 45 dk çeker. Zaten video çekiminde SteadyShot'un dezavantajından dolayı hava sıcaklığına bağlı olarak 5-15 dk sonra aşırı ısınmadan dolayı kendini kapatıp korumaya alıyor. Bu iki sorunu Sony markasına hiç yakıştıramamıştım. Son olarak da Sony Türkiye'de çok tutulmadığı için ikinci el piyasası çok kötü. Eski SLR-A330 makinemi 4-5 ay satamadım. Muadili Canon/Nikon'a göre artıları olmasına rağmen çok düşük fiyat veriyorlar.

sony farkı....

650d yi öneririm ya da 3-5 ay sonra 700d çıkacak bunlar daha iyi sensör olarak..

Cok makine alip satan biri deilseniz a58 tavsiye ederim. Canon veya nikon aldiginzda body de titresim engelleme motoru olmadgi icin lens alirken bu ozellige bakmanz gerekicek ve bu ozelik olan lens, olmayan lensten yuzlerce lira fazla. Sirf bunun icin bile sony alinir kit lens bna yeter demeyin yalan cunku :)

Sony a57 ile gözle görülür bi fark yok canon ve nikona nazaran çok iyidir Sony ilk makinem canon 500d ikinci nikon d80 sonra Sony a37 ve şimdi Sony a58 sonylerde ayna sistemi olduğu için gece çekimleri çok kolay yapabilirsiniz a37 de çok kalite dır ikinci elleri ucuzdur bulursanız kaçırmayın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir