Sualtında telefon görüşmesi

Yeni bir sistem, sualtındaki bir dalgıçın ailesiyle konuşmasını mümkün hale getirecek.

Yeni teknoloji haline dönüşmesi an meselesi

Yeni teknoloji haline dönüşmesi an meselesi

Akgül, bu ve benzer fikirlerinin ve henüz çapı küçük çalışmalarının destek görmesi durumunda hayata geçirilebileceğini ifade ederek, "Projenin yeni teknoloji haline dönüşmesi an meselesi... Aksi halde, ne yazık ki akvaryumda oynanan oyunlar gibi kalacak çalışmalarımız... Sonra bir gün bir bakacaksınız, bir başka ülke böyle bir teknolojiyi geliştirmiş ve o zaman gidip onlardan satın almak zorunda kalacaksınız" diye konuştu.

Şu ana dek çalışmaların mali destek alınmadan gerçekleştirildiğine dikkat çeken Akgül, Türkiye'deki cep telefonu operatörleri, Türk Telekom gibi telekomünikasyon şirketlerinin yanı sıra fiziksel altyapıyı sunan firmalar tarafından destek verilmesi durumunda başarılı sonuçlar elde edebileceklerini anlattı.

Akgül, Türk telefon operatörlerinin üniversitelere ve araştırma kurumlarına bu tür inovasyonlarda kullanmaları ya da yeni fikirler üretmeleri için kaynak aktarmalarının önemine işaret ederek, "Bir günlük reklam kaynaklarını yılda bir üniversiteye aktarsalar ilerde çok daha büyük reklam yapabilirler ve daha fazla kazanabilirler. Örneğin, Kuzey Avrupa ülkelerine bakın... Oralarda bu tür proje önerileri çok büyük destekler görüyor, büyük kaynaklar aktarılıyor. Bizim şirketler de o projeleri dolaylı yoldan desteklemiş oluyorlar" dedi.

Kaynak: A.A.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Turkiyemi destek vercek... Geçelim bi zahmet.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Yeni teknoloji haline dönüşmesi an meselesi
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir