Tam şarj için sadece 10 saniye yeterli...

Cep telefonunuzun sadece 10 saniyede tam şarj olmasını ister miydiniz? İşte size güzel bir haber...

Tam şarj için sadece 10 saniye yeterli...

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, ABD'nin prestijli üniversitesi Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) Byoungwoo Kang ve Gerbrand Ceder adlı iki araştırmacı tarafından geliştirilen yöntem, çalışmak için elektriğe gerek duyan hibrit araçlar, cep telefonları veya diğer taşınabilir elektrikli cihazlarda kullanılabilecek.

2 bilim adamının geliştirdiği yöntemde, lityumdan iyonları ve elektronları, bataryayı oluşturan minik boşluklara yönlendiren yeni bir teknoloji kullanılarak, negatif ile pozitif taraf arasındaki akım geçişi önemli ölçüde hızlandırılıyor.

Buluşla ilgili MIT'den yapılan açıklamada, şu anda kullanılan teknolojiyle önemli miktarda enerji depolayabilen ancak şarj süreci saatler süren lityum-demir-fosfat (LiFePO4) pillerinin, yeni yöntem sayesinde daha küçük, daha hafif ve daha uzun ömürlü olacağı belirtildi.

Elektrikli araçlarda da kullanılacak

Bu metotla üretilen bataryalar ayrıca, hibrit araçlarda ani hızlanmaların gerektiği durumlar için daha uyumlu olacak. Bu sayede, elektrikli araçların büyük ölçekli gelişimini frenleyen belli başlı sorun da yine LiFePO4 bataryaları kullanılmaya devam edilerek aşılmış oluyor.

Geliştirilen modelde, şu anda 6 ila 8 saatte şarj edilebilen büyük bir otomobil bataryası sadece 5 dakika, bir cep telefonu bataryasının da 10 saniyede şarj edildiği belirtildi.

Gelecek vaadeden bu teknolojinin üretim hakkını iki amerikan şirketinin satın aldığı bildirilirken, yeni teknolojiyle üretilen bataryaların 2 ila 3 yıl içinde piyasaya çıkabileceği kaydediliyor.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

süper bi teknoloji merakla bekliyorum arabalarda 120km yi gecemiyor yalnız elektirik motorları tesla motor olması lazım hız için

bekliyoruz desem...

Evet herkese "TESLA" yı araştırmalarını öneririm, çünkü bu gün dahi mümkün olamayabilecek dediğimiz çözümleri kendisi yaklaşık 150 yıl önce çözmüş fakat elektrik tekelleri onun projelerini ve kendisini yok etmişlerdir. Biz bu gün kablosuz şarj'dan daha yeni yeni bahsederken o kendi döneminde 1.5 km uzaklıktaki ampulleri kablo kullanmadan yakmayı başarmış bir insandır. Kendisini saygıyla anıyor, tesla sistemi kullanan ürünleri piyasada görmeyi diliyorum.

küçük çapta bir devrim özellikle elektrikli otomobillerin satışında ciddi artış olabilir.

guzel sabısızlıkla bekliyoruz. umarım basarılı olur da telefonu saatlerce prize bağlamaktan kurtuluruz

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play