Teknolojinin 6 "düşmanı!"

Eğer bu 6 "şey" olmasaydı, teknoloji bugün çok daha ilerilerde bir noktada olabilirdi!

Teknolojinin yolunu tıkayan 5 şey

Yeniliklerin ve tüm insanlığa faydası olacak icatların önünde oturan engeller, teknolojinin en büyük düşmanları. Peki kim bunlar, bizden ne istiyorlar? İşte teknolojinin yolunu tıkayan 5 şey:

1. Telif hakkı endüstrileri: Telif hakkı endüstrilerinden bir tanesi teknlojiyi desteklerken diğeri onu yok etmeye çalışıyor. Bu ikinci grup, çevrimiçi özgürlüğü baltalayacak kanunları destekliyor.

2. Para için çalışan korsanlar: Dosya gönderenleri ödüllendiren Megaupload'ın kurucusu Kim Dotcom, bazılarına göre bir kahraman haline gelmiş olabilir ancak internete sızan e-postalar, Dotcom'un yaptığı işi tam olarak bildiğini ortaya çıkarmıştı.

3. Etkisiz regülatörler: Rekabeti engelleyici davranışlarda bulunan Microsoft'a dişini geçirmeyi başarmış olsa da regülatörler genellikler firmalar tarafından atlatılıyor.

Patent zorbaları ve diğerleri

4. Patent zorbaları: Geleneksel patent sahipleri, bir şeyler icat edip bu icatlarının çalınmasına engel olmak için onların patentini alırken, patent zorbaları başkalarının patentlerini satı alarak ve diğer şirketleri dava ederek para kazanmaya çalışıyorlar. Boston Üniversitesi'ne göre patent zorbalarının sadece 2011'de neden oldukları maliyet, 18.5 milyar dolara ulaşıyor.

5. Facebook: Facebook, günümüzde rakip hizmetleri satın alarak kapatan, Facebook uygulamaları yoluyla web sitelerinin yerini alan, internetteki tüm zamanınızı kendisiyle geçirmenizi isteyen bir şekle büründü.

6. Spam'cılar: E-posta spam'cılarından değil internette anahtar kelime depolayan, düşük kaliteli içerik sunan sayfalardan bahsediyoruz. Bu sayfalar, internette bilgiye ulaşmamızı zorlaştırıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Patent zorbası bkz:apple

@06 Eyl 2012 11:23 liseli misin?....

Web teknolojilerinin ilerlemesinin en büyük düşmanı ise "İnternet Explorer".

güzel makale yazanın eline sağlık. genel olarak düşüncem "bilgi özgür olmalı lakin emeğede saygılı olunmalı"

facebook u süper demişsiniz tebrikler :)

en ünlü Patent zorbası Kurtlu Elma namı diğer Apple... inşAllah tez zamanda batar...

15 sene sonrasının bile teknolojisini üreten fakat para kazanma hırsı uğruna gram gram bizlere sunan tüm firmaları da unutmamak lazım.

Sen gel Apple'ın tüm teknolojilerini, tasarımlarını çal, kopyası ürünler piyasaya sür. Sonra Apple patentinin peşine düşüp hakkını isteyince auuvv.

@06 Eyl 2012 15:15 apple sony'nin tasarımlarını çaldığında sony ses çıkartmamıştı ama!!akıl küpü seni!...

Facebook resmen adam topluyor,dolmus muavininine döndü. Gel baba hepsi bizde var :D

Yanlış. Birinci sırada daha çok kazanma hırsı olmalı. 20 yıl sonrasının teknolojileri hazırken bizi hala özellikleri çok az yükseltilerek satın almaya zorladıkları yavaş cihazları kakalıyorlar. Ayıp be ayıp. Bıktım artık örn. Apple mi Samsung mu teranesinden.

Keşke biri çıksa, şimdiki teknolojisinden onlarca kat daha hızlı akıllı ve özellikli birtakım cihaz çıkarsa da diğerlerine örnek olsa ama nerdeee?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir