Süper hızlı 10TB Intel SSD'ler ufukta göründü

Süper hızlı, kapasitesi 10TB'ı aşan SSD'ler, bu yenilik sayesinde mümkün hale geldi!

Süper hızlı 10TB Intel SSD'ler ufukta göründü!

Intel'in SSD sürücülerinin kapasitesi, Micron'un yeni 3 boyutlu flash yongalarıyla büyük bir sıçrama gösterebilir.

Intel'in SSD'lerindeki flash yongalarını üreten Micron, 3 boyutlu NAND flash yongalarının toplu sevkiyatına başlamış bulunuyor. Bu yeni yongalar, bir sakız paketi kadar alana 3,5TB'tan daha fazla depolama alanını sıkıştırabiliyor. Böylece 2,5 inç'lik standart SSD'ler, 10TB'tan yüksek kapasiteler sunabiliyorlar.

Intel, şu an tüketiciler için en yüksek 4TB kapasiteli diskler satıyor. Micron'un 3 boyutlu NAND teknolojisi, bu kapasiteyi üçe katlayacak gibi görünüyor.

3 boyutlu NAND flash teknolojisi, depolama yongalarını üst üste koyarak daha yüksek bir depolama yoğunluğuna ulaşıyor. Yongalar birbirlerine daha yakın olduklarından SSD'lerin hızı da artıyor. Ancak Micron'un Samsung ve Toshiba gibi rakiplerinin 3 boyutlu NAND'a yıllar önce geçtiklerini söyleyelim. Micron'un teknolojisinin farkı ise biraz farklı çalıştığını, kapasite ve güvenilirliği artırmak üzere farklı yöntemlerden faydalandığını söylemekte fayda var. Analistler, Micron'nun kullandığı teknolojinin pil ömrünü uzatabileceğini de söylüyorlar.

Micron, kendi ürettiği 3 boyutlu NAND yongalarının rakiplerinkinden üç kat daha yoğun olduğunu ileri sürüyor. Micron'un 3 boyutlu NAND yongalarını Xpoint'te de kullanıp kullanmayacağı şimdilik bilinmiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

En az 10 bin dolar :D, bir böbrek bile yetmiyor.

SSD'lerin kapasiteleri en kısa zamanda arttırılmalıdır. Yeter cücük kadar SSD'ye tonlarca para verdiğimiz. Oyunları ayrı harddiske kurmak zorunda kalıyorum, yavaş açılıyorlar.

gelsin ucuz ssd ler bizde ssd ye geçeriz böylece

1tb usb chip e ilk sahip olan Fujitsu dir bunu bil 10tb değil şuan 13tb yapması bile o firmaya çok kolay gelir pcıexp16x ioummu memory sdd sinde 13 tane 512 chip bulunuyor bunun 13 tane 1tb chiplerini koyamıyacak sanki intel 4k nın ne olduğundan haberi ancak yeni olmuş 4k dosya işlemcisidir iops adını dosya alır vgayada renk versin diye 4k işlemcisini kullanırlar oda bir hdd iops u dur bir çeşit yeni mhz bandıdır

Tamamda Samsung'un zaten 16 TB'lik SSDleri var.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir