Sony ve Panasonic: Blu-ray'i bırak, ona bak!

Sony ve Panasonic, GB'larca veriyi barındırabilen Blu-ray'i bile kıskandıracak, yeni diskler peşinde

  • Cem Şancı
Sony ve Panasonic: Blu-ray'i bırak, ona bak!

Bulut bilişimin ve SD kartların çağında artık DVD'lerin fazla bir anlamı kalmadı. Kullanıcılar depolama ihtiyacı için başka çözümleri kullanırken film, müzik ve yazılım üreticileri ürünlerini hala DVD ortamında satışa sunabiliyorlar. Ancak onların da bu maaliyetten şikayetçi oldukları ve internet üzerinden online dağıtımın yaygınlaşmasını istedikleri biliniyor.

Buna rağmen, Sony ve Panasonic, yeni nesil optik diskleri geliştirmek için iş birliğine başladı. 300 GB'ın üzerinde veri depolamaya izin verecek yeni diskler için teknoloji dünyası da umutlu. Modern depolama çözümlerine kıyasla önemli avantajlara sahip olan diskler, sudan etkilenmiyor, back-up'lara erişmek konusunda internet bağlantı hızını umursamıyor ve düzgün bir kapta saklanırsa, çok uzun süre sağlam kalıyorlar.

CD ve DVD'nin gelişme aşamasındaki ilk dönemlerde olduğu gibi yeni optik disklerin öncelikle profesyonel veri depolama servisleri için pazarlanması planlanıyor. Bu da yeni sistemlerin binlerce dolar değerinde donanım ekipmanı gerektireceği anlamına geliyor. Ancak teknolojinin yaygınlaşmasıyla yeni optik disklerin evlere kadar girmesi, film dağıtımı konusunda yeni alternatif olması bekleniyor. 4X çözünürlüklü görüntülerin ve 3D yüksek çözünürlüklü filmlerin yaygınlaşması için gerekli olacağı da düşünülen yüksek kapasiteli optik diskleri yakın gelecekte çok ucuza satın almak mümkün olacak. Sony ve Panasonic, yeni diskleri 2015 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

hitachi 2007 senesinde hologram disk projesini tamamladı ve üretime hazırdı ve 6 senedir öylece bekliyor bu bu hologram disk tam 6 terabyte kapasitede. böyle bir teknoloji neden öylece kenarda beklemede tutulıyor dersiniz? siz hâlâ sony`yi yere göğe sığdıramamaya devam edin!

@31 Tem 2013 15:13 Eğer öyle bir şey var ise piyasaya sürsünler de HİTACHİ'yi kral yapalım...

@31 Tem 2013 15:13 Arkadaşım sana katılıyorum ilk bluray diskler çıkmadan hemen önce hddvd vardı toshiba'nın. Hatta kapasitesi yanılmıyorsam bluray'e göre biraz daha fazlaydı. Ancak sony birçok film şirketiyle sony picture sayesinde anlaşınca toshiba çekilmek zorunda kaldı. Sony'nin bu konuda tekelci olma çabası ozaman dikkatimi çekmişti.

@31 Tem 2013 15:13 1-daha tamamen bitmiş bi proje değil. 2-sürücünün ve disklerin fiyatını biliyor musun?

@31 Tem 2013 16:14 Etme cahilinen sohbet diye bosuna dememisler. Biri Optik surucu fabrikalarini satan HITACHI ye 6 TB disk siparisi veriyor digeri Toshiba'nin HD-DVD'sinin kapasitesini Blue-ray den yuksege cikariyor. Bilmedigi konuda ahkam kesmek Turk insaninin meziyetlerinden biri herhalde, ula bari biraz arastirin be.

@31 Tem 2013 16:14 HD DVD tek katmanda 15 GB ,çift katman söz konusu olduğunda ise 30 GB veri saklayabilir

@31 Tem 2013 21:19 Blu-ray tek katmanda 25 GB çift katmanda 50 GB saklayabiliyor. HD-DVD'nin Blu-ray'e kaybetmesinin en büyük nedeni buydu.Asıl mesele 1 TB'lık hdd'ler bile ucuz ve dah hızlıyken bu optik medya ilgisini bir türlü anlamış değilim. Bence Sony ve Panasonic bu teknolojiyi blu-ray'den önce geliştirdi ama hddler beklenmedik şekilde ucuzlayınca ellerinde patladı. Şimdi ölmüş olan bu teknolojiye verilen paraları kurtarmaya çalışıyorlar.

@31 Tem 2013 15:13 hologram disk yok diyenlere: http://en.wikipedia.org/wiki/Holographic_Versatile_Disc arkadaşın biri hologram diskin fiyatı 15.000 dolar demiş ancak son kullanıcıya ilk olarak 300 gb`lık modeli 2008 senesinde sunmaya hazırlanılıyordu ayrıca kompakt disk (türkçe yazınca tuhaf görünüyor :) ) ilk çıktığında da bu kadar pahalıydı, 1997 senesinde x1 hızında bildiğin pc dvd write fiyatı tam 15.000 dolardı satış yapa yapa fiyatı ucuzladı. son olarak hddvd olayına gelelim bluraydvd 27 gb kapasitededir çift katman olunca kapasite 25 gb`a düşer 25 + 25= 50 gb olur ancak hddvd 15 gb kapasitede ve 3 katmandır toplam kapasite 45 gb`dır (arada sadece 5 gb var 1080p sinema filmi 16 gb yer kaplıyor yani görüntü kalitesinde gözle görülür bir fark yok) toshiba`nın teknolojisi daha ileri yani çok katmanlıda kapasite düşmesini engelleyen teknolojiyi toshiba hala elinde tutuyor ve sony bu teknolojiden hala yoksun! kısaca hddvd`ye yazık oldu ki bilenler hatırlayacaktır bu teknoloji son anına kadar sürekli geliştiriliyordu.

@01 Ağu 2013 16:30 Holograpic disc denildiğini bilmiyordum ama çoklu katmanlı altın discleri ben de 2009 senesinde kullanmıştım hem de 10 tl ! ye ve normal dvd- cd yazıcı-okuyucumda... Yalnız okuyucuyu o kadar zorluyordu ki arada soğutmak zorunda kalıyordum.

4K olmasın o...

Microsoft'un eski CEO'su Bill Gates hani BlueRay en son teknoloji demişti?

@31 Tem 2013 19:09 bluray bir Sony teknolojisidir.

Valla bence disket sistemi geri gelsin. Dvd yi kabından çıkarıp arkasında parmak izi bırakmadan dvd roma yerleştirmek için caba sarfetmek yerine kabı ile beraber dvd roma koysak. Disket gibi o onu okusa. Hem çizilme derdi de yok.

aç gözlüler milletin cebindeki son kuruşu bile almaya çalışıyorlar hergün yeni bir donanım bluray disk sürçüsü yok daha milette adamlar neyin peşinde tıpkı plazma>LCD>LED>3D ve şimdide 4k bu paragöz insanların gözü ne zaman doyacak bıktık artık

@01 Ağu 2013 00:47 zorla mı aldırıyorlar ben hala tüplü tv kullanıyorum ve taş gibi çalışıyor

@01 Ağu 2013 00:47 Ben mi yanlış anladım yoksa teknolojinin ilerlememesini mi istiyorsunuz ? Bilge Baykuş / Wise Owl

4K destekli televizyonlar çıktıktan sonra DVD yerini hızla Blu-ray' a bırakacaktır çünkü DVD' ler bile artık yetersiz kalmaya başladı...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play