Sony iddialı: "Tek rakibimiz iPhone!"

Bugüne kadar pek çok cep iPhone katili olarak ortaya çıktı; ama Sony'nin iPhone katili cep değil...

  • Ümit Öncel
Sony'nin PSP Go'su Apple'ın iPhone'una karşı
PSP Go'nun gözü iPhone'un tahtında...

Sony'nin merakla beklenen PSP Go adlı yeni taşınabilir oyun cihazı nihayet Avrupa'da görücüye çıktı. PSP Go büyük bir kesim tarafından beğenilse de bazı eleştirilere maruz kalmaktan da kurtulamadı. Bu eleştirilen başında ise yeni cihazın, PSP oyunlarının tümünü desteklemiyor olması yer alıyordu. İkinci en büyük tepki ise perakendecilerden geldi. Çünkü PSP Go'nun oyunları internet üzerinden satın alınabiliyor ve bu durumda doğal olarak mağaza sahibi perakendecilerin pek işine gelmiyor.

Buna rağmen Sony, PSP Go'dan oldukça memnun ve yeni cihaza rakip olarak bir tek iPhone'u görüyor. PSP Go'nun hedef kitlesi 16 - 34 yaş arası, taşınabilir cihazlardan film ve video izlemeyi ve oyun oynamayı sevenlerden yani tipik iPhone kullanıcılarından oluşuyor. Sony şu ana kadar PSP Go'da oyunlara büyük öncelik verdiklerini ama artık sıranın Skype benzeri ek uygulamalara geldiğini söylüyor. Sony, PSP Go kullanıcılarının kolaylıkla internete girip, Facebook'ta arkadaşlarını dürtmeye başladıkları zaman ise iPhone'un tahtına ciddi bir darbe indirmeyi umuyor.

Hatta Sony yöneticisi Claire Backhouse bunu şu sözleri ile açıkça dile getirmekten de çekinmiyor: "PSP Go, iPhone'dan bile daha iyi". Sony belki bu iddiasında haklı olabilir; belki de telefon ve konsolu karşılaştırarak elma ve armutu birbirine karıştırıyor. Bakalım ilerleyen günlerde geliştirilecek oyun dışı uygulamalar Backhouse'u haklı çıkartabilecek mi...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

iphone değilde sanki ipod touch rakibi gibi olmuş

sony bu. yaptı mı yapar demek isterdim ama sony psp go ile sert kayaya toslayacak gibi geliyor bana. daha çıkmadan, psp gonun başına gelmeyen kalmadı.

iphone ile ne alakası var birde yönetici oyunlar üzerinde çok duruyormuş, 4 yıl oldu psp piyasaya çıkalı adam gibi oyunları saysam 20 yi geçmez, siz önce makinanın önceliklerine ve vatandaşın alış sebenine ağırlık verin...

elmayla armutu kıyaslamışlar. Psp go nun telefon özelliği var mı?

iphone'a nasil rakip olacak ki biri telefon digeri multimedia cihazi. En fazla ipod touch ile yarisabilir ki. Zaten pspnin asil amaci oyundur. ipodun tasinabilir oyun araci olarak alindigini pek dusunmuyorum.

kimsenin dikkatini cekmemis galiba, iphone app storede milyon uzeri program var ve halada program yapiliyor apple store icin demo veriyonlari var full verisyon icin para oduyorsun ve apple kazancini telefondan cok iste burdan kazandi ;) simdi sony nin playstation store ye bole bir sistem kurmayi dusundugu cok acik sony pastadan pay istiyor , buyuk paralar donuyor ortada, iste farkli gibi gorunen fakat aslinda pek farki olmayan belkide ilerde psp go 2 de telf da koyarlar sony bu belli olmaz :)

Sony iPhone'dan bile daha iyi derken telefon yönünü karşılaştırmıyor, multimedya yönünü karşılaştırıyor. O yüzden elma ile armut olayıyla ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

abi siz ne derseniz deyin burda psp çok pahalı ve insanlar bu tür şeylere çok para harcamıyor ama avrupada ben psp go nun başarılı olacağına inanıyorum çünkü artık kodlarla oyun alınabilinicek bu özellik hiç bir taşınabilir oyun konsolunda yoktu bu ççok büyük bir özellik :D bence başarılı olur

yaa tek rakibiyiz demeden önce internet terayıcısını geliştirsinler iphoneki tarıyıcı hızlı ve rahat ama psp deki çook yavaş

Sen de yorum yaz